Kdo z koho? Člověk a slon

Kdo z koho? Člověk a slon

Oblast Acehu na Sumatře pomalu začíná žít svým obvyklým životem. Díky programu Charity ČR jsou tamější zemědělci opět schopni pěstovat banánovníky a kávu. Po zničující válce však mají nového nepřitele. Jsou jím divocí sloni.

V noci 23. srpna 2008 Hasanudin a jeho žena Marlina nezamhouřili oko. Kolem desáté hodiny se na jejich pozemek za domem, na kterém pěstovali banánovníky a kakaovníky, vloudil sloní samec. Obrovské zvíře prorazilo plot z ostnatého drátu a pustilo se do banánovníků, které jsou jeho oblíbenou krmí. Hasanudin zavolal souseda a poprosil ho, aby mu pomohl divoké zvíře odehnat.

„Jdi pryč…..huš….“, snažili se Hasanudin a jeho pomocník zvíře vyhnat. Nepoužili žádné zbraně ani tyče, aby divoké zvíře příliš nerozdráždili. Útoku rozdrážděného slona by se Hasanudin jen těžko bránil.

„Prosím, nech naši úrodu na pokoji….“, žadonil Hasanudin, mával před slonem rukama a chránil keře vlastním tělem. Sebral trochu suchých větví a zapálil je, aby tak slona odehnal, ten se však vrátil a pokračoval v pozdní večeři. Až kolem druhé hodiny ráno, po té co spořádal všechny banánové listy, opustil slon farmu. Hasanudin a Marlina se rozhodli spolu se sousedy, že musí farmu chránit a budou proto muset každou noc hlídkovat venku u ohňů.

Teď už máme jen kakaovníky, z jejichž úrody můžeme zaplatit našim dětem školu.“ řekl mi Hasanudin. Je předsedou Cot Punti v Sampoinetu, v distriktu Aceh Jaya. A k tomu obdělává dva hektary vlastní půdy. Před několika měsíci zasadil stovky kakaovníku, asi půl hektaru, a mezi ně zasadil banánovníky. Jak kakaovníky, tak banánovníky získal z pomoci, kterou distribuovala Charita ČR, která realizuje program na podporu drobných rolníků v oblasti postižené ozbrojeným konfliktem. Podle Hasanudina budou kakaovníky plodit za tři roky a výnosy budou větší než z banánovníků. Tato investice do semen a sadby po dlouhých letech chudoby je pro tuto rodinu velmi důležitá. Marlina říká, že po skončení občanské války začínali od nuly.

V Sampoinet, regionu v Aceh Jaya, jsou desítky vesnic, které jsou živy pouze zemědělstvím a plně závisí na úrodné půdě, která se v této oblasti nachází. V minulosti přivezli farmáři z Jávy semena šlechtěných pomerančovníků a také Hasanudin na svém pozemku pěstoval pomerančovníky, protože to byla velmi výhodná plodina. Ovšem pokračující ozbrojený konflikt tuto oblast zdevastoval, prohloubil sociální nerovnováhu zdejší společnosti, přinutil jávské farmáře odejít ze země a místní obyvatelstvo bylo uvrženo do bídy. Tisíce vesničanů ztratily práci a prostředky obživy. Hasanudin a ostatní vesničané v Sampoinet se ocitli uprostřed občanské války jako mezi dvěma bojujícími slony a museli najít způsob, jak přežít.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Po dlouhých letech bylo nastoleno v Acehu příměří a život se navracel do normálních kolejí. Nicméně lidé z této zemědělské oblasti Acehu a oblastí postižených konfliktem stále trpěli frustrací pramenící z nedostatku ekonomických možností. Budování farem prakticky z ničeho vyžaduje velkou dávku trpělivosti a úsilí. „Stojí to hodně peněz. Jak si můžeme koupit semena? Nemáme absolutně žádné peníze“, říká Awaluddin který žije v nedaleké vesnici. Charita ČR začala vesnicím v Sampoinetu pomáhat počátkem roku 2008. Pracovníci Charity oslovili místní představitele a provedli průzkum potřeb mezi vesničany, aby poskytovaná pomoc byla co nejefektivnější. Krátce na to byly zahájeny projekty na podporu zemědělství a lesnictví, více než 110 rodin ve 21 vesnicích obdrželo příděl osiva. Zaměstnanci Charity také přivezli ostnatý drát a pomohli vesničanům vystavět ploty kolem pozemků a připravit zemědělskou půdu k sadbě. „Kdybych si měl vybrat mezi osivem a penězi, vybral bych si samozřejmě osivo. Peníze se za chvilku rozkutálí, protože vás svádí stále něco kupovat“, říká Musdar z vesnice Ie Jeureunge. Hasanudin i Musdar dostali v rámci programu 300 kakaovníkových semen, které by jim mohly zajistit stabilní výdělky.

Zemědělské programy kladou velký důraz na takový způsob pěstovaní zemědělských plodin, který je jak efektivní, tak šetrný vůči přírodnímu prostředí. Charita ČR proto k projektům přizvala organizaci IDEP, která školí farmáře v oblasti organického zemědělství. IDEP je nevládní organizace, která realizuje vzdělávací programy zaměřené na trvale udržitelný rozvoj. Tyto semináře se uskutečňují ve výukovém centru Charity ČR ve vesnici Reuntang. Tady farmáři získávají dovednosti a vědomosti potřebné k organickému pěstování zemědělských plodin.     

Vesnice v Sampoinet se opět snaží postavit na vlastní nohy a zajistit svým rodinám trvalý příjem. Semináře, školení a materiální pomoc poskytnutá v rámci projektu Charity ČR velkou měrou přispěly k obnově zemědělství v Aceh Jaya.

Ale hrozba, že divocí sloni opět zničí celou úrodu, stále trvá. „Sloni jsou nyní největšími nepřáteli naší práce,“ říká Hasanudin. Slon, který zničil jeho úrodu, se stal tématem denních rozhovorů vesničanů a toto téma také přimělo vesnici uvažovat o řešení soužití lidí a divokých zvířat.

Zkušenosti čtenářů

radek

Nechci rýpat, sám takové chytrolíny nemám rád. článek je solidní, ale název je chybný. Píše se totiž „Kdo s koho“…a ne „Kdo Z koho“.

radek

omlouvám se, ale ten titulek je pro mě jako pěst na oko. živí mě práce s češtinou:)

turista

nechci rypat, ale Aceh asi bude na Sumatre.

Vojta Lejsek

@radek, turista: díky, opravil jsem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí