Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Kazachstán: Země přírodních zázraků, které jste (možná) ještě neobjevili
7. 6. 2025
Denisa Zmeškalová
Vítejte v zemi, která je tak velká, že by se do ní vešla celá Západní Evropa, a přesto je stále cestovateli nepolíbená. Je čas to napravit. Kazachstán je jako přírodní encyklopedie, kterou si můžete projít pěšky, na koni nebo třeba z terénního auta. A pokud vám to nestačí, nastupte do vlaku a užijte si tenhle obří přírodní ráj ve zpomaleném rytmu. Přinášíme vám přehled těch nejkrásnějších přírodních pokladů, které by ve vašem itineráři rozhodně neměly chybět.
Tian Shan – kde se hory dotýkají nebe
Jihovýchodní Kazachstán je domovem jednoho z nejúchvatnějších pohoří Střední Asie – Tian Shan, což v překladu znamená „Nebeské hory“. Je to divoké, drsné a dechberoucí území, kde špičky zasněžených vrcholů kontrastují s kvetoucími údolími a tyrkysovými jezery.
Zdejší vrcholy přesahují 4 000 metrů, a přesto jsou z města Almaty dostupné prakticky za půl hodiny. Populární je například Velké almatinské jezero (Big Almaty Lake), které svým mléčně tyrkysovým odstínem připomíná barvu ledovcových vod Kanady.
Za náročnějšími výstupy se vydejte do národního parku Ile-Alatau, kde můžete podniknout túru až k nejvyššímu vrcholu pohoří – Pik Talgar (4 979 m).
V zimních měsících si můžete zalyžovat v moderním areálu Shymbulak, který je propojený lanovkou přímo s almatinskou čtvrtí Medeo, kde najdete také slavný rychlobruslařský stadion v nejvyšší nadmořské výšce na světě. Shymbulak je moderní lyžařské středisko s upravenými sjezdovkami, výbornou infrastrukturou a nádhernými výhledy. Přidejte si k tomu místní kuchyni v horských chatách a dostanete alpský zážitek bez alpských cen.
Kazašské Švýcarsko: Národní park Burabay
Severní Kazachstán vás možná překvapí lesy, jezery a žulovými skalisky, které připomínají evropské parky. Burabay, přezdívaný „perla Kazachstánu“, je oblíbený nejen mezi místními, ale začíná ho objevovat i svět.
V okolí jezer Borovoe a Shchuchye se můžete vydat na pěší túry, cyklistiku nebo paddleboarding. Lesní krajina zde nabízí zcela jinou podobu Kazachstánu, než jakou čekáte od stepi a hor.
Kaňony, které ohromí: Charyn a Bozjyra
Když se řekne kaňon, většina lidí si vybaví Grand Canyon v USA. Jenže Kazachstán má svůj vlastní klenot – Charynský kaňon, vzdálený asi 3 hodiny jízdy od Almaty. Jeho červené stěny a rozeklané skalní věže připomínají divoký západ, ale s daleko menším počtem turistů.
Charyn Canyon – červené stěny a rozeklané skalní věže připomínají divoký západ
Pokud jste si někdy říkali, jaké to je procházet se po povrchu jiné planety, zajeďte do Bozjyry. Je to jako výlet do vesmíru bez nutnosti absolvovat trénink NASA. Tato měsíční krajina na Ustyurtské plošině vás zaskočí bílými vápencovými skalami, které se tyčí jako zuby nějakého kamenného monstra. V období druhohor tu šplouchal oceán Tethys a dnešní podoba je výsledkem milionů let větru a vody. Dnes tu najdete zkamenělé lastury i zuby prehistorických žraloků. Rozeklané štíty a přírodní „věže“ dosahující výšky až 200 metrů působí jako kulisy ze sci-fi filmu.
Bozjyra je jako výlet do vesmíru
Voda v nejčistší podobě: Jezera a řeky Kazachstánu
Kazachstán je sice vnitrozemská země, ale vodní poklady tu mají pozoruhodné kouzlo. Kolsai Lakes a sousední jezero Kaindi patří mezi nejfotogeničtější místa v zemi. Ideální pro vícedenní treky, pikniky a lehké kempování. Ledovcová jezera obklopená borovicemi a horami jsou snem každého milovníka ticha. A ten největší zázrak? Jezero Kaindi, kde z vody trčí mrtvé kmeny stromů jako duchové dávného lesa. Stromy sem byly „ponořeny“ po sesuvu půdy a zaplavení doliny. Vznikla tak jedna z nejpodivuhodnějších a nejfotogeničtějších krajin na světě.
Jezero Kaindi – z vody trčí mrtvé kmeny stromů
Na východě země najdete unikátní jezero Balkhash, jehož západní část je sladká a východní slaná. Voda tu mění barvu v závislosti na denní době a větru – od šedé přes zelenou po blankytně modrou.
Řeky pro raft a adrenalin
Kazachstán není jen pro pěší výpravy – své si tu najdou i vodáci.
Ili River v oblasti Almaty je ideální pro začátečníky a středně pokročilé. Protéká kaňony, pouštěmi i oázami a nabízí tábornický komfort i úchvatné scenérie.
Charyn River v oblasti stejnojmenného kaňonu nabízí divočejší úseky a peřeje.
Na východě, v Altaji, teče řeka Bukhtarma – krásná, čistá, a s minimem infrastruktury. Sem se vydávají jen ti nejzkušenější.
Raftingová sezóna vrcholí na jaře a začátkem léta, kdy hladiny stoupají díky tání sněhu.
Kazachstán není jen pro pěší výpravy – své si tu najdou i vodáci.
Katon-Karagai a kazašský Altaj: Divoký severovýchod
Nejzelenější kout Kazachstánu se ukrývá ve východní části země, při hranicích s Ruskem, Mongolskem a Čínou. Katon-Karagai, největší národní park Kazachstánu, je součástí Altajského pohoří – mystického území, kde se podle místních legend zrodil svět.
Tady najdete všechno: jezera jako Markakol, borové lesy, široká údolí i neprobádané vrcholy. Pěší turistika, kempování a pozorování zvířat zde mají zcela jiný rozměr – lidé jsou vzácní, příroda divoká a vzduch tak čistý, že večer ucítíte vůni mechů i stromů.
Turistická infrastruktura je tu zatím minimální, ale právě to je kouzlo – místo pro opravdové cestovatelské průzkumy, kde se stále můžete cítit jako objevitelé.
Kanton Karagai – turistická infrastruktura je tu zatím minimální, ale právě to je kouzlo
Turkistán: kde step voní historií
Mezi přírodními divy nelze opomenout i krajinu kolem města Turkistán, která je suchá, horká a přesto hluboce fascinující. Místo leží na dávné Hedvábné stezce a vedle historických památek (např. Mauzoleum Ahmeda Jasavího) tu najdete i široké výhledy do vyprahlé krajiny a ruiny dávných karavanserájů.
Nemůžeme mluvit o kazachstánské přírodě a nezmínit step – nekonečné pláně, které se vlní až za obzor. Je to krajina jednoduchá, ale hypnotizující. Věčně proměnlivá, plná barev, vůní a hlasů přírody. Step je symbolem svobody, nomádství a prostoru, kde se dá pořádně nadechnout.
Kazachstán z okna kupé
Jedním z nejlepších způsobů, jak objevit tuto rozlehlou zemi, je cestování vlakem. Kazachstán má hustou železniční síť, kde najdete jak moderní rychlovlaky (např. mezi Astanou a Almaty), tak nostalgické noční spoje s tradičním samovarem v každém vagónu.
Cestování vlakem v Kazachstánu není jen dopravní prostředek. Je to kultura, rytmus, filozofie. Vlakem se tu cestuje dlouho, pomalu a s duší. Ve spacích vagonech najdete samovary na čaj, babušky prodávající domácí pirožky a okna, za nimiž ubíhá krajina rychlostí minulého století.