Jihoafrická republika není jen zemí kriminality aneb tipy na návštěvu

Jihoafrická republika není jen zemí kriminality aneb tipy na návštěvu

  Pojďte bojovat s mýty a zažitými stereotypy! JAR není jen zemí, kde na vás za každým rohem číhá zloděj. Najdete tady i přírodní krásy, které vám doslova vyrazí dech.

Jihoafrickou republiku vnímá celý svět díky hororovým příběhům a nesmírně vysoké kriminalitě jen jako zemi zločineckou. Průzkumy vypracované OSN vypracované před třinácti lety nejsou nijak lichotivé a zařadily zemi na přední příčky v trestné činnosti na světě. Od této doby žádné nové statistiky nedohledáte a „nálepku“, kterou zem dostala, se hned tak nezbaví. A jak to ted yv zemi je nyní? Přetrvává tato bilance nebo se situace v zemi, kde vládl dlouhá léta apartheid – doba temna, zlepšila?

Prohlédněte  si další fotografie k článku…

Lidé pod Jižním křížem

Stačí se nechat odnést letadlem o necelých deset tisíc kilometrů rovnou dolů na jih naší planety přes africký kontinent, který je po Asii a Americe třetím největším na světě, a přistát v Johannesburgu, městě postaveném na zlatě daleko pod rovníkem.

A pokud zde strávíte téměř tři týdny, zem procestujete od severu k jihu, včetně celého jižního pobřeží i populární trasy Garden Routena na území Západního Kapska, odměna se vám nabídne víc než sladká. Důležitější než zastaralé prachem zaprášené statistiky, je však to, co návštěvník na nejjižnějším jihu Afriky nalezne a rozhodně toho není málo. A svůj názor si poté můžete udělat sami.

Johannesburgu, kterému místní neřeknou jinak než Jozi, případně Jo´ burg, žije okolo šesti milionu lidí. Přímo v centru se pak tísní jedna třetina. Státní podpora zde prakticky neexistuje a tak šedesát procent lidí, kteří těžce práci seženou, se „živí“ kriminalitou, říká mi řidič a průvodce Charles a dodává: „Je mi osmadvacet let. Tady žiji šestnáct let a moc se mi nedaří. Přestože od doby apartheidu je situace výrazně lepší, lidi se stále dělí na chudé, chudší až po nejchudší. K násilným činům v takové mase lidí dochází. A já se ptám: jinde ve světě je situace výrazně lepší? Stačí nahlédnout do států v Asii nebo na opačnou stranu zeměkoule a pak můžeme porovnávat a nemyslím si, že jsme horší národ.

Co nás trápí a štve daleko více, je jak se naše země jmenuje. Proč právě Jihoafrická? V Africe je přeci fůra států a každý má svůj název a žádný z nich se nejmenuje Východoafrický stát, Západní či Střední Afrika.“´

Svět, kde mají patnáct Národních parků a ještě více rezervací

Pokud si chcete vybrat z velké nabídky parků, nejdříve se musíte rozhodnout, zda chcete vidět divokou zvěř, horské a pouští rezervace, případně přírodní oblasti poloostrova. V nelehkém rozhodování nebude určitě chybět NP Krugr . V Krugerově Národním parku můžete brázdit prašné silnice, jak svým autem, tak i pronajatým s průvodcem. Nedaleko od parku je třetí největší kaňon na světě Blyde River. Mít možnost vidět tři nejznámější vyhlídky, Boží okno, Jámy šťastného Burkeho i Tři rondavely s letadlovou lodí v pozadí, každého okouzlí.

Kapské Město a krásy kolem jižního pobřeží

Ne nadarmo je toto město považováno za jedno z nejhezčích jak v Africe, tak ve světě. Spolu s neodmyslitelnou Stolovou horou je nejen nejromantičtější, ale stejně jak všechna města v JAR neskutečně čistá. Nenajdete odhozené nedopalky cigaret, rozšlapané žvýkačky na chodnících, žádné papíry od nanuků a už vůbec ne pohozené plastové láhve a další odpad.

Čtěte také průvodce Kapským městem.

Na zrádnou Stolovou horu, která je téměř stále v mlze a fouká tam vítr, si můžete vybrat z neuvěřitelných tři sta padesáti dosti náročných cest, včetně horolezeckých. Lanovkou, která má otáčivou podlahu, to zvládnete za pár minut, ale musí jezdit. Osobně jsem to zvládl na třetí pokus a město jsem měl jako na dlani, stejně jako Signální horu či Lví hlavu i s pohledem na skalní věže – Dvanáct apoštolů.

Špičatý ostrý výběžek, mys Dobré naděje, si návštěvníci často pletou s místem nejjižnějším a popisují ho jako nevzhlednou skálu. Podle mě je to ale jinak. Mys Dobré naděje určitě není mysem zklamání. Ve Falešném zálivu je hlavní atrakcí město Simon´s Town s kolonií tučňáků brýlovitých. V zátoce Hout Bay zase malý ostrůvek lenivých tuleňů.

Na předměstí Constantia si přijdou na své milovníci vína. Místní vinařské farmy nabízí vynikající vína, ale taky hodně předražená.

Střelkův mys – konec světa, brána k Antarktidě

Nedaleko vesničky Agulhas stojí stařičký maják a kousek za ním leží nejjižnější místo Afriky – Střelkův mys, kde se setkávají a mísí vody dvou oceánů Indického a Atlantiku. O dvě stě padesát kilometrů dál už leží Antarktida. Poklidná a krásná vesnička se rozrůstá o další krásné domy. Místu, kde ztroskotalo mnoho lodí se také říká, hřbitov lodí.

Zahradní cesta – lázeň pro oči

Pokud se vydáte po Zahradní cestě až do Port Elizabeth, otevře se vám lázeň pro oči! Kamkoli se podíváte, uvidíte nádheru. Neskonalá krása vám dokáže na pár vteřin zastavit i dech. Míst, která stojí za shlédnutí, je tady nespočet a zachytit je v jednom příspěvku je zhola nemožné.

Od Mušlového zálivu v Mossel Bay, přes město George, kde najdete tzv. poštovní strom a pod ním starou botu, kde kdysi námořníci dávali své vzkazy. Z města není daleko do Oudtshornu, které je hlavním městem pštrosů na světě. Před městem Port Elizabeth v Sewiew Lion parku, uvidíte bílé lvy a s těmi nejmenšími se můžete i vyfotit a poté navštívit NP Addo, který je rájem hlavně slonů.

Národní park Tsitsikama a největší bungee jump světa

Tento park patří k největší perle na Garden Rout. Kaňon, vodopády a řeka Stroms vás o tom přesvědčí. Navíc zde uvidíte řadu visutých mostů a také nejdelší most celé Afriky s 254 metry. Pokud seberete odvahu, můžete si skočit do hloubky 216 metrů. Za sedm vteřin strachu zaplatíte v přepočtu 1 500 korun a v žilách budete mít rozpumpovaný adrenalín na plné obrátky.

A ještě… a ještě to není stále vše, jelikož pozemský ráj na zemi se musí zažít na vlastní kůži a poté si o dané zemi udělat vlastní názor. Tak co? Ještě pořád považujete Jihoafrickou republiku jen za zemi plnou kriminality?

Zkušenosti čtenářů

Jan

Tak já se tam tedy odvážím. Ale chtělo to vysvětlit taxikáři v Johannesburku, že existuje Středoafrická republika, Západní Sahara (a to v Africe) a mimo ní třeba Spojené státy americké (určení kontinentu) či Spojené arabské emiráty (určení poloostrova).

ferda

Honzo vím a čtu, že máš procestováno toho dost. Taxikář byl mladý a slušný člověk a jako Ty jsme i my věděli, že existuje Středoafrická republika. Přít se, či „handrkovat“ nebylo v tu dobu na místě, ale i přesto dík za pečlivé čtení příspěvku a věřím, že ty další které jsem o JARu napsal se brzo oběví, abys tu odvahu nemusel odkládat. Ferda z Beskyd

Jose

Ferdo, tu kriminalitu v JAR bych až tak nebagatelizoval, ony to nejsou „zastaralé prachem zaprášené statistiky“, je to denní i noční realita. Prožil jsem v JAR před nedávnem sám celý měsíc, takže vím o čem mluvím. Velmi nebezpečná jsou města, hlavně o víkendu, když na ulicích nejsou lidi, přepadení s nožem v centru je asi tak běžné, jako vykrádání aut v Praze a reakce policie obdobná – už jste od rána 63, chcete to zapisovat? Jednoznačná rada – po prázdných ulicích nechodit pěšky, nejezdit příměstskou dopravou – městská doprava téměř neexistuje – jen taxi, tašku či batoh je nutno mít v restauraci na stole (vedle čí dokonce u nohy na podlaze je okamžitě předmětem krádeže, atd.). Nepíšeš o domech a vilách obehnaných ostnatým drátem s tabulkami pozor vysoké napětí – ve městech běžná záležitost. Máš-li s sebou někoho místního, je to v pohodě, už se za ta léta vyznají a říkají, že nebezpečí podvědomě vycítí a vyhnou se mu. Venkov, je naproti tomu, kromě příměstských „slumů“, poměrně bezpečný. Jinak ano, příroda JAR je úžasná a nezapomenutelná – kdyby tam vládly lepší poměry, tak by tam vše asi bylo přecpáno turisty .. takže má to i určité pozitivum :-). V Krugerově parku pozor na malárii, během a hlavně koncem období dešťů. Nicméně, přes výše uvedené, je to nádherná země a jel bych tam znovu .. 🙂

Jenda

jojo, Jose má recht, nejni to žádná prča. Prodávat v RSA ostnatý drát je bezpochyby cesta k bohatství. Ještě bych dodal zamykání aut při stání na křizovatkách. Až na jihu Afriky jsem si uvědomil tu nádheru, že mohu u nás chodit po ulicích kdy chci a kudy chci.
Ještě dodatek – příroda pěkná, ale dýchal jsem stále normálně (-:

Josef

Jose to po tom mesici , co tam ztravil vystihl temer dokonale. Je to zvlastni druh kriminality, ktery si navstevnik ihned neuvedomi. Nejsou to nikdy zadne rafinovane, chytre podvody, ale spise brutalni bezohledne prepady v mistech, kam neni moc videt, kde neni moc lidi a take v noci. V JAR vychazite v noci na vlastni riziko!! Brutalni proto, ze pouzivaji neprimerene prostredky. Na vykradani prazdnych bytu a domu jsou vyzbrojeni strelnymi zbranemi, kterych nevahaji pouzit, jsou-li prekvapeni. Drive mela policie povinnost vystrelit nejdrive varovny vystrel – dnes kdyz vidi zbran, tak strili rovnou na zabiti. Jak jiz Jose podotkl, v davu jste v pomernem bezpeci, ale pozor na mista, kde jste se ocitl nahodou sam. To se z lidi stavaji dravci a z vas korist.

Vlaďka

Jižní Afrika je nádherná, ale nebezpečná země. Pod všechno, co zde čtu, se stoprocentně podepisuji. Moje zkušenost je, neupozorňovat na sebe ve velkých městech svým oblečením, fotoaparáty a kamerami, nemít na sobě šperky a to ani malé náušnice. Peníze a doklady uložit zvlášť na několik míst po těle a neupozornit na sebe nápadným chováním. Toto platí hlavně ve velkých městech. Co se týká venkova nebo národních parků, tam je potřeba zůstat obezřetný, ale toho nebezpečí je tam podstatně méně, o to víc je tam třeba užít si přírody, zvířat, místní kuchyně a zažít jejich kulturu. Afrika buď uchvátí na celý život a jako já se tam budete neustále vracet, nebo Vás zklame a už tam nikdy nepojedete. Bohužel, mnoho našich krajanů, kteří tam prožili podstatnou část svého života se vrací zpět do ČR a to hlavně z důvodu bezpečnosti. Pokud dodržíte bezpečnostní doporučení, a na tomto webu je jich jako máku, Afriku si zamilujete. Tak hodně zdaru a děkuji za tyto stránky. I pro mě jsou velkým přínosem a inspirací pro další cestu na jih.

Andulka
Vlaďka:

Navštívila jsem JAR, konkrétně máme projetá místa od západu k východu po Garden Rout a nikdy jsme se s kriminalitou apod. nesešli. Jedeme zase a bez strachu. (Kapské Město, Hermanus, Knysna, Georg a mnoho dalších).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: