Neztraťte se v Istanbulu, ale naopak zamiřte do osvědčených hostelů, restaurací i nákupních center. Nepopleťte si tramvaje a nevynechejte žádnou z významných mešit. Využijte našeho průvodce!
Istanbul – nemocný stařec na Bosporu nebo moderní pulzující metropole 21. století? Určitě to druhé, jelikož Istanbul vkusně snoubí islámskou historii a architekturu s moderními stavbami, u kterých si budete připadat jako na Manhattanu.
Příjezd
Ačkoli dodnes se můžeme setkat s pozemní (převážně autobusovou dopravou), domnívám se, že jedinou relevantní variantou je doprava letecká. Na výběr je mnoho přímých spojů především z Vídně, nebo Prahy.
Istanbul disponuje dvěma letišti, většina letů přilétá na „centrální“ Ataturkovo letiště (IST) nacházející se v evropské části, cca 20km od centra města. Z letiště vede metro (M1), což je nejlevnější alternativa. Jeďte až na konečnou zastávku Aksaray. Odsud je to již velmi blízko k největším pamětihodnostem Istanbulu (přesto se lze ještě více přiblížit tramvají T1).
Druhé letiště Sabina Gökçen Airport se nachází poněkud dále, v asijské části. Na tomto letišti skončíte, pokud poletíte se zmiňovanými Pegasus Airlines, popř. pokud budete pokračovat dále do Asie. Ačkoli před terminálem narazíte na mnoho různých shuttle busů, doporučuji využít pohodlné jízdy autobusy Havalas. Jedná se o moderní a klimatizované busy jezdící do centra každých 30 minut. Autobusy končí na náměstí Taksim, odkud je snadné se lanovkovým metrem (Tünel) přemístit přímo o několik desítek výškových metrů níže do samotného centra.
Doprava po městě
Doprava po městě je lehce komplikovaná v porovnání s jinými velkoměsty. Především proto, že při každém přestupu musíte použít nový žeton. Žetony (tokeny) zakoupíte v jakémkoli kiosku, nádraží či stanici metra a stojí 3 turecké liry (TL). Nicméně je nepraktické, pokud jedete relativně krátkou vzdálenost, a musíte např. 3x přesedat. Je možné koupit si tzv. Istanbulkart, nicméně moc se nevyplatí, jelikož na ní ušetříte tak desetník.
V Istanbulu nejspíš využijete kromě metra (má 2 linky plus „lanovku“) také tramvaje (jsou velmi moderní a čisté), autobusy a možná i městské trajekty pendlující ze stanice Sirkeci (evropská část) do asijské části (Harem).
Orientace
Orientovat se v Istanbulu vám zabere určitý čas. Istanbul má v aglomeraci více než 13 milionů obyvatel. Nachází se na dvou poloostrovech, resp. světadílech, navíc istanbulské ulice a uličky jsou místy velmi spletité a často úzké. Nicméně v samotném srdci města se zorientujete snadno. A i kdyby ne, není problém se ochotných Turků zeptat. S angličtinou je to zde nadprůměrné, mnoho z nich žije z turistického ruchu, a proto alespoň základy ovládá. Spíše je třeba zmínit, že zejména v létě se budete muset prodírat doslova davy turistů a turistických výprav z celého světa.
Co navštívit
Pro mnoho západních turistů je Istanbul prvním setkáním s islámskou a arabskou architekturou a islámským stylem života obecně (nepočítám letní dovolené v Egyptě, Tunisku, či právě na tureckém pobřeží). V Istanbulu narazíte na typické turecké mešity doslova na každém rohu. Turecké mešity se vyznačují zaoblenými kupolemi a vysokými štíhlými minarety (v každé části arabského světa totiž najdeme zcela rozdílnou architekturu a konstrukci mešit). Určitě doporučuji zajít si do „obyčejné“ mešity v jiné části Istanbulu než v samotném centru a vidět tak praktikující muslimy při motlitbě. V Turecku je na rozdíl od jiných arabských zemí (např. Maroka) dovoleno turistům vstup do mešit.
Nejznámější památky Istanbulu se nacházejí ve Starém městě, aneb Sultanahmetu. Jeďte tramvají č. 1 na zastávku Sultanahmet (opravdu si dejte pozor, aby na tramvaji bylo napsáno Sultanahmet a nikoli např. Topkapi. Spoj s nápisem Topkapi nejede k Paláci Topkapi, ale do stejnojmenné čtvrti, která se nachází cca 6km od centra J).
Každého turistu nejprve přitáhne pozornost dvou mešit. Sultanahmetova mešita, známá jako Modrá mešita a Hagia Sofia (někdy též Aya Sofia) se nachází proti sobě přes malý park. Vypadá to, jakoby se vzájemně poměřovaly.
Hagia Sofia je monumentální muzeum a byzantská katedrála z 6. Století, která byla sídlem patriarchy, a po téměř 1000 let se jednalo o největší katedrálu na světě. V 15. století byla přestavěna na mešitu, a proto na ní dodnes můžeme obdivovat štíhlé minarety. Vstup dovnitř je celkem drahý a neposkytují se žádné slevy pro studenty, nicméně opravdu stojí zato. Zvláště je útěchou, že vstup do její sousedky – Modré mešity, je zdarma (resp. vstupné dobrovolné).
Uvnitř Hagie Sofie budete obdivovat skvostně zdobené a velkolepé interiéry s různými křesťanskými světci a mnoha černými ornamenty. Místo působí opravdu magicky. Doporučuji se jít podívat i na galerii (první patro). Jedinou nevýhodou je přehršel turistů s cvakajícími fotoaparáty.
Modrá mešita je doposud praktikující mešitou, takže se zde setkáte i s věřícími (i když v poměru k turistům jsou jasnou minoritou). Každopádně byste se podle toho měli chovat. Samozřejmostí jsou dlouhé kalhoty a vstup bez obuvi (vevnitř jsou koberce a boty si můžete vzít s sebou do sáčku). Zajímavostí je 6 minaretů, což je u mešity velmi neobvyklé číslo. Většina mešit má jeden, popř. dva minarety. Takto vysoký počet minaretů může být považován za neúctu k hlavní mešitě v Mekce. Modrá mešita je také největší istanbulskou mešitou a jednou z největších na světě.
Gülhane Park – pokud si budete chtít na chvíli odpočinout při kousku zeleně, tento park s mnoha lavičkami je ideálním místem pro nasátí energie před dalšími pochůzkami. Obklopuje Palác Topkapi.
Basilika Cisterna – impozantní labyrint podvodních nádrží z 6. století. Nádherně nasvíceno.
Palác Topkapi – zdmi obehnaný sultánský palác, který svému účelu sloužil téměř 400 let. Dnes je přístupný veřejnosti a rozhodně jeho návštěvu i přes vysokou cenu (stejně jako Hagia Sofia) doporučuji. Jednak je možné prohlédnout si mnoho komnat, mincovnu, knihovnu a nádvoří bývalého sultánova sídla, ale také je odsud nádherný vyvýšený výhled na bosporskou úžinu, Marmarské moře a asijskou část města. Celé atmosféře dodají na půvabu a rozmanitosti desítky různých lodí zde plující. Na návštěvu doporučuji vyhradit alespoň 2 hodiny, proto se podívejte dopředu na otvírací hodiny.
Když budete vycházet z Topkapi, pokračujte rovně (budete míjet spoustu stánků s prodejci melounů a dalšího ovoce) a po chvíli narazíte po levé straně na nenápadný vchod do mauzolea sultánů a jeho rodiny. Jedná se o několik mauzoleí, ve kterých jsou rakve pokryté zeleným saténem. Zajímavé jsou ale mozaiky jednotlivých „kaplí“. Můžete se mezi jednotlivými rakvemi projít a nasát lépe atmosféru. Výhodou je, že zde nejspíš na žádné turisty nenarazíte.
Vydejte se směrem od moře do srdce Starého města (směrem k Velkému bazaru) a prozkoumávejte uličky a pravá istanbulská zákoutí jen tak. Pouze tak poznáte pravou tvář tohoto magického města a navíc uniknete z dosahu turistů.
Přes most ze Sultanahmetu se nachází Galatská věž – středověký symbol Istanbulu. Určitě k ní vyražte (možno použít opět lanovkové metro – funicular). Na vrch věže vyjedete výtahem a pak už se budete moci oddávat zasněným pohledům na staré město a veškeré tamní pamětihodnosti. Rozhodně stojí za návštěvu.
Udělejte si delší procházku a dojděte k Třídě nezávislosti (Istiklal Caddesi) až na Taksimské náměstí. Budete obdivovat moderní Istanbul plný výškových budov, drahých restaurací a značkových obchodů. Třída nezávislosti je navíc pěší zónou, po které jezdí pouze historické tramvaje.
Dolmabahce Palace – nádherný palác, hlavní centrum Osmanské říše v 19. a 20. století, pouze cca 500 metrů od Taksimského náměstí na pobřeží bosporské úžiny. Je možné absolvovat prohlídku s průvodcem, která se rozhodně vyplatí, jelikož interiéry a výhledy jsou skvostné. Zajímavostí je, že v centrální hale visí jeden z největších lustrů na světě, a hádejte odkud je. Ano, jedná se o slavné české sklo.
Nejširší nabídku průvodců a map Turecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Stravování
Ačkoli všechny průvodce varují, že stravování v historické čtvrti Sultanahmet je drahé, není to tak docela pravda. Samozřejmě jako každé turisticky vyhledávané velkoměsto, i zde narazíte na restaurace na každém rohu, kde jsou ceny zpravidla vysoké, nicméně pokud hledáte levné tradiční fast-foody s kebabem, dají se najít vcelku levné. Důležité je nekopírovat trasu tramvaje, ale zajít do menších uliček, kde vás navíc nebudou nahánět restauratéři.
Určitě stojí za zmínku také oblast Velkého bazaru. Samozřejmě je alternativou, a často i levnější, čtvrť Galata s Taksimským náměstím. Zde narazíte i na McDonald.
Několik tipů na konkrétní místa
Balkan Lokantasi – mezi místními oblíbená restaurace s tradičními tureckými jídly a velmi dobrými cenami (Emekyemez Mh., 34420).
Tarihi Subaşı Lokantası (Çarşıkapı, Nuruosmaniye Cad) – velmi ceněná restaurace s tureckými tradičními pokrmy. Nachází se blízko Velkého bazaru
Fermentasyon – kavárna blízko Taksimského náměstí s nízkými cenami
A neměli byste taky zapomenout navšítiv některou z tradičních čajoven. Turecký černý čaj se popíjí z malých skleniček baňkovitého tvaru a dostanete k němu vždy minimálně tři kostky cukru. Máte-li chuť, můžete k němu pokuřovat vodní dýmku. A kromě čaje nezapomeňte i na jedinečnou tureckou kávu, která není mnoho podobná čekému „turku“.
Ubytování
Co se týče ubytování, rozhodně doporučuji zkusit komunitu a server Couchsurfing.com, což je ostatně i v Istanbulu velmi oblíbená komunita a není problém se s místním couchsurferem na noclehu domluvit. Výhodou je, že kromě ušetřených peněz poznáte i místní lidi a také často zavítáte do čtvrtí města, kam byste jinak nejeli (samozřejmě v pozitivním smyslu slova).
Samozřejmě i z široké palety hostelů a hotelů si vyberete. Určitě doporučuji zůstat ve Starém městě Sultanahmetu, jelikož večerní procházky podél moře či kolem nasvícených mešit působí neskonale romanticky.
Výborný hotýlek je Antique hotel, kde často přes portál booking.com můžete mít dvoulůžkový pokoj za cca 300 Kč na osobu, a to i se všemi daněmi a hlavně snídaní. Navíc hotel se nachází v pěkné části mezi Modrou mešitou a pobřežím Marmarského moře v příjemném kopci. Celá tato oblast je plna výborných hotýlků a restaurací.
Trochu dále od centra, nicméně stále ve Starém městě a na nábřeží a opět za cca 300 Kč Hotel Karslioglu (Kucuk Pazar).
Vynikající, čistý a s domácí atmosférou je hotel Art-ist Apart, který se nachází hned vedle Hagie Sofie a co by kamenem dohodil k Paláci Topkapi (Alemdar Caddesi Guzel sanatlar Sokak).
Stejně tak další konkurenční hotel se nachází mezi Modrou mešitou a Hagiou Sofiou – Yakamoz Guesthouse. Opět vynikající zkušenosti, skvělé ceny a především snídaně v ceně. Zde se potvrzuje pravidlo, že v Istanbulu může být velmi levno navzdory turistickému ruchu. Jen je třeba vědět kde.
Nakupování
Istanbul je ideálním místem pro nákupy. Určitě si nezapomeňte nakoupit dostatek skvělých tureckých sladkostí.
Každý musí strávit několik hodin ve Velkém bazaru, kde pořídí vše možné i nemožné. Dostanete se sem velmi snadno tramvají (T1) ze Sultanahmetu (zastávka Beyazıt-Kapalıçarş). Jedná se o jeden z největších krytých bazarů (tržišť) na světě. Najdete zde na 60 zastřešených uliček a 3000 obchodů. Vzhledem k faktu, že místo je oblíbené jak mezi místními, tak turisty, určitě je možné, že se sami sobě navzájem ztratíte.
A co zde pořídíte? Klenoty, zlato, koberce, nábytek, kožené zboží, ale i veškeré potraviny, suvenýry, drogistické potřeby, oblečení. Velký bazar je takové město ve městě a žije si svým životem. Pro snazší orientaci se dá vypozorovat (ostatně jako ve všech arabských zemích a Íránu), že obchody se stejným zbožím jsou koncentrovány při sobě. Takže např. půjdete jednou ulicí, kde bude obchod za obchodem se zlatem, v další ulici najdete stánky s kořením atd.
Pokud toužíte po klasickém nákupním středisku (značkové obchody, elektronika atd.), ale nechcete se příliš vzdálit od všech pamětihodností, doporučuji navštívit nákupní centrum Historia, jediné svého druhu ve Starém městě. Metro č. 1 stanice Aksaray a poté cca 300m rovně po ulici směrem od centra, a nákupní středisko budete mít po své pravici.
Hamams (lázně)
Určitě nemůžete odjet z Turecka, aniž byste navštívili alespoň jednou turecké lázně. V celém městě jich jsou desítky, a to jak převážně pro místní, tak pro turisty. Rozhodně opět doporučuji navštívit lázně, kam chodí převážně místní, jelikož jedině tak si uděláte ten nejreálnější úsudek a zažijete pravou osmanskou atmosféru. Jen ve Starém městě jich se více než dost, proto ani nemusíte opouštět Sultanahmet.
Çemberlitaş Hamamı – Vezirhan Caddesi 8 – opět v samotném centru, patří k těm levnějším a jako jsou rozděleny na mužskou a ženskou část. Samozřejmostí je plno doplňkových služeb jako masáže.
Tarihi Şifa Hamam – další příklad ze Starého města.
Turecko není arabská země! Byl autor skutečně v Istanbulu?
No na mně teda arabsky rozhodně nepůsobil! Jedu tam již podruhé a doufám, že ne naposled, protože je to tam supr! Hezké, čisté, zajímavé a příjemní lidi. Článek je fajn popsaný.