ISTANBUL: Propracovaný průvodce městem

ISTANBUL: Propracovaný průvodce městem

Neztraťte se v Istanbulu, ale naopak zamiřte do osvědčených hostelů, restaurací i nákupních center. Nepopleťte si tramvaje a nevynechejte žádnou z významných mešit. Využijte našeho průvodce!

Istanbul – nemocný stařec na Bosporu nebo moderní pulzující metropole 21. století? Určitě to druhé, jelikož Istanbul vkusně snoubí islámskou historii a architekturu s moderními stavbami, u kterých si budete připadat jako na Manhattanu.

Příjezd

Ačkoli dodnes se můžeme setkat s pozemní (převážně autobusovou dopravou), domnívám se, že jedinou relevantní variantou je doprava letecká. Na výběr je mnoho přímých spojů především z Vídně (ostatně v Rakousku žije početná turecká menšina). Navíc lety z Vídně jsou mnohem levnější než z Prahy.

TIP: Doporučuji prověřit i lety s tureckou společností Pegasus Airlines (běžné vyhledávače letenek ji nenajdou), která je velmi spolehlivá a levnější než např. Turkish Airlines. Sám jsem s ní několikrát letěl.

Istanbul disponuje dvěma letišti, většina letů přilétá na „centrální“ Ataturkovo letiště (IST) nacházející se v evropské části, cca 20km od centra města. Z letiště vede metro (M1), což je nejlevnější alternativa. Jeďte až na konečnou zastávku Aksaray. Odsud je to již velmi blízko k největším pamětihodnostem Istanbulu (přesto se lze ještě více přiblížit tramvají T1).

Druhé letiště Sabina Gökçen Airport se nachází poněkud dále, v asijské části. Na tomto letišti skončíte, pokud poletíte se zmiňovanými Pegasus Airlines, popř. pokud budete pokračovat dále do Asie. Ačkoli před terminálem narazíte na mnoho různých shuttle busů, doporučuji využít pohodlné jízdy autobusy Havalas. Jedná se o moderní a klimatizované busy jezdící do centra každých 30 minut. Autobusy končí na náměstí Taksim, odkud je snadné se lanovkovým metrem (Tünel) přemístit přímo o několik desítek výškových metrů níže do samotného centra.

Doprava po městě

Doprava po městě je lehce komplikovaná v porovnání s jinými velkoměsty. Především proto, že při každém přestupu musíte použít nový žeton. Žetony (tokeny) zakoupíte v jakémkoli kiosku, nádraží či stanici metra a stojí 3 turecké liry (TL). Nicméně je nepraktické, pokud jedete relativně krátkou vzdálenost, a musíte např. 3x přesedat. Je možné koupit si tzv. Istanbulkart, nicméně moc se nevyplatí, jelikož na ní ušetříte tak desetník.

V Istanbulu nejspíš využijete kromě metra (má 2 linky plus „lanovku“) také tramvaje (jsou velmi moderní a čisté), autobusy a možná i městské trajekty pendlující ze stanice Sirkeci (evropská část) do asijské části (Harem).

Orientace

Orientovat se v Istanbulu vám zabere určitý čas. Istanbul má v aglomeraci více než 13 milionů obyvatel. Nachází se na dvou poloostrovech, resp. světadílech, navíc istanbulské ulice a uličky jsou místy velmi spletité a často úzké. Nicméně v samotném srdci města se zorientujete snadno. A i kdyby ne, není problém se ochotných Turků zeptat. S angličtinou je to zde nadprůměrné, mnoho z nich žije z turistického ruchu, a proto alespoň základy ovládá. Spíše je třeba zmínit, že zejména v létě se budete muset prodírat doslova davy turistů a turistických výprav z celého světa.

Co navštívit

Pro mnoho západních turistů je Istanbul prvním setkáním s islámskou a arabskou architekturou a islámským stylem života obecně (nepočítám letní dovolené v Egyptě, Tunisku, či právě na tureckém pobřeží). V Istanbulu narazíte na typické turecké mešity doslova na každém rohu. Turecké mešity se vyznačují zaoblenými kupolemi a vysokými štíhlými minarety (v každé části arabského světa totiž najdeme zcela rozdílnou architekturu a konstrukci mešit). Určitě doporučuji zajít si do „obyčejné“ mešity v jiné části Istanbulu než v samotném centru a vidět tak praktikující muslimy při motlitbě. V Turecku je na rozdíl od jiných arabských zemí (např. Maroka) dovoleno turistům vstup do mešit.

Nejznámější památky Istanbulu se nacházejí ve Starém městě, aneb Sultanahmetu. Jeďte tramvají č. 1 na zastávku Sultanahmet (opravdu si dejte pozor, aby na tramvaji bylo napsáno Sultanahmet a nikoli např. Topkapi. Spoj s nápisem Topkapi nejede k Paláci Topkapi, ale do stejnojmenné čtvrti, která se nachází cca 6km od centra J).

Každého turistu nejprve přitáhne pozornost dvou mešit. Sultanahmetova mešita, známá jako Modrá mešita a Hagia Sofia (někdy též Aya Sofia) se nachází proti sobě přes malý park. Vypadá to, jakoby se vzájemně poměřovaly.

Hagia Sofia je monumentální muzeum a byzantská katedrála z 6. Století, která byla sídlem patriarchy, a po téměř 1000 let se jednalo o největší katedrálu na světě. V 15. století byla přestavěna na mešitu, a proto na ní dodnes můžeme obdivovat štíhlé minarety. Vstup dovnitř je celkem drahý a neposkytují se žádné slevy pro studenty, nicméně opravdu stojí zato. Zvláště je útěchou, že vstup do její sousedky – Modré mešity, je zdarma (resp. vstupné dobrovolné).

Uvnitř Hagie Sofie budete obdivovat skvostně zdobené a velkolepé interiéry s různými křesťanskými světci a mnoha černými ornamenty. Místo působí opravdu magicky. Doporučuji se jít podívat i na galerii (první patro). Jedinou nevýhodou je přehršel turistů s cvakajícími fotoaparáty.

Modrá mešita je doposud praktikující mešitou, takže se zde setkáte i s věřícími (i když v poměru k turistům jsou jasnou minoritou). Každopádně byste se podle toho měli chovat. Samozřejmostí jsou dlouhé kalhoty a vstup bez obuvi (vevnitř jsou koberce a boty si můžete vzít s sebou do sáčku). Zajímavostí je 6 minaretů, což je u mešity velmi neobvyklé číslo. Většina mešit má jeden, popř. dva minarety. Takto vysoký počet minaretů může být považován za neúctu k hlavní mešitě v Mekce. Modrá mešita je také největší istanbulskou mešitou a jednou z největších na světě.

Gülhane Park – pokud si budete chtít na chvíli odpočinout při kousku zeleně, tento park s mnoha lavičkami je ideálním místem pro nasátí energie před dalšími pochůzkami. Obklopuje Palác Topkapi.

Basilika Cisterna – impozantní labyrint podvodních nádrží z 6. století. Nádherně nasvíceno.

Palác Topkapi – zdmi obehnaný sultánský palác, který svému účelu sloužil téměř 400 let. Dnes je přístupný veřejnosti a rozhodně jeho návštěvu i přes vysokou cenu (stejně jako Hagia Sofia) doporučuji. Jednak je možné prohlédnout si mnoho komnat, mincovnu, knihovnu a nádvoří bývalého sultánova sídla, ale také je odsud nádherný vyvýšený výhled na bosporskou úžinu, Marmarské moře a asijskou část města. Celé atmosféře dodají na půvabu a rozmanitosti desítky různých lodí zde plující. Na návštěvu doporučuji vyhradit alespoň 2 hodiny, proto se podívejte dopředu na otvírací hodiny.

Když budete vycházet z Topkapi, pokračujte rovně (budete míjet spoustu stánků s prodejci melounů a dalšího ovoce) a po chvíli narazíte po levé straně na nenápadný vchod do mauzolea sultánů a jeho rodiny. Jedná se o několik mauzoleí, ve kterých jsou rakve pokryté zeleným saténem. Zajímavé jsou ale mozaiky jednotlivých „kaplí“. Můžete se mezi jednotlivými rakvemi projít a nasát lépe atmosféru. Výhodou je, že zde nejspíš na žádné turisty nenarazíte.

Vydejte se směrem od moře do srdce Starého města (směrem k Velkému bazaru) a prozkoumávejte uličky a pravá istanbulská zákoutí jen tak. Pouze tak poznáte pravou tvář tohoto magického města a navíc uniknete z dosahu turistů.

Přes most ze Sultanahmetu se nachází Galatská věž – středověký symbol Istanbulu. Určitě k ní vyražte (možno použít opět lanovkové metro – funicular). Na vrch věže vyjedete výtahem a pak už se budete moci oddávat zasněným pohledům na staré město a veškeré tamní pamětihodnosti. Rozhodně stojí za návštěvu.

Udělejte si delší procházku a dojděte k Třídě nezávislosti (Istiklal Caddesi) až na Taksimské náměstí. Budete obdivovat moderní Istanbul plný výškových budov, drahých restaurací a značkových obchodů. Třída nezávislosti je navíc pěší zónou, po které jezdí pouze historické tramvaje.

Dolmabahce Palace – nádherný palác, hlavní centrum Osmanské říše v 19. a 20. století, pouze cca 500 metrů od Taksimského náměstí na pobřeží bosporské úžiny. Je možné absolvovat prohlídku s průvodcem, která se rozhodně vyplatí, jelikož interiéry a výhledy jsou skvostné. Zajímavostí je, že v centrální hale visí jeden z největších lustrů na světě, a hádejte odkud je. Ano, jedná se o slavné české sklo.

Stravování

Ačkoli všechny průvodce varují, že stravování v historické čtvrti Sultanahmet je drahé, není to tak docela pravda. Samozřejmě jako každé turisticky vyhledávané velkoměsto, i zde narazíte na restaurace na každém rohu, kde jsou ceny zpravidla vysoké, nicméně pokud hledáte levné tradiční fast-foody s kebabem, dají se najít vcelku levné. Důležité je nekopírovat trasu tramvaje, ale zajít do menších uliček, kde vás navíc nebudou nahánět restauratéři.

Určitě stojí za zmínku také oblast Velkého bazaru. Samozřejmě je alternativou, a často i levnější, čtvrť Galata s Taksimským náměstím. Zde narazíte i na McDonald.

Několik tipů na konkrétní místa

Balkan Lokantasi – mezi místními oblíbená restaurace s tradičními tureckými jídly a velmi dobrými cenami (Emekyemez Mh., 34420).

Tarihi Subaşı Lokantası (Çarşıkapı, Nuruosmaniye Cad) – velmi ceněná restaurace s tureckými tradičními pokrmy. Nachází se blízko Velkého bazaru

Fermentasyon – kavárna blízko Taksimského náměstí s nízkými cenami

A neměli byste taky zapomenout navšítiv některou z tradičních čajoven. Turecký černý čaj se popíjí z malých skleniček baňkovitého tvaru a dostanete k němu vždy minimálně tři kostky cukru. Máte-li chuť, můžete k němu pokuřovat vodní dýmku. A kromě čaje nezapomeňte i na jedinečnou tureckou kávu, která není mnoho podobná čekému „turku“.

Ubytování

Co se týče ubytování, rozhodně doporučuji zkusit komunitu a server Couchsurfing.com, což je ostatně i v Istanbulu velmi oblíbená komunita a není problém se s místním couchsurferem na noclehu domluvit. Výhodou je, že kromě ušetřených peněz poznáte i místní lidi a také často zavítáte do čtvrtí města, kam byste jinak nejeli (samozřejmě v pozitivním smyslu slova).

Samozřejmě i z široké palety hostelů a hotelů si vyberete. Určitě doporučuji zůstat ve Starém městě Sultanahmetu, jelikož večerní procházky podél moře či kolem nasvícených mešit působí neskonale romanticky.

Výborný hotýlek je Antique hotel, kde často přes portál booking.com můžete mít dvoulůžkový pokoj za cca 300 Kč na osobu, a to i se všemi daněmi a hlavně snídaní. Navíc hotel se nachází v pěkné části mezi Modrou mešitou a pobřežím Marmarského moře v příjemném kopci. Celá tato oblast je plna výborných hotýlků a restaurací.

Trochu dále od centra, nicméně stále ve Starém městě a na nábřeží a opět za cca 300 Kč Hotel Karslioglu (Kucuk Pazar).

Vynikající, čistý a s domácí atmosférou je hotel Art-ist Apart, který se nachází hned vedle Hagie Sofie a co by kamenem dohodil k Paláci Topkapi (Alemdar Caddesi Guzel sanatlar Sokak).

Stejně tak další konkurenční hotel se nachází mezi Modrou mešitou a Hagiou Sofiou – Yakamoz Guesthouse. Opět vynikající zkušenosti, skvělé ceny a především snídaně v ceně. Zde se potvrzuje pravidlo, že v Istanbulu může být velmi levno navzdory turistickému ruchu. Jen je třeba vědět kde.

Nakupování

Istanbul je ideálním místem pro nákupy. Určitě si nezapomeňte nakoupit dostatek skvělých tureckých sladkostí.

Každý musí strávit několik hodin ve Velkém bazaru, kde pořídí vše možné i nemožné. Dostanete se sem velmi snadno tramvají (T1) ze Sultanahmetu (zastávka Beyazıt-Kapalıçarş). Jedná se o jeden z největších krytých bazarů (tržišť) na světě. Najdete zde na 60 zastřešených uliček a 3000 obchodů. Vzhledem k faktu, že místo je oblíbené jak mezi místními, tak turisty, určitě je možné, že se sami sobě navzájem ztratíte.

A co zde pořídíte? Klenoty, zlato, koberce, nábytek, kožené zboží, ale i veškeré potraviny, suvenýry, drogistické potřeby, oblečení. Velký bazar je takové město ve městě a žije si svým životem. Pro snazší orientaci se dá vypozorovat (ostatně jako ve všech arabských zemích a Íránu), že obchody se stejným zbožím jsou koncentrovány při sobě. Takže např. půjdete jednou ulicí, kde bude obchod za obchodem se zlatem, v další ulici najdete stánky s kořením atd.

Pokud toužíte po klasickém nákupním středisku (značkové obchody, elektronika atd.), ale nechcete se příliš vzdálit od všech pamětihodností, doporučuji navštívit nákupní centrum Historia, jediné svého druhu ve Starém městě. Metro č. 1 stanice Aksaray a poté cca 300m rovně po ulici směrem od centra, a nákupní středisko budete mít po své pravici.

Hamams (lázně)

Určitě nemůžete odjet z Turecka, aniž byste navštívili alespoň jednou turecké lázně. V celém městě jich jsou desítky, a to jak převážně pro místní, tak pro turisty. Rozhodně opět doporučuji navštívit lázně, kam chodí převážně místní, jelikož jedině tak si uděláte ten nejreálnější úsudek a zažijete pravou osmanskou atmosféru. Jen ve Starém městě jich se více než dost, proto ani nemusíte opouštět Sultanahmet.

Çemberlitaş Hamamı – Vezirhan Caddesi 8 – opět v samotném centru, patří k těm levnějším a jako jsou rozděleny na mužskou a ženskou část. Samozřejmostí je plno doplňkových služeb jako masáže.

Tarihi Şifa Hamam – další příklad ze Starého města.

Nejširší nabídku průvodců a map Turecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Kuc

Turecko není arabská země! Byl autor skutečně v Istanbulu?

Helka
Kuc:

No na mně teda arabsky rozhodně nepůsobil! Jedu tam již podruhé a doufám, že ne naposled, protože je to tam supr! Hezké, čisté, zajímavé a příjemní lidi. Článek je fajn popsaný.

Pavel

No já nevím…asi je to náš národní sport PRUDIT, místo toho by pan „Kuc“ mohl ocenit pěkný informační článek. Filipe,nenechej se zviklat,kdybych já jel někdy do Istambulu,určitě by se mi takové info hodilo.

Marketta

Je to super článek. Děkuji moc za info, které v průvodci vůbec nebylo 🙂

Zdenka

Skvělý článek. Jedeme tam poprvé za památkami a Váš popis a rady je super. Určitě využijí. Děkuji Zdenka

Dan

Velmi dobrý článek , psány srozumitelné. Jedeme za tyden do Istanbulu a vytisknu si článek s sebou jako mini průvodce! 🙂
D

Ilona

Velmi skvěle a pravdivě popsáno, souhlasím. Turecko-nádherná země, vstřícní lidé, ovšem obezřetnosti nezbývá. Je to jako všude ve světě. Potkáte lidi vstřícné, ale i špatné.

ado.m

Hola, viete niekto poradit hostel/dormitory v Istanbule na Sultanahmet-e alebo v pesej vzdialenosti za rozumnu cenu? Najlepsie osobna skusenost. Dva dni, postel a sprcha. Dakujem.

Petr

Bohuzel si dejte pozor na nepoctive taxikare z taksim square, odvezli me do stareho mesta za 90 lir a tvrdili, ze k hotelu nemuzou, no okradli me… Takze vstricny lide tu jsou, prvni dojem z Istanbulu jako cizinec v prazskem taxiku ;-(

Helka
Petr:

Petře, to je mi líto, ale nenznám zatím zemi,ve které by taxikáři neokrádali :(. Přesto jsem měla v tomto městě velmi pozitivní zkušenosti se vším ostatním.

Eva
Helka:

Neznas zemi,kde by taxikari neokradali? Zkus Svycarsko,Svedsko,Norsko,Finsko,…asi moc nacestovano nemas :/

Zdeněk

Děkuji za pekfektní tipy. Letím tam za měsíc a všechny tyto informace se mi hodí.
Díky :-).

Libor

Zdravím, nevíte někdo jaký je nejlepší/nejlevnější transport z letiště Gökçen do Vefa Bozacisi, 34134 Istanbul…to je zřejmě to staré město. Taxíkem to vyjde asi na dost peněz. Díky

Petr L.
Libor:

nejlepší poměr cena – rychlost (podmínkou IstanbulKart) je z letiště  autobusem E-11 na konecnou do Kadikoy. Ta je u  pristaviste: idealne najit trajekty fy Turyol do Eminonu. Ty podjedou Galatsky most a konci primo pred autobusakem, odkud jet jakymkoliv busem, majicim jako nacestnou stanici Edirnekapi (a k tomu bus číslo 90) – počkat až bus podjede římský akvadukt, vystoupit, přejít silnici k Sehzade mešitě a – DOBROU CHUT (jinak dnes mistni bozu prodavaji i na jiných místech ve městě…)
o trosku dražší,  v době dopravní špičky i časově o dost delší, avšak logisticky jednodušší variantou je z letiště HAVATAS busem na Taksim a odsud metrem do stanice Vezneciler a opět pěšky okolo Sehzade camii… pokud máte větší zavazadla, Istanbul moc neznate, nemate a nechcete mit IstanbulKart (což by byla chyba) a nepojedete v nejhorší době mezi pátou a osmou odpolední-vecerni, asi doporucuji spíše takto…

Honza

Až na pár nepřesností pěkné:-pokud přiletíte na Sabiha Gökcen a máte ubytování poblíž starého města, nepoužívejte bus Havatas, ale sedněte na bus E10 nebo E11, jeďte do Kadiköy, trajektem do Eminönü a následně 3 zastácky tramvají T1 na SUltanahmet-tünel nejezdí z Taksimu. Z Taksimu je to k tünelu ještě pěkný kus cesty po třídě Istiklal-tünel nesjíždí do „samotného centra“, od spodní stanice to je ještě docela daleko přes Galatský most a 3 zastávky tramvají T1-doprava v Istanbulu není komplikovaná, při zakoupení Istanbul Card je naprosto jednoduchá, příjemná a levnější, než zakupování nových žetonů-Istanbul není Arabské město-Hagia Sofia sice byla po dobytí KOnstantinopole přestavěna na mešitu, ale dnes je to muzeum-ty „černé ornamenty“ jsou kaligraficky vyvedenými jmény proroka-Velký Bazar (a stejně tak i Egyptský) už je dnes jen atrakcí pro turisty. Místní tam nenakuoují vůbec a zdejší zboží čínské provenience má pramálo společného s tradičními tureckými produkty. Nakupujte spíše v uličkách kolem bazaru, resp. v uličkách spojujících velký a Egyptský bazar.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí