FOTOREPORTÁŽ: Omán – oáza arabského poloostrova

FOTOREPORTÁŽ: Omán – oáza arabského poloostrova

Nedaleko od rušného dění bláznivé Dubaje leží malý, poklidný, nábožensky tolerantní, kulturně bohatý, ekonomicky vyspělý a k turistům přátelský sultanát Omán. Země nabízí nenáročnou ochutnávku orientu a překvapivou rozmanitost přírody i památek a jako bonbónek navrch téměř liduprázdné písečné pláže s nádhernými scenériemi.

Na severu země se až do výšek 3000 metrů tyčí pohoří Hajar svírající zelené palmové oázy se starobylými vesnicemi a pevnostmi, které jsou jako vyobrazené z pohádek Tisíce a jedné noci. V uličkách bazaru hlavního města Maskatu ucítíte vůni kadidla a všelijakých dobrot, nakoupíte si koření, drahé látky, zlaté šperky i tepané lampičky, které poblikávají stíny ornamentů. Typickým ruchem tržiště několikrát denně zazní volání muezzina k modlitbě.

Duny písečné pouště Wahiba, zvané též Sharqiya Sands, která měří 180 kilometrů od severu k jihu a o 100 kilometrů méně pak z východního konce na západní. Obývají ji beduínské rodiny, které se živí chovem velbloudů. Ubytujte se přímo pod dunami v resortu Desert Nights Camp nebo Arabian Oryx Camp, odkud můžete podniknout výšlap na duny a nahlédnout do nekonečného prostoru i života místních.

Poušť Wahiba oživne s rozzářenými tvářemi Ománců v tradičních pláštích a čepičkách „kumma“. Velbloudí dostihy, které Omán proslavily, patří k tradičním sportům Arábie, v němž se točí velké peníze. Závodí se od poloviny října do poloviny dubna v různorodých kategoriích – záleží na věku žokeje i velbloudů a závody se liší i podle různých poddruhů. V Ománu narazíte i na jednohrbé dromedáry.

Omán patří k moderním liberálním muslimským zemím, kde mohou ženy studovat, pracovat i účastnit se společenských akcí.

Svěží palmová oáza ve vádí Bani Chalíd – skalnaté kaňony, v nichž celoročně teče voda, jsou výtečným místem na piknik nebo ideálním výchozím bodem pro túru do hor. V tůních a vodopádech se můžete zchladit. Krásná jsou také vádí Tiwi nebo vádí Šáb na východním pobřeží.

Mezi nejoblíbenější treky v pohoří Hajar patří okruh na „Zelenou horuDžabal Akhdar nebo výstup na nejvyšší vrchol Ománu – Džabal aš-Šám (2980 m). Okolní malebné vesničky v oázách Al Hamra a Misfat Al Abriyeen jsou dostupné terénním autem. Dojít sem lze také dvoudenním trekem z krásné horské vesnice Balad Sayt.

Kam vyrazit na trek?

Jebel Shams – Výstup na Horu Slunce

Na jižní vrchol vysoký 2997 m vede značená turistická stezka W4. Stezka začíná na Jebel Shams Plateau (asi 1950 m), je dlouhá devět kilometrů s převýšením 1000 m. Na výstup počítejte zhruba šest hodin, sestup pak trvá přibližně pět hodin. Jedná se o celodenní výšlap v kamenitém terénu bez velké technické náročnosti. Cestou se vám otevřou výhledy do „ománského Grand Canyonu“ Wadi An Nakhur a rozlehlé krajiny pohoří Hajar Al Gharbi.

Treky pod horou Jebel Shams

Stezky s označením W6a a W6 vedou po západním okraji Wadi An Nakhur skrze opuštěné nebo zapomenuté vesnice po bývalých zásobovacích oslích stezkách. W6a je dlouhá 6 kmšest kilometrů a vede z vesnice Wadi Ghul (750 m) po vesnici Al Khitaym (1900 m). Stezka W6 je kratší (3,5 km) a s menším převýšením (jen 100 m), ale dejte pozor na exponovaná místa. Cestou navštívíte opuštěnou vesnici As Sab, která byla obydlím asi 15 rodin. Postavena je převážně z kamene a vytesaná do skal.

Ománské via ferraty

Pokud vám problém s expozicí na W6 nedělal problém, můžete si užít výstup z kaňonu pomocí dvou volně přístupných via ferrat. Na konci stezky W6 následuje krátký přístup ke skále, odkud výstup pokračuje 80 metrů vysokou stěnou středně těžkou až těžkou via ferratou VF1. Po VF1 následuje krátký pěší traverz na VF2, která vede lehkým lezením ven z kaňonu. Doba lezení je zhruba jedna hodina.

Wadi Shab

Trek lemovaný palmami a strmými skalními útesy vás po hodince chůze dovede ke skryté jeskyni s vodopádem a tyrkysovými jezírky, kde se za horkého počasí můžete krásně zchladit. Ale pozor! V monzunovém období hrozí přívalové deště a riziko utonutí.

Wadi Bani Awf

Vícedenní trek pro náročné turisty vede hlubokým kaňonem se zajímavými vápencovými útvary a plantážemi citrónů, manga a datlí po stezce W8. Výchozím bodem je vesnička Bilad Sayt, po pěti kilometrech se napojuje na trasy W9 a W10h a lze dále pokračovat po W9 do Misfat al Abriyyin.

AUTOR: Jakub Larysz, Svět outdooru

Pevnost střežící vstup do města Khasab na ománském poloostrově a exklávě Musandam. Jedná se o velmi strategické místo střežící vstup do Perského zálivu. Se zbytkem Ománu spojuje Musandam obklopený územím Spojených arabských emirátů rychlá lodní doprava z Maskatu.

Do moře se sklání skalnatá enkláva Musandam, která si zasloužila přezdívku „Arabské fjordy“. Cestovat můžete po moři do odlehlých osad v hlubokých zálivech. Hlavní obživou místních lidí je tradičně lov ryb, většinou už plně motorizovaný. V řadě pobřežních měst Ománu, například v Sur nebo Barca, můžete navštívit také velké a rušné rybí trhy.

  • Metropole Maskat – mezi skalami a přístavem se krčí bílé domy, z nichž vynikají především nádherné ukázky moderní architektury – rozsáhlá mešita sultána Kábuse, vládní palác a některé z hotelů, například The Chedi Muscat. Pravou orientální atmosféru načerpáte na Mutrah súku.
  • Sur – historické rybářské město, kde se dodnes ručně vyrábí dřevěné lodě show.
  • Nizwa – zelená palmová oáza na úbočí vyprahlých hor. Jedno z nejstarších měst Ománu zdobí pevnost, mešita s malovanou kupolí a mohutná hradba. Jen pečlivý pohled rozliší béžový beton od tradičních hliněných zdí, které se táhnou celým městem a navazují na starou,rozpadající se část města. V ruinách domů stále najdete vyřezávané dveře a ornamenty vytlačované do hliněných ostění. Datlové háje potřebují hodně vláhy, kterou zajišťuje soustava kanálků zvaná falaj. Odhaduje se, že v Ománu jich stále funguje kolem 4000.
  • Bahla – pevnost z 12. století najdete na seznamu UNESCO. Sedm kilometrů dlouhé hradby z nepálených cihel chrání město hrnčířů.

Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (309,- za rok) a získej k němu i opakovaně využitelný slevový kupón na outdoorové vybavení včetně 500 korun na boty od firmy S-run nebo předplatné časopisů Svět outdooru, Svět běhu, a Pádler.

Nejširší nabídku průvodců a map Ománu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: