FILIPÍNY: Nártounům se blýská na lepší časy.

FILIPÍNY: Nártounům se blýská na lepší časy.

FILIPÍNY: Nártounům se blýská na lepší časy.

Nártouni jsou malinká a velmi roztomilá zvířátka žijící na Filipínách. Bohužel se v posledních letech stávají obětmi turistického ruchu a obchodu. Naštěstí vznikl projekt Tarsius, který se snaží o záchranu mláďat nártouna. Projekt vede česká zooložka Milada Petrů.

V loňském roce se povedl jedinečný úspěch. Nártouni, kteří byli na ostrově Bohol drženi v zajetí jako turistická atrakce, v podmínkách, ve kterých brzy umírali, a byly nahrazování nově odchycenými zvířaty, byli zachráněni. A to vše díky činnosti projektu Tarsius a obrovské podpory velvyslance ČR Josefa Rychtara. Výsledky si jela Milada Petrů zkontrolovat osobně a byla velmi spokojená.

Téměř všechny nevyhovující stanice byly podle ní zavřeny a nártouni přemístěni do velké otevřené voliéry, kam je umožněn vstup pouze za přítomnosti poměrně slušně vyškolených průvodců. Je to obrovská změna oproti situaci, která panovala více než deset let a která se kvůli vzrůstajícímu přílivu turistů a nedostatku jakékoliv regulace ze strany vlády a místních úřadů stále zhoršovala.

Nártoun filipínský

Více než sto jedinců bylo přesunuto do oblasti o rozloze 16 ha. Přístupná je však jen její jedná část o velikosti něco kolem jednoho hektaru, kde mohou turisté spatřit osm zvířat. Kde skončilo oněch dalších sto nártounů je otázka. Podle průvodců v další části areálu, kde se mohou vesele a nerušeně rozmnožovat, podle úřadů prostě a jednoduše utekli, neboť voliéra nemá po vzoru stanice v Corelle strop. Ale to jsou jen drobné mouchy a v zemi jako jsou Filipíny očekávatelné. Jisté je to, že počet vystavovaných nártounů klesl, jejich podmínky jsou výrazně lepší a počet nově upytlačených nártounů se tak výrazně sníží, alespoň do té doby, než se pro ně najde nové odbytiště.

Nejširší nabídku průvodců a map Filipín (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Co bude dál?

Jak je patrné, nártoun filipínský je symbolem Filipín a miláčkem turistů. Tato sláva má pro něj však spíše stinnou stránku. Populace stále ubývá kvůli nelegálnímu lovu a také kvůli ničení přirozeného prostředí, tedy lesa. Se stále početnějším obyvatelstvem Filipín jde tento trend bez účinných nařízení ochrany přírody jen stěží zastavit. Situaci navíc komplikuje i fakt, že nártouni jen velmi těžko přežívají v zajetí a ani nejlepší zoologické zahrady nebyly schopny tato zvířata úspěšně chovat a rozmnožovat. A to je další veliká výzva projektu Tarsius!

Ve spolupráci s místní ochranářskou organizací Simply Butterfly Conservation Centre se  lidé z projektu Tarsius rozhodli vybudovat ochranářské centrum pro nártouny. Jeho cílem bude jednak chov těchto jedinečných zvířat, jednak rozvoj vzdělávacích aktivit návštěvníků centra a také rozvoj ekoturismu v oblasti Bilaru. Během naší letošní dvouměsíční návštěvy naplánovala Milada Petrů další kroky.

Nártoun filipínský

Chovná soustava voliér bude stát na novém pozemku a její výstavba by měla být dokončena pokud možno do konce roku. Jak doufáme, vybudování chovného zařízení přímo na Filipínách by mohlo odstranit některé faktory, které mohly vést k neúspěchům v minulosti, a to jsou zejména – stres během transportu, klimatické podmínky a přirozená strava. Na druhou stranu potřebné vyškolení personálu je jedním z nejdůležitějších úkolů, který je nutný splnit. Držte proto palce a sleduje další postup projektu Tarsius na stránkách www.tarsiusproject.org, kde najdete i návod, jak projekt podpořit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí