Festival v Banátu láká na známé kapely a jedinečné prostředí

Festival v Banátu láká na známé kapely a jedinečné prostředí

  Tradiční festival v rumunském Banátu tento rok nabude nové podoby. Vesnička Eibenthal se v poloviě srpna promění díky hudebníkům, jako je Jan Budař, Mňága a Žďorp, Divokej Bill nebo Lucie Redlová. Budete-li chtít, můžete se s nimi rozjet do Rumunska ve společném autobuse!

V polovině srpna – 16.8.-19.8.2012 se bude konat tradiční krajanský festival v rumunském Banátu. V oblasti šesti českých vesnic, které naši krajané před 180 lety založili, kde v těžkých podmínkách žijí a stále mluví naší rodnou řečí.

Letošní ročník doznal oproti předešlým několika změn. Především se přesunul do hornické vesnice Eibenthal, která není tak známá jako Gerník či Svatá Helena, přesto je v současnosti s počtem 350 obyvatel největší samostatnou českou enklávou na světě. Současně se pozměnil organizační štáb, kdy nadace Člověka v Tísni, která doposud festival organizovala sama, nabídla spolupráci lidem z pořadatelské vesnice.

S myšlenkou uspořádat festival jsme si pohrávali již několik let. V minulých letech festival držel nad vodou Ivo Dokoupil z Člověka v tísni, sekterým úzce spolupracuje v pomoci Banátu. Letos chceme festival trochu oživit, spolupracujeme s vesnicí,ambasádou, Českým spolkem a hlavně nám nechybí nadšení. Chceme udělat festival pro Banát,“ představuje plán neziskové akce jeden z organizátorů Štěpán Slaný, který zároveň nastiňuje hlavní problém současného Banátu.

„Mladí odcházejí. V Banátu nemají práci, a tak za ní míři do Čech nebo větších měst v Rumunsku. Hodně jichtaké studuje vysoké školy, a tak čím dál méně mladých krajanů chce pokračovat v práci na hospodářství svých rodičůa prarodičů. Proto nejde Banát zakonzervovat, tak jak byl kdysi, ale naopak jej otevřít turistice a nabídnout krajanůmzajímavý přivýdělek. Přes festivalové stránky bude možnost rezervování ubytování a stravování u krajanů. Současněvěřime, že účastníci festivalu si rádi zakoupí medy, sýry, pálenky či různé výrobky místních.“

Obnova starých tradic

Festival Banát by chtěl volně navázat na nejúspěšnější doby festivalu, kdy do Banátu zamířil např. MIG 21. Proto si organizátoři připravili bonbónek v podobě skupin Divokej Bill, Mňága a Žďorp či Jan Budař a Eliščin band. Pr oDivokýho Billa to bude jedno z mála vystoupení v letošním roce, neboť se kapela soustředí na přípravu nového alba a v tomto roce si dala v tuzemsku koncertní volno.

Festivalu se ale zúčastní i další kapely jako jsou Lucie Redlová, Květy, Medvěd 009, Liwid, Propaganja, Papír Sklo Plasty, Black sun, Januarove překvapenie, Semtam, Shoe cut, Kontroll, Ondřej Galuška, Prodavač, Pavel Kožáni, Strom stínu nebo OTK, jejíž člen Ondřej Ježek čerstvý držitel dvou Českých lvů za hudbu a zvuk u snímku Alois Nebel, se stal také důležitou součástí organizačního štábu. Festivalu se celkem zúčastní přes dvacet českých kapel, které doplní i místní krajanské skupiny. Veškeré informace pak naleznetena oficiálních stránkách www.festivalbanat.cz

Pro fanoušky je pak připravená zajímavost, v podobě samotné cesty na festival, kdy cestu autobusem budou trávit v doprovodu svých oblíbených kapel. I od této věci si pořadatelé slibují zlepšení návštěvnosti českého festivalu, vzdáleného tisíc kilometrů. „V Banátu čeká mnoho zajímavostí, bude otevřena celá vesnice, tradiční jídla, okolofestivalu budou tvůrčí dílny, dopolední hluchá místa budou vyplněna výlety na Dunaj, do jeskyní a na vyhlídky.Věříme v účast přes 400 fandů z Čech, a když k tomu připočteme ještě krajany, věřím, že by to mohla být zajímaváakce s novou tradicí,“ uzavírá Slaný.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: