Do jižní Istrie za typicky přátelskou atmosférou, bohatou kulturou i báječným koupáním v moři

Do jižní Istrie za typicky přátelskou atmosférou, bohatou kulturou i báječným koupáním v moři

Antická Pula láká k večerní procházce okolo zachovalého římského amfiteátru nebo chrámu sv. Augusty i k posezení v některé z kavárniček s typicky středomořskou atmosférou a kuchyní. Je také výtečným východiskem pro průzkum zeleného ostrůvku Veruda, na němž se můžete ponořit do tajů potápění, nebo scénicky nádherných míst ke koupání a procházkám mezi voňavými piniemi na skalnatém poloostrově Kamenjak.

Do Puly, která je vzdálená od Prahy 900 kilometrů, se nejlépe dostanete autobusem nebo vlastním autem. Sezona v Chorvatsku trvá od půlky června do konce září. Pokud se chcete vyhnout hlavnímu náporu turistů, vyrazte už na jaře, kdy je moře sice poměrně studené, ale pláže budete mít sami pro sebe. Ubytování si určitě rezervujte předem.

Pula – římské město s chorvatskou náturou

Rušné turistické a přístavní město Pula leží na samém jihu Istrijského poloostrova. Na místě dnešní Puly Římané v 1. století př. n. l. založili opevněnou kolonii s množstvím reprezentativní antické architektury a pod jejich nadvládou Pula jen vzkvétala. O znovuzrození Puly se postaralo až Rakousko-Uhersko, které z hlavního města Istrijské župy udělalo důležitý vojenský přístav.

Středomořskou atmosféru dělají barevné fasády domů a místní kavárničky i hospůdky, ze kterých se line příjemná hudba i vůně. Z místních specialit ochutnejte čerstvé mořské plody, pikantní salát ajvar z pečených paprik s lilkem, česnekem a chilli nebo blitvu – vařené brambory se špenátem. Nenechte se vystrašit ani černým rizotem, které se většinou připravuje se škeblemi, slávkami či sépií, díky čemuž má jedinečné aroma. Výborný je salát z vařené chobotnice s cibulí a octem. Pokud se ráno vzbudíte trochu dříve, zažijete úplně jiné město než večer. Liduprázdné ulice se pomalu plní místními, kteří posedávají u stolků před svými domy, zatímco děti si hrají s toulavými kočkami. Je neděle a chorvatské rodinky vyráží na procházky, zatímco turisté tu téměř nejsou vidět.

Centrum města tvoří několik téměř rovnoběžných ulic, které obkružují pahorek s pevností. Při večerních procházkách vás nejvíce osloví osvětlené zbytky antických staveb. Na severním okraji centra dominuje Pule římský amfiteátr. Dvouposchoďovou stavbu elipsového tvaru, která na výšku měří bezmála 33 metrů, obepínají arkády o 72 obloucích a v horním patře je 64 oken. Dříve amfiteátr sloužil jako bojiště gladiátorů a mohl pojmout až 23 000 diváků. I dnes se tu můžete setkat s ukázkou historického šermu, ale mnohem více se využívá jako významná koncertní a festivalová scéna hostící světoznámé hudební umělce.

Navštivte také Herkulovu bránu, která tvořila součást římského opevnění, a bohatě zdobený triumfální oblouk rodiny Sergiů, dříve součást velkolepé Zlaté brány, která byla v 19. století zbořena. Chrám sv. Augusta, zasvěcený kultu Augusta a Romy, byl postaven na počátku 1. století, za benátské nadvlády se proměnil v křesťanský kostel. Vedle stával chrám bohyně Diany a jeho zbytky jednoduše rozeznáte v budově dnešní radnice. Z byzantské baziliky St. Maria Formosa ze 6. století se dochovala pouze pohřební kaple, kde se ukrývá římský sarkofág s ostatky svatých ze 3. století a fragmenty podlahové mozaiky. V dlážděných ulicích, které k večeru ožívají množstvím pouličních umělců, ochutnejte vyhlášenou chorvatskou zmrzlinu.

Pula je také přístavem, a to poměrně industriálním. Ovšem obyvatelé Puly si z přístavního staveniště dokázali udělat turistickou atrakci – obrovské jeřáby jsou v noci nasvícené barevnými světly. V Pule můžete také navštívit mořské akvárium, které se nachází v prostorách bývalé rakousko-uherské pobřežní pevnosti Verudela. Seznámíte se tu s životem pod hladinou Jadranu, tropických moří i evropských řek a jezer. Středisko pro záchranu mořských želv tu pečuje o poraněné želvy, které jsou po uzdravení vypuštěny zpět do moře. Ze střechy akvária se vám pak otevře krásný výhled na Pulu. Jedinečný zážitek nabízí také podmořský park Verudela. Díky speciálním helmám je možné se volně pohybovat po mořském dně.

Co ještě vidět na Istrii

Ostrovy Brijuni – v dnešním ostrovním národním parku poblíž města Fažana se dříve rozkládala rezidence prezidenta Tita s významnými architektonickými památkami – pozůstatky římské vily, byzantská pevnost ze 4. a 5. stol., hranolová věž z 12. až 13. stol., „benátský kaštel“ z 16. až 18. stol. a gotický kostel sv. Germana z konce 15. stol. Na západě ostrova najdete safari park se zebrami, lamami, žirafami a jeleny. Brijunské ostrovy pokrývají rozlehlé lesy dubu cesmínovitého, vavřínu, přímořské borovice a dalších exotických druhů. Díky své členitosti lákají k projížďkám lodí a hledání hezkých zátočin ke koupání i potápění.

Rovinj – jedno z nejmalebnějších a nejromantičtějších istrijských přístavních měst má typický středomořský starobylý ráz a přírodní okolí s bohatou vegetací. Historické jádro a jeho starobylé domy ukrývají bohatou nabídku rukodělných výrobků a uměleckých předmětů. Zejména úzká ulička Grisia je unikátní uměleckou galerií pod širým nebem.

Poreč – původně římské město s křesťanskou bazilikou svatého Maura, jejíž mozaiková podlaha ze 4. století se zachovala dodnes v zahradě Eufraziovy baziliky. Městečko zapsané na Seznamu UNESCO má úzké uličky a nádherné domky, jejichž stříšky se krčí jedna vedle druhé. Rozkládá se kolem zátoky s přístavem a městskou plážičkou. Je to jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Chorvatsku.

Přírodní park Učka – pokud chcete na procházku nebo trek do hor, zvolte některou z turistických cest, jejichž výchozím bodem jsou přímořská města Lovran a Opatija na severovýchodním pobřeží

Zelený ostrůvek Veruda přeje potápěčům

Kousek od pevnosti Verudela najdete přístav Bunarina, odkud jezdí každou hodinu přívoz na 15 minut vzdálený ostrůvek Veruda. Ten byl v 18. století osídlen zadarskými františkány, kteří zde založili klášter sv. Panny Marie a od té doby je ostrov nazýván „otok Fratarski“. Mniši zde v době svého působení vysázeli celou řadu různých druhů stromů, včetně borovic pinie s velkými šiškami, a přestože velká část Chorvatska byla v posledních letech odlesněna, tady se les zachoval, a tak tu najdete stín a vůni středomořských stromů.

Na ostrově je možné ubytování jen ve vlastnímstanu. Kdo se obává nepohodlí, může přijet jen na báječné šnorchlování, romantický západ slunce se skotačícími delfíny a udělat si pěkný večer s grilováním. Ačkoliv je Chorvatsko obecně velice náchylné vůči požárům, na Verudě jsou instalované pevné grily s posezením. Griluje se na borovýchšiškách, kterých je tu všude spousta a dodávají grilování ten správný balkánský ráz. Kolem pobřeží Verudy se táhne řetěz ostrůvků, mezi nimiž se dá jezdit na paddleboardu nebo mořském kajaku, dají se tu vypůjčit vodní skútry, motorová lodička nebo vodní lyže.

Podmořské okolí Verudy je velkým lákadlem pro potápěče – za obou světových válek zde probíhali námořní boje a v okolí je potopeno na 15 vraků různých typů lodí od nákladních přes vojenské až po německou ponorku U78. Mezi jeden z nejatraktivnějších vraků zde patří výletní rakouský parník Baron Gautsch z roku 1908. Loď se potopila v roce 1914 po najetí na vlastní minu při převozu rodin rakouských důstojníků. Vrak a zároveň památník početných civilních obětí leží v hloubce skoro 40 metrů palubami nahoru, a tím je vnitřek lodi dobře přístupný. Vrak je bohatě zarybněný, a tak si jej budete prohlížet ve společnosti velkých úhořů a mořských želv.

Pokud nejste zkušení potápěči, ale tato zkušenost by vás lákala, vyhledejte na ostrově Veruda české potápěčské centrum Aquatravel v rekonstruovaném bunkru z 1. světové války. Absolvujte nejprve seznamovací ponor v přírodním „bazénu“ – ze tří stran chráněný s oblázkovým dnem a hloubkou 3,5 metru, kde vám nehrozí žádné nebezpečí. Kurzy potápění tu mohou absolvovat i děti od deseti let.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Poloostrov Kamenjak pro milovníky přírody

Pro Chorvatsko tolik typické zátoky najdete na devět kilometrů dlouhém poloostrově Kamenjak asi 12 kilometrů jižně od Puly. Má mimořádně členité pobřeží, které nabízí mnoho krásných míst pro koupání. Bílé skalnaté zátoky omývané smaragdově modrým mořem ukrývají různé typy pláží – od oblázkových až po velká kamenná plata. Mezi nejkrásnější pláže patří Radovica a Pinižule na západním pobřeží, a také zátoky Plovanje, Njive a Školjić. Krásné skalnaté pláže, kde si odvážnější užijí vysoké skoky do vody, jsou Toreto a Špilja. Zátoka Portić na pobřeží východním je zase vyhledávaným cílem jachtařů.

Na poloostrově Kamenjak od jara do podzimu volně kvete přibližně na 30 druhů orchidejí. V zátokách jižně od městečka Premantura narazíte jen na malá přístaviště (Polje, Podlokva) a několik starých rybářských domků. Nová výstavba zde není povolena a stejně tak ani stavba asfaltových silnic. Celý poloostrov můžete po značené stezce a prašných cestách projet na horském kole.

Mořské vlny vytvořily v pobřežním útesu podmořské jeskyně, z nichž nejznámější je deset metrů vysoká Kolumbarica. Podnikněte plavbu lodí a navštivte několik okolních ostrůvků. Jihozápadně leží ostrůvek Fenoliga, který se proslavil nálezem otisku stopy dinosaura, a dnes z keřů na turisty vykukují umělé repliky dinosaurů. O něco dále na jihozápad se na útesu Porer do výšky 34 metrů tyčí stejnojmenný kamenný maják z roku 1833. Ostrůvky Medulinského souostroví jsou porostlé trávou nebo nízkou vegetací a poskytují ideální podmínky pro milovníky koupání. Nejznámější jsou Fenera, Ceja, Bodulaš a Trumbuja.

Kamenjak a letovisko Premantura patří také mezi špičkové oblasti pro windsurfing a je rájem pro rybáře – vyhlášeným místem bohatých úlovků je například mělčina zvaná Albanež (též Perikulož). Pokud si ryby sami neulovíte, alespoň ochutnejte výborné místní rybí speciality v oblíbené restauraci Safari Bar blízko jeskyně Kolumbarica.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí