Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Malajsie

Step

Ahoj,dva dotazy.
Jak je přesně kontrolována expirační doba pasu 6měsíců po příletu do Malajsie, 4 měsíce by nestačily?
Nějaké vlastní doporučení na nějaký levný hotel v centru KL. Diky moc

Zkušenosti čtenářů

David

Ahoj,
z letiste nasedni na bus do čínské čtvrti.Tam jsem se ubytoval na týden v hostelu OASIS.Chtěli 35r na noc,ale ukecal jsem je na 25r.Pokoje čisté,záchod a sprcha společná na chodbě.Za příplatek byla možnost pokoje s vlastním soc.zařízením.V posledním patře je společenská místnost s kuchyní.Je možnost vařit si sám.Káva,čaj,voda jsou zdarma.
Tento hostel byl nejlepší v jakém jsem po celé Malajsii spal.Poblíž je autobusové nádraží,jejich nadzemka anebo park,kde se můžeš podívat na orchideje nebo různé druhy ptáků.Pěšky se dostaneš i k Petronas twin tower.
Co se týče pasu,prošlou expirační dobu bych neriskoval.Asi záleží na úředníkovi.Ale já bych nechtěl letět půl dne a pak zjistit,že mě do země nepustí.
Malajsie je super muslimská země.Užij si výlet.

John
David:

Ahoj, to ubytko ti radí kolega správně, ale s tím pasem tě nepotěším. Já bych tu expiraci neriskoval, přece jen ten pas skenujou a počítač přečte čárový kod, kde ta expirace asi bude taky, no a počítač mu ohlásí automaticky problém, stejně jako kdyby tě hledala policie. Navíc ještě vypisuješ příletovou kartu, kde tu expiraci sám vyplníš a tu kartu naskenujou taky…

Terka
John:

ahoj,
v KL se rozhodně ubytuj ve čtvrti BUKIT BINTANG, je to levná čtvrť v centru, kde se zdržují baťůžkáři a je plná hostelů a ubytoven různých typů a cenových úrovní a je to odtud kousek k mnoha zajímavostem a večer to tady žije 😉
My jsme – ne jednou – bydlely tady:

http://www.pujangga-homestay.com/

Je to tam v pohodě! 🙂

Šťastnou cestu – Malajka je úžasná země se skvělými lidmi – byla jsem tam několikrát!!
-Terka-

PS: Ten pas bych rozhodně nezkoušela!!

MartinT.
David:

„Malajsie je super muslimská země.“

Nevím, nakolik je tento výrok myslen vážně. Kdyby zněl, „Malajsie je super země“, neřekl bych ani popel, neboť je to jasný názor, na který má každý právo a dá se říci, že na návštěvníka působí funkčně a přitom pohodově a docela exoticky. Ovšem slovo „muslimská“ bych do toho netlačil. Navenek totiž islám v Malajsii působí spořádaně a kultivovaně, to si však zřejmě nemyslí například náboženské menšiny nebo sami muslimové, kterým se dominantní náboženství invazivně promítá do osobního/ rodinného života. Mohla by o tom povídat například Azlina Džajlání alias Lina Joy, která prohrála u nejvyššího soudu při, ve které se snažila o úřední uznání konverze z islámu na křesťanství. (část zdůvodnění: a person cannot, at one’s whims and fancies renounce or embrace a religion). Mohli by o tom vyprávět i mladí lidé, kteří byli perzekuováni náboženskou policií za „kontakty mezi opačnými pohlavími“. Někdy mám pocit, že „cestovatelé“ až příliš snadno velebí nejrůznější aspekty života v exotickém zahraničí s pokrčením ramenou a se slovy „jiný kraj, jiný mrav“, sami by se však osypali, kdyby se jich samotných tyhle okolnosti místního života týkaly.

John
MartinT.:

„Malajsie je super muslimská země.“
Já s tímto výrokem plně souhlasím a předesílám, že nejsem turista, nýbrž tady již několit let žiju, podnikám a můj parťák je muslim. S čeho čerpáš ty, také tu žiješ? Malajský islám je v porovnání třeba se státy z Arabského poloostrova tak 1% odvar… Např. místní muslimky se tu nechápavě otáčejí za arabkou celou v černém, místní muslimky chodí v džínách, v triku, max mají šátek. Asi by jsi měl svůj názor ještě zvážit, ano, uvedl jsi jeden příklad negativ islámu, na to ti můžu kontrovat, že mě se zase nelíbí, že kvůli cikánům musím mít vízum do Kanady…

MartinT.
John:

Ne nežiju, žil jsem jistý čas v rovněž relativně liberální Indonésii, a mezi Muslimy mám řadu přátel (kupříkladu vlastní manželku). Nicméně, nutnost zažádat o kanadské vízum bych s diskriminací v oblasti náboženství a rodinného práva (nebo třeba sexuální orientace) nedával na stejnou úroveň, nebo bych alespoň nevyzdvihoval, že báječnost Malajsie vyplývá z tamního islámu.

John
MartinT.:

Ahoj, a jak jste se vzali, kdo konvertoval? Otázku diskriminace nechci řešit, žiju si tu v pohodě.

MartinT.
John:

Vzali jsme se v ČR, tj. podle práva českého.

turista
MartinT.:

to relativni je dulezite a dalo by se pouzit i v pripade Malajsie, v pripade relativne liberalni Indonesie jako ukazka jeden nazor z diskuse k vyhlaseni promo kampane Wonderful Indonesia
Wonderful Indonesia with corrupt immigration police, corrupt customs, corrupt army and police, corrupt justice, corrupt politicians, and a morally corrupt people. Wonderful Indonesia that invaded West papua and assassinates its people. Woderful Indonesia that protects and even promotes war criminals. Wonderful Indonesia where forests are destroyed for a few cronies to make huge profit with palm oil. Wonderful Indonesia where mining companies make huge profits without any consideration to the natural environment nor the people who live from it. Wonderful Indonesia where prosecutors want to send a singer to jail for private videos that are deemed ‚pornographic‘ and drop charges against officials who stole money from the country, or are unable to file a case against those who assassinated Munir. So wonderful a country, indeed.

turista
John:

tak tohle urcite neplati O kelantanu

David
MartinT.:

Milý Martine,
výrok byl myšlen zcela vážně!Kdybych vynechal slovo muslimská,na obsahu by to přeci nic nezměnilo,protože snad každý ví,že státním náboženstvím Malajsie je islám.
Měl jsem možnost cestovat Íránem a Pakistánem a tudíž srovnávat.V Malajsii jsem se nesetkal s buzerecí náboženské policie,nikdo se nerozčiloval,že fotografuji,nikdo mě fanaticky nepřesvědčoval,že korán=pravda,nikomu nevadilo,že jsem bez vyznání,nikdo mi netvrdil,že Al-Quaida jedná správně…Nevšiml jsem si,že by v Í.a P. chodily ženy bez šátku,turisté v kratasech a nebyl problém dát si pivo na veřejnosti.
V Malajsii jsem byl skoro tři měsíce a nemohu napsat jedinnou negativní zkušenost.Je jasné,že pokud bych v M. žil dlouhodobě a více pronikl do reality islámské společnosti,poznal bych i všechna negativa.Stejně tak je jasné,že jsou rozdíly v myšlení lídi ve městech,turistických oblastech a na venkově. Ale upřímně,který stát je 100% svobodný?
Dva měsíce jsem byl v Laosu a i o této zemi mohu napsat,že je super.Kdybych ještě dopsal komunistická,tak by to podlé tvé logiky bylo špatně.Protože komunistická(muslimská)země nemůže být super.
Takže z pohledu „cestovatele“ s pokrčenými rameny píši ještě jednou:Malajsie je super muslimská země.
zdraví David

MartinT.
David:

Není příliš přínosné pokračovat v této diskusi, když se názory nesbližují. Zůstává tvrzení „Malajsie je super země“. OK. Někdo si k tomu může myslet, že to je díky islámskému charakteru, někdo zase, že je „super“ NAVZDORY nezanedbatelným excesům islámského práva. Absolutně nepolemizuju s tvrzením, že například ženy zde mají mnohem větší společenská práva i uplatnění, než v jiných citovaných zemích. Pokud bych chtěl obhajovat, že většinově islámská společnost může relativně slušně fungovat, dal bych za příklad Malajsii (bezesporu je zde i vliv minorit a tolerance je tedy i praktická). Nicméně, to co jsem říkal např. o svobodě vyznání, tvrdím i nadále. V těchto končinách platí pravidla, která jsou tradicí „tesána do kamene“ a o jejich změně se nediskutuje, ovšem v praxi se nemusejí uplatňovat. (U dotyčné Liny Joy nevadila ani tak její konverze „v praxi“, ovšem právní cestou to nešlo potvrdit). Příklad Laos nemá cenu rozebírat, ještě jsem neslyšel, že je tam báječně kvůli komunismu. M.

John
MartinT.:

Asi tak, konec sporům o náboženství. Já jen zopakuji mou nabídku, pokud někdo budete potřebovat nějakou radu, napište mi, žiju zde.

lida
John:

Ahoj, za pár dní letíme do Malajsie a odtud na Sumatru. Chtěla bych poprosit o nějaké tipy na zajímavá místa v Malajsii. přiletíme do KL a tak týden pobudeme. Ze zajímavostí jsem našla kromě prohlídky Kl,Cameron Higlands, Ostrov Penang. Za odpověď děkuji.

PV
lida:

Ahoj, právě jsem se vrátil z Malajsie a tak přidám pár svých dojmů. Pokud chcete k moři, tak doporučuji ostrov Penang. Je tam krásná příroda, spousta památek, je to kulinářský ráj Malajsie a asi nejpřátelštější lidi jaké jsem v Malajsii potkal. Pláže jsou docela pěkné a liduprázdné. Dále bych doporučil menší ostrov Pangor (asi 200km severně od KL). Je tam několik krásných pláží, pěkná příroda – ptáci hornbills, opice a varani. většina turistů jsou Malajci a tak i ceny a přívětivost lidí jsou fajn. Ostrov se dá pěšky obejít za jeden den. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji ostrov Langkawi. Teda pokud nevyhledáváte místa přervaná turistama z Evropy a Austrálie se všemi negativy s tím spojenými – vysoké ceny, nepříjemní lidé, západní kuchyně… . Mimoto kromě lanovky a mostu toho na ostrově není moc zajímavého. Pláže vypadají nic moc (v porovnání s plážemi v Thajsku) a navíc na spoustě pláží jsou medůzy, které odrazují od koupání. Ještě jsem navštívil město Ipoh (nedaleko od cameron higlands) tam toho ale moc k vidění není. Vlastní cameron higlands za návštěvu stojí. Doporučuji celodenní trek do džungle s Kangs travel agency (sídlí v městečku Tannah Rata, kde budete s největší pravděpodobností bydlet)! Highlights v Kuala Lumpur se dají stihnout za půl dne.

V Malajsii jsem strávil 11 dní a je to super země. Lidé milejší než v Thajsku nebo Kambodži a ceny jen nepatrně vyšší. Snad jen to Langkawi bylo zklamáním, ale věděl jsem do čeho tam jdu 🙂 Užijte si to!

Petr Daubner
MartinT.:

Hmmm, na cestovatelských stránkách bych čekal trochu více tolerance… Já potkal na cestách spousty skvělých muslimů. Stejně tak by někdo mohl nadávat křesťanům, stačí vybrat pár negativních příkladů…Já byl třeba v Indonésii a muslimové mi tam přišli tolerantní.

MartinT.
Petr Daubner:

Petře, bavíme se tu o Malajsii, ty dáváš příklad z Indonésie. Myslím, že tolerance mi nechybí. Kdybych byl nějak obzvláštně bigotní, tak by nebyli muslimové nejen mými kamarády, ale ani rodinnými příslušníky.

Třeba takový můj tchán. Je to skutečný věřící, praktikující muslim. Jsme spolu zadobře a přátelské povaze nelze nic vytknout. Když jsem ho žádal o ruku jeho dcery, vedli jsme spolu docela dlouhý hovor i o náboženství. (Musel jsem tvrdit, že jsem hledající nezařazený věřící na cestě k poznání, nesměl jsem se označit za křesťana, což se normálně u „bule“ očekává).

Čistý štít mého tchána sice kalí fakt, že se odloučil od svých tří dcer a manželky a zůstal u své druhé manželky (v Indonésii je oficiálně povolena polygamie, ale omezuje se pouze na 2 manželky a je zjednodušeně řečeno podmíněna vzájemným souhlasem), nicméně, neúplné rodiny máme i zde, že ano. Mám ovšem přátele a známé i např. mezi indonéskými křesťany (nejen těmi, žijícími v křesťanských enklávách, ale i např. na Jávě, kde jsou minoritou). Mohl bys s nimi vést diskusi, jaká mají práva a svobody. Pokud se samozřejmě jejich situace porovná s minoritami v jiných zemích, pak se mají jako v bavlnce. Jediné, co jsem řekl, že Malajsie je sice převážně muslimská, ale „super“ není díky tomu, ale navzdory tomu. Samozřejmě je to mírně (a trochu záměrně) provokativní názor, ale oponentura se dosud zaměřila jen na vytažení karty „netolerance“.

Mám otázku: jak přistupovat k otázce tolerance netolerantních? Tolerance netolerantních je mimochodem oblíbený přístup právě v Indonésii, nejvyšší „tolerance“ ze strany státu i většiny společnosti tam požívájí právě radikálové jako členové Front Pembela Islam apod. Přece se nesluší protestovat proti něčemu, konanému ve jménu islámu.

MartinT.
MartinT.:

Pro úplnost zbývá dodat, že křesťané dovedou být rovněž poněkud expanzivní a netolerantní. Na severu Sulawesi nedaleko Manada mají i cosi jako křesťanského muezzina, který svolává své ovečky v 5 ráno. V Indonésii probíhá nefalšovaná soutěž o silnější sound-system pro ranní náboženské „vysílání“.

Petr Daubner
MartinT.:

Ahoj Martine, nechci se hádat. Jenom si myslím (obecně), že přístup Evrpopanů k islámu je většinou dost netolerantní. Zajímavé je, že třeba prakticky nikdo v Evropě nekritizuje hinduismus, který má při tom nerovnost mezi lidmi (kasty) přímo zakódováno v základech náboženství, o právech žen (o postavení vdov apod.) ani nemluvě… Já se nepokládám za věřícího, ale rozhodně nejsem ateista a islám mi přijde logičtější než křesťanství. Myslím tím víru, ne tradici, která kolikrát z Koránu ani nevyplývá a někdy nesouvisí ani přímo s islámem, ale s jinými místními tradicemi. Nejhorší je to asi s právy žen v některých muslimských zemích. Na druhou stranu to není ani 100 let, co ženy získaly v Evropě a Americe volební právo. Samozřejmě něco jiného je také pohled turisty zvenčí a něco jiného společnost uvnitř, do které turista v podstatě nemá šanci proniknout. Za sebe ale musím říct, že jsem navštívil několik islámských zemí (Palestina,Egypt, Írán, Pákistán, Indonésie, Turecko) a nikde se ke mně ani k mému kamarádu, který je dost silně věřící křesťan, nechoval přezíravě či nepřátelsky. A o to, myslím, jde u cestování především. To je stejné jako s těmi komunistickými zeměmi (viz výše) – komunismus nesnáším (čímž ho nechci ani náznakem srovnávat s islámem, protože komunismus je nejhorší myšlenkový směr v dějinách), ale to neznamená,že do těch zemí (Čína, Laos, Vietnam, Kuba) nikdy nepojedu a taky to neznamená, že se ke mně v těch zemích budou chovat nepřátelsky…

MartinT.
Petr Daubner:

S většinou toho, cos napsal, lze souhlasit, dík i za zajímavý úvodní postřeh. Fanatický hinduismus je pro náš kulturní okruh samozřejmě také něco nepřijatelného (není to tak dávno od protimuslimských pogromů v Gudžarátu). Obecná netolerance k „mainstream“ muslimům -ano, i v tom máš pravdu a věz, že já jsem v podobných diskusích vystupoval na „liberální“, nikoliv konzervativní straně. Přesto si myslím, že veřejná debata na toto téma je na místě – neboť svoboda slova (která je omezena jen v přísně daných výjimkách) je jednou z velkých předností „naší“ kultury, „protirouhačské“ zákony (nebo „hanobení republiky“) tu naštěstí již nemáme. Je vhodné si uvědomit, že cestovatelská tolerance (jiný kraj má jiný mrav) může být někdy poněkud laciná, zejména proto, že při typických návštěvách typu „úterý-Belgie“ zůstanou mnohé potíže i rizika skryta pod povrchem. Nebudu se pouštět do detailů, třeba na tu diskusi někdy volně navážeme.

Petr Daubner
MartinT.:

No na diskusi s Tebou klidně navážu, nejraději ovšem v nějaké pražské hospůdce, až se vrátím. V Malajsii jsem zatím nebyl, ale poletím tam asi na konci dubna a pak si o tamních poměrech doufám udělám obrázek sám. Taky bych rád do Singapuru a na Sumatru, ostrovní Malajsii a Brunej zvažuji a rozhodnu se na místě. Měj se!

meesha
MartinT.:

Ahoj všem, můžu Vás požádat o radu? Chytám se na 3 týdny na Borneo (jen Malajská část) a nemůžu se zorientovat v radách našich lékařů ohledně antimalarik. Polovina radí je určitě užívat preventivně, polovina radí, ať si je vezmeme sebou a začneme užívat až když dostaneme horečku. Máte někdo zkušenost z téhle oblasti? Moc díky.

Jirka
meesha:

Kup si antimalarika a nacpi je do sebe. Take nezapomen na ockovani A,B, dengue, tyfus, cholera a mozna ti lekari sponzorovani distributory leku jeste neco doporuci. Zaplatis tisice, bude ti blbe a na Borneu si uvedomis ze tam zije nekolik milionu lidi kteri nevideli v zivote tabletu nebo injekci a jsou zdravejsi nez kdokoliv v CR.

John
Jirka:

Ahoj, Jirka má svatou pravdu, ta farmaceutická lobby dělá z lidí pitomce. Já jsem v Asii už osm let a měl jsem tak nejhůř rýmu z klimatizace.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: