Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Indonésií za 1 měsíc

Martin

Ahoj,
chystáme se ve 2 lidech v měsíci srpen nebo přelom srpen/září 2010 na 1 měsíc do Indonésie. Prosím o rady zkušených, co se dá za 1 měsíc stihnout, co zvolit jako výchozí bod cesty, jakým způsobem a kde do země vstoupit (např. letadlem nebo lodí z jiné země), jaké ostrovy stojí za to a jaké ne, zkrátka souhrnné info. Díky.

Zkušenosti čtenářů

MartinT

Zajímavá otázka, jenom trochu obecná. Jak již zřejmě víš, indonéské souostroví se rozkládá na mnoha tisících ostrovech, z nichž slušné procento stojí za vidění. Je ovšem chybou chtít vidět „co nejvíc ostrovů“. Za měsíc se dá dojet třeba z Acehu na Flores, ale za cenu země viděné z okénka. Já doporučuju tak 2 ostrovy, zastavit se vždy v jednom regionu a věnovat mu několik dní,… Pokud máš nějaké konkrétní zájmy – moře a potápění? prales, sopky, trekking? památky a zajímavosti? běžný život? umění, kultura? – tak od toho se může vše odvíjet. Na stránce tenggara.net, které se věnuje příležitostně moje maličkost, máš sekci Fórum a zde nalezneš možná několik odpovědí na tvou otázku. Nejlepším vstupním bodem je samozřejmě Jakarta nebo kupodivu Kuala Lumpur – z obou míst pestrá nabídka letů.

Jan Kovanda

Ahoj Martine, byl jsem v Indonésii jeden měsíc minulý rok a bez velkého honění jsme stihli následující: přilétli jsme do Jakarty, hned jsme se letadlem přesunuli do Medanu na Sumatře a jeli nejdříve do Bukit Lawang podívat se na orangutany, pak pobyli pár dní u Danau Toba a dalších pár ní u Lake Maninjau. Odtud jsme přejeli do Padangu a přelétli přes Jakartu do Yogjakarty. Tady jsme navštívili Borobudur a Prambanan, přejeli autobusem do Cemoro Lawang a vylezli na sopku Bromo. Odtud jsme odjeli autobusem na Bali, kde jsme se zdrželi jenom jeden den /moc turistické/ a přesunuli se na Gili Meno u Lomboku. Tady jsme pár dní šnorchlovali, přejeli na Lombok, byli několik dní u more na Kutě a v Senggigi a pak prelétli nazpátek do Jakarty. Z té jsme jestě jeli na výlet do Bogoru (botanická zahrada) a pak letěli do Prahy. Měli jsme levné letenky za 16 tisíc s Korean Air, takže to nakonec i se všemi přelety vyšlo na ca 30 tisíc na osobu.
Když se na to zpětně dívám, tak všechno stálo za to, možná jenom ten závěrečný pobyt na Kutě a v Senggigi bych přeskočil a namísto něho jel ještě dál na východ. Obecně se nám moc líbilo na Sumatře – velmi málo turistické, skvělá příroda a milí lidé, Brambanan a Borobudur jsou fajn, když má člověk rád památky, Gunung Bromo je moc působivá sopka a šnorchlování na Gili Meno bylo moc pěkné, navíc jsme na celém ostrůvku byli skoro sami (což může být v létě jiné, my jsme tam byli v březnu). Kdyby tě ještě něco zajímalo,tak napiš, Honza.

Jenda

Pokud nechceš být jak na závodě, tak si myslim, že Sumatra s Jávou jsou tak akorát.

Martin

Ahoj všichni,

děkuji za odpovědi. Abych do doupřesnil, já jsem spíš na courání (památky, místní kultura, pralesy, příroda, chci totiž hodně fotit, přítelkyně naopak trvá 🙂 na krásném moři, čili šnorchlování, pláže, výlety lodí, atd. Takže optimum by bylo to nějak provázat?

Stopař
Martin:

Já bych doporučil následující. Stručně – Jáva-Yogyakarta, Borobudur, Bromo, Kavah Ijen.Bali-všude krásně. Lombok – sopka Rinjani,Gili Air, Meno, Travangan. Na měsíc úplně v klídku a pohodě:)

Stopařova žena
Stopař:

Jojo,při příletu do Jakarty vzít vláček do Yogyakarty,tam pár dní zůstat, prohlédnout si Borobudur, Prambanan a město a pokračovat dále na Bromo (doporučuji zůstat 2 noci a nezmízet po východu slunce jako všichni ostatní)pokračovat na Kavah Ijen, dál přejet přes Bali na Lombok a plácnout se na jednom z Gili – šnorchlování, želvy, relax a skončit na Bali, navštívit Ubud, přítelkyně dá nějaké nákupy – šatičky, šperčíčky 🙂 a odletět z Denpasaru.

MartinT.
Martin:

Jde též o to, jací jste batůžkáři – a jak vyhledáváte prošlapané stezky. Nicméně, nabízená trasa pro „začátek“ zní dobře. Příliš mne nenadchly Gili, při pohledu na počet ubytovacích zařízení jsem se na Trawangan ani neodvážil, ale je pravda, že moře není špatné.

Alternativou je Sulawesi + něco málo Bali. Manado, Bunaken, Minahasa, Gorontalo, souostroví Togian, Ampana, Poso, jezero Poso, Tana Toraja, Makassar, to je klasická, vyšlapaná asi třítýdenní stezka. V tomto „balíčku“ je méně kultury, ale více klidu, moře a zeleně 🙂

Stopař
MartinT.:

Ten balíček zní dobře:)
Jinak my navštívili jenom Gili Air na konci sezóny a ostrov skoro prázdný. Na Trawangan ale jezdila jedna loď za druhou (tam jsme se neodvážili).

Stopařova žena
Stopař:

Je jedno co si vyberete, do Indonésie se stejně budete nadále vracet, takže co nestihnete, dáte příště. To není země na jednu návštěvu 🙂

MartinT.
Stopařova žena:

Já byl zatím dvanáctkrát, ale ještě tak 12 návštěv budu mít co dělat. Vždyť ostrovů je tam tolik! 🙂

turista
Stopař:

Na Lomboku jsou krome znamych Gili, na severozapade, jeste
komornejsi , take Gili, na jihozapade. Pokud se nepletu maji tam nejake bungalovy zvane secret resort, meli byste to najit v googlu … na tyhle Gili jsou docel adobre reference

turista
turista:

tady je ten gili odkaz
http://www.secretislandresort.com/
alternativou k martinove ceste na sulawesi je java, bali a odtud preletet na Flores, prejet po zemi do Labuanbaja a pote lodi, ctyri dny, se zastavkami na Komodu, koupanim a snorchlovanim, pekne je Moyo, az na lombok, kdyz si to rozdelite na tretiny, tak muzete za mesic zvladnout Javu, Bali plus jeden dalsi ostrov.

Petra
turista:

Ahojte, mám trochu obecnější dotaz, taky jedeme na měsíc, chystáme Sumatru a Jávu (klasika, co nejméně turismu, takže bez Bali apod.), ale jedem listopad a začátek prosince, kdy už je období dešťů, bude to problém? Díky moc, p.

Tereza
Stopař:

Gili Trawangan je nechutnej,všude lítaj zhoubičkovaný Australanky v minišatečkách,přístup do moře je většinou naprd (kameny,rozsekany koraly),šnorchlování bylo v pohodě,ale už bych tam rozhodně nejela, nám se nejvíc líbilo na Gili Meno – nádhera,klid a želvy 🙂

Olisek

ahojky, už máte cestu naplánovanou ? já s kamarádem taky přemýšlím o takové cestě… byli byste proti, kdybychom se k vám přidali ? díky za odpověď. Olga

kateřina

ahoj, můžu se zeptat, kde jste koupili letenky (a za kolik). plánujeme cestu ve stejném termínu (polovina srpna – polovina září 2010) a ještě je nemáme… díky.

Peta

Ahoj Lidi! Na začátku listopadu se chystáme ve dvou na Sumatru a opravdu hodně bychom chtěli podstoupit výstup na sopku Kerinci – máte s tím někdo zkušenosti?? Jak se na to nejlépe připravit? Jaké je potřeba vybavení atd.? Budu vděčná za jakékoli info.
Díky moc! P.

Karel
Peta:

Sumatra je nádherná. Je veliký rozdíl mezi obyvateli Jávy a Sumatry.Sumantránci jsou srdeční- bezvadní.U Kerinci jsme byli, nelezli jsem na ni. Dali jsme si jiné treky- sestup k jezeru – kráter sopky, údolí a pod. Připravte se na pijavice. Měl jsem jich za 3 hodiny cestou džunglí několik desítek na nohou. Zpočátku je necítíte, až začne bota čvachtat krví. Sumatra je skutečně naprosto zelený ostrov. Využijte i výlety na okolní ostrovy . Z Jávy jsme prchali. Když Jávu tak východní část. Jedeme tam opět příští rok v dubnu.

Palo

Ma zmysel cestovat v january/lednu do Indonezie? Potrebujem radu, aby som vedel, ako sa rozhodnut. Samozrejme je vtedy obdobie dazdov, ale ja mam mesiac volna v kuse iba zaciatkom roka. Cital som, ze smerom na vychod je vplyv monzunu slabsi. Co myslite, dali by sa zvladnut ostrovy na vychode, napr. Sulavesi?
Bol som uz v lednu „nedaleko“ tejto oblasti (Malajzia, sever Bornea, Singapur, Perhentiany) a ziadny dazd som nezazil. Nechem to zlahcovat, len by som bol nerad vyplaseny a prepasol prilezitost vidiet kusok Indonezie. Prosim, ma niekto osobnu skusenost?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: