Co rozhodně nevynechat: 7 největších turistických atrakcí v Kolumbii

Co rozhodně nevynechat: 7 největších turistických atrakcí v Kolumbii

Kolumbie je jednou z nejrozmanitějších zemí na světě. Najdete tu dva oceány – Tichý a Atlantský, nekonečnou džungli i Amazonku, pralesy v jedné nejdeštivější oblastí na světě Chocó, nekonečné stepi “los llanos” plné anakond a dalších zvířat, obrovské Andy s tropickými ledovci a dokonce i poušť!

Zachovala se zde i řada kulturních památek jak z předkolumbovské doby, tak i krásná koloniální města a vesničky. O rozmanitosti svědčí i fakt, že kromě španělštiny se v Kolumbii hovoří dalšími 70 jazyky!

O krásách Kolumbie se rychle dozvídá celý svět. Kdo chce tuto krásnou zemi poznat ještě před rozmachem masové turistiky, má nejvyšší čas. Ve spolupráci s cestovatelem a majitelem cestovní kanceláře Honzou Brotánkem, který v Kolumbii žije, jsme připravili výčet nejznámějších památek.

Archeologické parky San Agustín a Tierradentro

V archeologickém parku San Agustín se nachází největší skupina soch, náboženských monumentů a megalitických struktur v celé Jižní Americe. O autorech více než 500 soch, z nichž některé jsou až 7 metrů vysoké, se toho moc neví. V dalším zajímavém komplexu Tierradentro najdeme kromě soch i vyzdobené podzemní místnosti.

Poblíž archeologických parků, které jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, v okolí najdeme i typickou kolumbijskou venkovskou krajinu s řadou přírodních památek a moc milé lidi, kteří si velmi váží zahraničních návštěvníků.

TIP: San Agustín je relativně turistické místo. Chcete-li zažít kolumbijský venkov ještě málo zasažený turistickým ruchem, zamiřte spíše do Tierradentro. Tam ovšem není na výběr z takového množství turistických aktivit a výletů jako v okolí San Agustínu, zato vám místní obyvatelé rádi pronajmou svůj pokojík.

Město Cartagena de Indias

Monumentální 13 kilometrů dlouhé opevnění, pevnost San Felipe i hezké uličky a náměstíčka lákají do Cartageny cestovatele z celého světa i turisty z okružních plaveb po Karibiku. V okolí města se nachází řada krásných pláží. Naopak výlet mimo turistické centrum Cartageny může být pro turistu šokující – převládá zde velká chudoba a z našeho středoevropského pohledu i totální chaos.

TIP: Pokud chcete strávit pár dní na plážích v okolí Cartagena a vyhnout se davům turistů, zamiřte na některé z ostrůvků souostroví Islas del Rosario. Vhodné ubytování zde najdou jak baťůžkáři, tak vyznavači luxusních resortů.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ztracené město – Ciudad Perdida

4 až 6 dní dlouhý trek k opuštěnému městu objevenému teprve v 70. letech 20. století je mezi zahraničními návštěvníky Kolumbie čím dál oblíbenější. Ztracené město je přibližně 1300 let staré, ještě o 600 let starší než Machu Picchu! Po cestě se prochází krásnou přírodou pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, neporušeným pralesem a územím indiánů wiwa, kogui a arhuaco, kteří v prostředí místních hor žijí po tisíce let.

TIP: Cestujte mimo hlavní sezónu (červen-srpen, okolo Vánoc). Díky velkému zájmu turistů o Kolumbii noclehárny na cestě ke Ztracenému městu v těchto měsících praskají ve švech. Cestu raději moc neodkládejte, místo a celý region má velký potenciál stát se komerční atrakcí pro daleko větší masy turistů.

Hlavní město Bogotá

Osmimiliónová metropole Kolumbie leží v nadmořské výšce kolem 2600 metrů nad mořem. Za návštěvu určitě stojí historická čtvrť La Candelaria, její uličky, významné budovy a muzea. Nevynechte návštěvu Muzea zlata (Museo del Oro) ani Boterovo muzea.

Tančíte salsu? Vydejte se do Cali! Na světoznámém měřítku se proslavilo svou milovanou salsou a stalo se tak jejím hlavním městem. V Cali se tancuje již od 30. let 20. století a je to neuvěřitelná směsice rytmů, která vznikla sinkretismem antillských rytmů – mexických, kubánských a především těch z Puerta Rica.

Z centra se můžete vydat lanovkou nebo pěšky na kopec Monserrate s krásným výhledem na obrovské město. Na své si přijdou i milovníci luxusních hotelů, restaurací a klubů, například ve čtvrtích Zona Rosa nebo Zona G.

TIP: Buďte opatrní! Nezkušenosti turistů krátce po příletu do Jižní Ameriky využívají místní zloději. Ve velkých městech v celé Jižní Americe je potřeba dodržovat řadu místních pravidel. Pokud můžete, naplánujte svoji návštěvu Bogoty na neděli, kdy se místní silnice mění na cyklostezky, na které vyráží za sportem a na procházku až 2.000.000(!) Bogoťanů.

Kávová oblast a Salento

Jedním z největších kolumbijských bohatství je vynikající káva. Ta se pěstuje prakticky v celé zemi, ale nejznámější oblastí je kávová oblast “zona cafetera” v okolí města Armenia, Manizales a Pereira. Určitě nezapomeňte navštívit alespoň jednu kávovou farmu. Populárním turistickým střediskem uprostřed této oblasti je typické městečko Salento, ze kterého je to blízko k překrásnému Valle de Cocora s impozantními voskovými palmami, národním stromem Kolumbie. Zájemci o vysokohorskou turistiku se odsud mohou vydat i do nedalekého národního parku Los Nevados.

TIP: Asi hodinu pochodu od vstupu do údolí Cocora se nachází bývalá farma Acaime. Dnes si zde v krásném prostředí můžete odpočinout, vyfotit kolibříky a nechat se pohostit sýrem a tradičním nápojem agua de panela (vstup asi 40 Kč).

Národní park Tayrona

TIP: Několik krásných pláží je i mimo hlavní vstupy do národního parku. Můžete na ně dojet lodí z turistické vesničky Taganga, autem nebo autobusem ze Santa Marta, ale dokonce i pěšky po starých indiánských stezkách.

Poloostrov Guajira

Nejsevernější výběžek Jižní Ameriky tvoří drsný poloostrov Guajira obývaný indiány Wayuú. Na většině poloostrova je poušť. Právě ostrý kontrast poušti a divokého moře ve vás zanechá silný dojem. Nejpopulárnější destinací je osada Cabo de la Vela. V posledním roce začaly turistické agentury komerčně nabízet výlety i na dříve zcela panenské místo a nejsevernější bod kontinentu Punta Gallinas.

TIP: V době kolumbijských prázdnin (prosinec-leden) je Cabo de la Vela doslova zaplavená kolumbijskými turisty. V téhle době se jezděte, jen pokud vám nevadí hlasitá muzika a spousta zábavy do pozdní noci. Mimo turistickou sezónu tu naopak najdete naprostý klid.

Zkušenosti čtenářů

Zdeněk Beránek

Dobrý den,
 
Rádi bychom do Kolumbie na 14 dní v březnu – s návštěvou Leticie na cca 4 dny – není v tuto dobu v této oblasti moc deštivo?? Dá se přejít i do Brazílie ?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí