Chefchaouen – modré město Maroka

Chefchaouen – modré město Maroka

Městečko Chefchaouen leží v pohoří Ríf na severu Maroka. Místní ho nazývají modré město, či šmoulí město.

Doprava

Do Chefchaouenu se nejlépe dostanete z Tangeru, anebo Fésu. Vlaky sem nejezdí, ideálním dopravním prostředkem je autobus společnosti CTM, anebo auto. V obou případech jde o horskou cestu plnou klikatého stoupání a krásných výhledů kam jen oko dohlédne.

Z autobusové stanice CTM je to do centra města zhruba půlhodinová procházka do kopce ulicemi lemovanými pomerančovníky.

Staré město Chefchaouen

Před vchodem do mediny je spousta obchůdků, restaurací a barů. Oplatí se vystát frontu na místní zmrzlinu.

Uličky mediny jsou zde širší než ve Fesu, a také mnohem barevnější! Téměř všechny domy, hotely, restaurace, kostely, schody i chodníky v Chefchaouenu jsou laděny do modré barvy. Opravdu si tady připadáte jako na návštěvě ve šmoulí vesnici. Medina je klikatá, plná lidí, ale prodejci vás nezastavují a nepobízí k nákupům jako v jiných městečkách.

Modré barvení stěn bylo údajně zavedeno z důvodu, že tato barva evokuje myšlenky na nebe a boha. Někteří lidé namísto toho tvrdí, že modrá slouží jako ochrana před nálety komárů.

Hlavní náměstí

Středobodem dění je náměstí Place El Haouta s fontánou a středověkou pevností, kde vás maročané pobízí k posezení v jejich restauraci. Nejvíce lidí se zde sdružuje ve snídaňovém čase, který v Chefchaouenu trvá až do zhruba 14:00, a poté večer, kdy zde vystupují umělci a zpěváci.

Výhled na město

Za nejhezčím výhledem si musíte vylézt ke Spanish Mosque. Cesta z mediny zabere přibližně 30 minut chůze. Výšlap po kluzkých dlažebních kostkách vás odmění nejen nejkrásnějším pohledem na modré domy, ale pokud zde setrváte do večera, tak i krásným západem slunce. Cesta je osvětlená a bezpečná.

Ubytování

Ubytovat se můžete zpravidla v marockých riadech, které ovšem nejsou tolik zdobené jako ve Fésu či Marakéši. V medině je do pozdní noci velký hluk, lidé zde zpívají, tančí, baví se. Pokud jste ranní ptáčata a chodíte spát se slepicemi, tak se raději ubytujte dál z centra mediny.

Nejširší nabídku průvodců a map Maroka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Za krásnými vodopády

30 kilometrů z Chefchaouenu leží horská vesnička Akchour, která láká lokály i cestovatele krásnými kaskádami. Sdílené taxi z Chefchaouenu vás sveze do vesničky za pár korun. Vydejte se brzy ráno ke kruhovému objezdu, kde taxíky čekají. Vyjíždějí ihned po naplnění auta. Projíždí se pohořím Ríf, které je proslulé nejen rozmanitou přírodou, ale především pěstováním hašiše a konopí. Není náhoda, že jsou lidé v Chefchaouenu tolik vysmátí.

Po příjezdu do vesnice Akchour projdete kolem stánků s občerstvením, prodejnami s vodou až dorazíte k vodní elektrárně, odkud trek začíná. Cestou vlevo projdete první část kolem řeky s mírnějším stoupáním, převážně po písčité rozpálené cestičce. Celoročně je zde obrovské horko, takže se opravdu oplatí vyrazit brzy ráno. Jako skvělé zchlazení poslouží studená řeka. Projdete kolem menších i větších kaskád pod kterými se můžete zchladit. Občas narazíte na maročany prodávající Coca Colu, kterou chladí přímo v řece. Po hodině chůze dojdete k nejznámějšímu vodopádu, kde většina lidí setrvává.

Odtud stezka pokračuje ještě k vysokému Akchour vodopádu. Dalších zhruba 90 minut rychlé chůze, tentokrát už do prudkého kopce přes spadené stromy, kameny. Párkrát je třeba přebrodit řeku, či přelézt provizorní mosty. Úsek těsně před vodopádem vede vyprahlým polem. U vodopádu budete zpravidla téměř sami. I zde je možnost nákupu vody, ale cena se v průběhu cesty více a více zvyšuje. Vodopád je opravdu vysoký, ale většinou z něj teče voda jen čůrkem, jelikož v této oblasti moc neprší.

Cesta zpět je příjemnější, z kopce a komplet zabere 1,5-2 hodiny. Při odjezdu z Akchour uvidíte desítky zaparkovaných aut, takže pokud cestujete autem, určitě vyjeďte brzy, ať máte kde zaparkovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí