Katka Karlová


Články autora

Rozdělený ostrov s bouřlivou historií. To je středomořský Kypr!
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Rozdělený ostrov s bouřlivou historií. To je středomořský Kypr!

Místa se strategickou polohou mívají bouřlivou historii. Nejinak je tomu u Kypru, který leží na významné obchodní cestě mezi Evropou a Asií.

Severní Kypr na kole: cyklotoulky přes kopce a podél pláží
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Severní Kypr na kole: cyklotoulky přes kopce a podél pláží

Kypr v nás možná evokuje zejména letní dovolenou u teplého moře, ale zkuste se sem vydat také na kole. Odvezete si jedinečné zážitky.

Ledy a přílivy
Nezařazené

Ledy a přílivy

V roce 2014 se šestice žen vydala na malé plachetnici z Islandu přes Dánsko až k západnímu pobřeží Grónska. Bez větších zkušeností se postupně seznámily s  ovládáním lodě i pobytem na širém moři, kde po několik dní plavby nespatřily žádnou pevninu. V Grónsku pak prozkoumaly nové lyžařské cesty a sesbíraly data pro vědecké analýzy tohoto úžasně divokého kousku světa. Počasí i kvalita sněhu na mnoha místech předčila jejich očekávání. Naproti tomu se v jedné z vytipovaných oblastí nedostávalo sněhu. Tady si všechny uvědomily, jak velký dopad má pro tuto oblast globální oteplování. Kde jindy bývalo moře pokryté ledem a  domy skryté pod přívaly sněhu je nyní poprašek a teploty jen mírně pod nulou. Prožijte dobrodružnou cestu po mořské hladině, strmých kopcích a za poznáním klimatických změn naši krásné planety.

Whiskey Berber
Nezařazené

Whiskey Berber

Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal aTazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.

REDAKCE NA CESTÁCH: Kateřina Karlová na Kubě
Aktuality

REDAKCE NA CESTÁCH: Kateřina Karlová na Kubě

Naše kolegyně Katka Karlová letos na jaře navštívila karibský ostrov Kuba. Tato destinace je čím dál oblíběnější i mezi českými turisty. Přečtěte si, jak se jí tam líbilo a co na ni udělalo největší dojem!

SFF – Vložení akce
Nezařazené

SFF – Vložení akce

Travailen
Nezařazené

Travailen

Režie: Dean Lesile, JAR, 2014, 27 minut Protagoinisté: Ryan Sandes Jazyk: Anglický / České titulky Legendární traverz ve výšce 3000  m n.m. Dračími horami, jedna z nejtěžších cest jižní Afriky, existuje už od nepaměti. Na jeho překonání potřebujete několik dní a vynikající kondičku. Trasa není značená. Čeká vás skalnatý terén a často exponované úseky.  

Srdce Kalahari
Nezařazené

Srdce Kalahari

Režie: Martin Šíl, Česká republika, 2015, 18 minut Členové expedice: Martin Šíl, Jiří Neumann a Jan Cofi Maděryč Jazyk: Český Stojíte uprostřed 53 000 kilometrů čtverečných divočiny a nad vámi jsou tisíce hvězd. Noc kolem vás je překvapivě tichá. Hlasy přírody umlkly s posledními paprsky slunce. Přímo v srdci čarovné pouště Kalahari, která jako poušť vlastně vůbec nevypadá, leží rezervace Central Kalahari Game Reserve. Místo, kde se musíte postarat sami o sebe. Musíte si dovézt jídlo, vodu i benzín, a pokud vám dojde, máte problém.

Sníh na Nilu
Nezařazené

Sníh na Nilu

Režie: Nathan Dappen, Neil Losin, USA, 2013, 20 minut Protagoinisté: Nate Dappen a Neil Losin Jazyk: Anglický / České titulky Na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo v  samotném srdci Afriky se nachází jedno pozoruhodné místo. Říká se mu Měsíční hory, Rwenzori. Vrcholky tohoto pohoří se zvedají do výšky 5000 metrů a jsou jedním z mála míst na zemi, na kterém se nacházejí rovníkové ledovce. Jejich objev v roce 1906 znamenal světovou senzaci. Tato legendární expedice pod vedením vévody Abruzziho inspirovala dva vědce Neila Losina and Natea Dappena, kteří se rozhodli vydat po jejích stopách. 

I-view
Nezařazené

I-view

Režie: Claudio Rossoni, Itálie, 2015, 28 minut Protagoinisté: Simone Moro Jazyk: Italský / České titulky Simone Moro není jen tak obyčejný sportovec – vždy má sen, který se zdá být téměř neuskutečnitelný. Jako jediný alpinista zdolal tři osmitisícové vrcholy (Shisha Pangma, Makalu a Gasherbrunn II) během jediné zimní sezóny. Obdržel Cenu Pierra de Coubertina za fair play i od italského prezidenta za extrémní záchrannou operaci, kterou provedl na nepálské Lhotse (8516m) na vlastní pěst, ve tmě, s vysokým lavinovým rizikem a bez použití kyslíku.

1 2 3 9