4 úžasné dálkové trasy v Korutanech na slunečné straně Alp

4 úžasné dálkové trasy v Korutanech na slunečné straně Alp

Nespočet předlouhých turistických stezek v Korutanech vybízí k objevování překrásných přírodních scenérií. Na čtyřech nádherných trasách se krok za krokem budete blížit k jihu.

Nespočet předlouhých turistických stezek v Korutanech vybízí k objevování překrásných přírodních scenérií. Na čtyřech nádherných trasách se krok za krokem budete blížit k jihu.

1. Karnská hřebenová stezka (KARNISCHER HÖHENWEG) – historie ve výšce 2000 metrů

Když vyrazíte do hor, chcete vidět přírodu, krásná horská panoramata a mezitím se vydatně občerstvit. Pokud vám ale jde o historii, vydáte se do muzea nebo velkoměsta. Ani náhodou! Na Karnské hřebenové stezce ve výšce 1500 až 2000 metrů nad mořem, se setkává Rakousko a Itálie, ale také příroda a historie. Region Karnské Alpy je geologicky významný. Na zkamenělinách je zde možné pozorovat přibližně 500 milionů let starou historii Země. Ale tento region není zajímavý pouze z architektonického hlediska. Každý, kdo kráčí po dálkové pěší trase o délce 150 kilometrů, na ní bude objevovat rozpadlé zákopy a staré bunkry. Jsou to svědci neveselého období, kdy zde za první světové války tisíce rakousko-uherských a italských vojáků vedly nemilosrdnou zákopovou válku. Trasa se dnes nazývá „Stezka míru“ a vede ze Sillianu ve Východním Tyrolsku přes Plöckenpass a Nassfeld až do Thörl-Maglernu v Korutanech. První část vyžaduje trochu více zručnosti, protože probíhá vysokohorským terénem. V rustikálních chatách máte možnost přenocovat, odpočinout si a zpracovat to, co jste po cestě viděli. Druhá část pěší dálkové trasy je snadnější. Krok za krokem a jednou nohou v Itálii a druhou v Rakousku kráčíte kolem archeologických symbolů a památníků našich dějin.

 • Délka: 150 kilometrů
 • Etapy: osm až jedenáct denních etap o délce šest až devět hodin chůze
 • Obtížnost: mírná až náročná

Více na www.turistika.korutany.com.

2. Dálková turistická trasa: Alpe-Adria-Trail – Od Grossglockneru až k moři

Alpe-Adria-Trail je 750 km dlouhá, po celé své délce perfektně značená a z přírodního hlediska úchvatná přeshraniční trasa, která vede napříč třemi zeměmi: Rakouskem, Itálií a Slovinskem. Začíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru a končí až u Jaderského moře. Je to trasa plná krásných objevů a zážitků, střídají se na ní nejrůznější přírodní úkazy a scenérie. Pěší turisté se pohybují kolem vodopádů, horských potoků, jezer a řek až se konečně před nimi rozprostře nekonečná hladina azurově modrého moře. Během putování mohou pozorovat stále se měnící krajinu se specifickou faunou a flórou a plně vnímat kulturní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

Od nejvyšší hory Rakouska Grossglockneru (3798 m n. m.) až k Jaderskému moři: 43 etap, z nichž každá měří průměrně 17 km, vede přes Korutany, Slovinsko a Furlansko-Julské Benátsko. Stále směrem na jih, s celkovým počtem 750 kilometrů! Po celou cestu doprovázejí poutníky mírné středomořské klima, mnoho hodin slunečního svitu a příjemné teploty. Vše, co je třeba vědět v souvislosti s putováním po dálkové trase Alpe-Adria-Trail, je uvedeno na informačních stanovištích, která jsou v podobě tří sloupků na podstavci umístěna v obcích, v nichž začínají/končí jednotlivé etapy.

 • Délka: 750 kilometrů
 • Etapy: 43 denních etap o průměrné délce šest hodin chůze
 • Obtížnost: mírná

Více na www.turistika.korutany.com.

3. Taurská vysokohorská stezka (TAUERNHÖHENWEG) – pozor na závrať

Jednu nohu před druhou, krátce vydechnete, zastavíte se a prohlédnete si neuvěřitelnou scenérii. Pak se odvážíte udělat další krok. Druhé části Taurské vysokohorské stezky se přezdívá „královská etapa“. Dobře, že jste poslechli hostinského v Glocknerhausu a vyrazili brzy ráno. Výstup na Hocharn je na některých místech zajištěný drátovým lanem. Cesta prochází přes hřeben Alp a musíte se opravdu hodně soustředit. V nejvyšším bodě stezky najednou zjistíte, proč každý krok z celkem zdolaných 1800 výškových metrů stál za tu námahu. Otevře se vám výhled na nehostinné skalní stěny a rozmanitá panoramata. Je vyhrazený pouze pro ty, kteří se cítí dobře ve vysokohorském terénu. Taurská vysokohorská cesta totiž není nic pro začátečníky. Adrenalinové úseky, zledovatělá místa na trase, stálá blízkost hlavního hřebene Taur, po kterém stezka místy dokonce vede. Když se sem chcete vyšplhat, musíte si být jistí, kam šlapete, a nemít závrať. Odměnou vám budou nádherné výhledy do okolí a skutečnost, že jste každodenní starosti nechali dole v údolí.

 • Délka: 60 kilometrů
 • Etapy: 6 denních etap o délce šest až deset hodin chůze
 • Obtížnost: mírná až náročná

Více na www.turistika.korutany.com.

4. Nockbergský trail (NOCKBERGE-TRAIL) – Zaoblené hor a nekonečná dálava

Oblé vrcholy pohoří Nockberge se hrdě tyčí směrem k nebesům. Nikdo by neuhodl, že je jim už 60 milionů let. Stáří k nim ale bylo milosrdné. Klikaté stezky vedou po mírně zvlněných alpských svazích a do nosu vám stoupá vůně větru, dálavy, květin a hor. Nockbergský trail spojuje turistiku a požitky. Pár výškových metrů můžete zdolat s pomocí lanovky. Poté dojdete pěšky k salaši Blutige Alm, kde vás v létě ohromí barevná záplava květů na rozkvetlých loukách. Zkušení turisté se ale vydají do středu biosférické rezervace Nockberge, která je pod záštitou organizace UNESCO. Tam objevíte nejkrásnější panoramatický výhled celého regionu. Najednou vás obklopí Vysoké Taury, Karnské a Julské Alpy, Karavanky a Nízké Taury. S vydatnou svačinou, ve které samozřejmě nesmí chybět ani domácí sýr a slanina, se v myšlenkách ztratíte uprostřed nekonečných hor a vychutnáváte si opojný pocit volnosti.

 • Délka: 75 kilometrů
 • Etapy: pět denních etap o délce tři až sedm hodin chůze
 • Obtížnost: mírná

Více na www.turistika.korutany.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí