Zlatá tajemství Las Médulas

Zlatá tajemství Las Médulas

Las Médulas kdysi sloužila jako důl pro těžbu zlata Římskou říší. Dnes je to fascinující místo s jedinečnou krajinnou architekturou vytvořenou právě díky těžbě. Obrovské červené skalní útvary spolu s rozlehlými zelenými krajinami, nabízejí úchvatný pohled. Pro milovníky historie, dobrodružství a krásné přírody je Las Médulas neodolatelným cílem.

Příběh o Římském zlatě

Těžba zlata v Las Médulas začala v prvním století před naším letopočtem, kdy Římané začali provádět masivní hornické práce v této oblasti. Technika těžby zahrnovala použití vodního tlaku k odstranění horniny a zeminy, aby se získalo zlato. Tento revoluční způsob těžby zlata byl inovativní a jedinečný pro danou dobu.

Římané vybudovali systém vodních kanálů a nádrží, které sloužily k přivedení vody do horních částí krajiny. Poté použili tuto vodu k vytváření tlaku, který byl nasměrován proti skalám, což vedlo k jejich rozrušení a uvolnění zlata. Tento proces, známý jako „ruina montium“ nebo „zničení hor“, byl efektivní, ale zanechával obrovské stopy na krajině.

Přibližně po dvou stoletích těžbu ukončili a zanechali za sebou zpustošenou krajinu. Protože se zde od té doby už nikdy neprovozovala žádná průmyslová aktivita, jsou stopy této pozoruhodné starověké technologie všudypřítomné, např. nezalesněné svahy kopců, rozsáhlé náspy hlušiny, erozní rokle s červeným jílem, věže a podzemní štoly, apod. Vrcholy vyšší než 100 metrů vedou do centra zlatého dolu, do Cueva Encantada (Začarované jeskyně) a Cuevona (Obrovské jeskyně). Osm kilometrů od Las Médulas se nachází vyhlídka Orellán, která nabízí jeden z nejlepších výhledů na celé místo. Las Médulas byly zařazeny na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1997, což svědčí o jejich významu jak z historického, tak i ekologického hlediska.

Průvodce pro cestovatele

Pokud plánujete návštěvu Las Médulas, nejdříve si vyberte vhodný termín pro návštěvu. Vzhledem k tomu, že se jedná o populární turistickou atrakci, doporučuje se vyhnout hlavním sezónám.

Jestliže máte možnost půjčení auta, umožní vám to maximální flexibilitu. Las Médulas jsou dostupné po silnici a existuje parkoviště poblíž návštěvnického centra. Las Médulas se nachází v regionu El Bierzo v Leónu. Toto malé horské městečko představuje přirozený začátek výstupu na Las Médulas. Veřejnou dopravou se samozřejmě na místo také dostanete, nejlépe z měst León, nebo Ponferrada.

Las Médulas © Turespaña
Las Médulas © Turespaña

Po příjezdu do městečka Las Médulas si můžeme prohlédnout expozici v archeologickém vzdělávacím centru, které návštěvníkům poskytuje nejrůznější informace o historii, geologii a turistických trasách této výjimečné římské lokality.

Jakou trasu vybrat

V Las Médulas existuje několik turistických tras, které vám umožní objevit krásy této unikátní krajiny a historické pozůstatky těžby zlata. Zde jsou některé z nejpopulárnějších tras:

  • Sendero de las Valiñas

7 km dlouhá trasa vede kolem některých nejznámějších částí Las Médulas. Prochází okolo impozantních červených skalních útvarů a historických štol, které připomínají bohatou historii těžby zlata. Trasa je dobře značená a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

  • Mirador de Orellán

Tato kratší trasa vede k vyhlídce Mirador de Orellán, odkud se nabízí úchvatný výhled na celé Las Médulas. Je to skvělá možnost pro ty, kteří mají omezený čas nebo fyzickou kondici, jelikož je trasa relativně krátká a nenáročná.

Úchvatný výhled z Mirador de Orellán © Turespaña
Úchvatný výhled z Mirador de Orellán © Turespaña
  • Ruta de las Médulas

Tato trasa vás provede celým areálem Las Médulas a umožní vám prozkoumat nejvýznamnější historické a přírodní zajímavosti. Trasa je delší (asi 10 km) a zahrnuje návštěvu různých částí, včetně starých důlních štol a vyhlídek.

  • Camino de las Encinas

Trasa vás zavede do okolního lesa, kde můžete obdivovat krásu přírody a objevovat různé druhy stromů a rostlin. Je to skvělá volba pro ty, kteří hledají klidnou procházku v přírodě.

V nedaleké oblasti Bierzo, kterou prochází Camino de Santiago můžete navštívit další zajímavá místa, jako jsou Villafranca del Bierzo, Cacabelos a klášter Santa María de Carracedo.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Villafranca del Bierzo, skrytý poklad v srdci Španělska

Villafranca del Bierzo, malebné městečko láká návštěvníky svým historickým šarmem, bohatou kulturou a nádhernou přírodou. Tento skrytý poklad na cestě do Santiaga de Compostela je ideálním cílem pro ty, kteří touží po autentickém španělském zážitku.

Villafranca del Bierzo má bohatou historii, která sahá až do středověku. Město bylo významnou zastávkou na poutní cestě do Santiaga de Compostela a je plné historických památek a staveb, které svědčí o své minulosti. Návštěvníci mohou obdivovat gotický kostel Colegiata de Santa María nebo prozkoumat úzké uličky a malebná náměstí plná života. Tento klášter je nejen památkou na minulost, ale také symbolizuje důležitou část španělské historie sahající až do středověku. Klášter hrál klíčovou roli ve formování politického a náboženského života v oblasti a byl svědkem mnoha historických událostí.

Bierzo je také známý svou bohatou gastronomickou scénou a Villafranca není výjimkou. Návštěvníci si mohou vychutnat tradiční bierzkou kuchyni, která zahrnuje čerstvé mořské plody, chutné sýry a lahodné víno. Město je plné útulných restaurací a tapas barů, kde si můžete vychutnat autentické španělské pokrmy a ochutnat místní lahůdky.

Okolí Villafranca del Bierzo je obklopeno nádhernou přírodou, což nabízí nekonečné možnosti pro venkovní aktivity. Návštěvníci se mohou vydat na procházku po malebných stezkách, prozkoumat okolní vinice nebo se vydat na horskou túru do nedalekých hor. Krása bierské krajiny je neodolatelná a nabízí klid a odpočinek od ruchu města.

Kostel sv. Jakuba Villafranca del Bierzo © Turespaña
Kostel sv. Jakuba Villafranca del Bierzo © Turespaña

Neobjevené Cacabelos

Malebné městečko nabízí svým návštěvníkům bohatou historii, úchvatnou architekturu a půvabnou atmosféru. Procházka uličkami Cacabelos je jako cesta časem. Návštěvníci mohou obdivovat krásné historické budovy, jako je kostel Santa María, který pochází z 16. století, nebo zříceniny hradu vzniklého ve středověku. Malebné náměstí Plaza Mayor je středem města, kde se konají trhy a festivaly, a je ideálním místem k pozorování místního života.

Cacabelos je především poutnické město, protože právě jím se protíná Camino de Santiago. Hlavní třída vede městem od východu k západu a je lemovaná různými kaplemi a kostelíky. Asi 2 km od Cacabelos se nachází staré oppidium Bergidum, které dalo název celé oblasti El Bierzo.

Návštěvníci si i zde mohou vychutnat tradiční bierské pokrmy, jako je „botillo“ (uzené vepřové maso a klobásy) nebo „pimientos del Bierzo“ (místní papriky), spolu s lahodnými místními víny.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí