Zermatt s kulisou impozantních čtyřtisícových velikánů Švýcarska

Zermatt s kulisou impozantních čtyřtisícových velikánů Švýcarska

Také vám připadá logické navštívit Zermatt při návštěvě švýcarských Walliských Alp? Alespoň jednou za život? Nevím o nikom, kdo by odolal. Zermatt je totiž oprávněně velký tahák jižní části Švýcarska, který má co nabídnout. Impozantní kulisa Matterhornu a masivu Monte Rosa prostě okouzlí každého.

Nejsou to ale jen horští velikáni, co z Zermattu dělají fascinující místo. Zdánlivě malé městečko si střeží svou originalitu různými způsoby. Věděli jste například, že je Zermat třetí největší švýcarskou obcí a jeho rozloha je větší než celé Brno? Věděli jste, že v katastru Zermattu se nachází přesná polovina všech čtyřtisícovek celé Evropy? A že rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem je zde o něco více než 3000 metrů? A ač se to na první pohled nezdá, je Zermatt i „vodním rájem“?

Po vzoru Saturninovy „kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru“ uveďme i my tato fakta do souvislostí…

Spousta čtyřtisícovek

Přijedeme-li do Zermattu, jsme nadšeni malebností městečka, které si zachovává svůj podhorský charakter. Staré centrum s dřevěnými domky nalepenými na sebe dává poměrně jasný obrázek, jak rázovitý život zde dříve musel být. Co do rozlohy je však Zermatt opravdu třetí největší obcí Švýcarska – katastrálně totiž zabírá plochu 243 km2, ale jen 1,3 km2 představuje zastavěná plocha. Zbytek právě tvoří lesy, louky a chráněná území.

V oblasti Zermattu se opravdu nachází 36 z celkem 78 vrcholů vyšších 4000 m.n.m. v čele s nejvyšší horou Švýcarska Dufourspitze (4634 m.n.m.) v masivu Monte Rosa. Naopak nejnižším místem okolí je Schlangengrube s 1524 m.n.m. Samotný Zermatt se nachází ve výšce 1620 m.n.m. Oblast Zermattu lze opravdu nazvat i „vodním rájem“. Nachází se tu přes 50 jezer a téměř 100 pramenů – ne nadarmo se až do 18. století využíval původní název sídla „Prato Borni“, což znamená „louka mezi prameny“.

Město bez aut

Do Zermattu se rozhodně nelze dostat vlastním autem, což je další sympatická vlastnost městečka. Vozidlo musíme odstavit v 6 km vzdáleném Täschi a do Zermattu dojet vlakem nebo taxíkem, případně na kole či pěšky. Po samotném Zermattu se smí pohybovat pouze elektromobily a tento zákaz soukromé autodopravy platí již bezmála 85 let. Ani tato omezující podmínka však nebrání tomu, abychom se i přes malebnost městečka cítili trochu jako na Václaváku.

V sezóně, ať už letní nebo zimní, je v Zermattu opravdu hodně živo a němčina je možná nejméně zastoupeným jazykem, který uslyšíte. Návštěvníky táhne především výhled z některého známého místa na majestátný Matterhorn, a tak nejvíce přeplněno je rozhodně na Gornergratu, kam vede zubačka, vršku Rothorn, dosažitelném lanovkou, taktéž na Schwarzsee a Klein Matterhornu, kam se všude dostanete bez námahy „hromadnou“ dopravou. Tyto oblasti jsou také poměrně hodně navštěvované vysokohorskými turisty, i když si můžete být jisti, že na stezkách japonštinu uslyšíte minimálně.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Útěk od turistů

Zdá se proto až neuvěřitelné, že i zde najdete místa, kde nepotkáte živáčka a pokud ano, dají se během dne spočítat na prstech jedné ruky. A zároveň si užijete nádherných výhledů dosytosti.  Stačí hodně málo – a to vydat se přesně na opačnou stranu, než míří davy turistů s kloboučky a fotoaparáty. Oblast na západ a severozápad od Zermattu je proto naprosto ideální pro ty, kteří tlačenici nevyhledávají a už vůbec jim nedělá dobře. Na výběr je více možností, z nichž za významnější zmínku stojí následující dvě.

První možnost je určena vysokohorským turistům, kteří se mohou rozhodnout pro celodenní túru o samotě korunovanou vyhlídkami na Matterhorn a masiv Monte Rosa. Stačí vystoupat západně nad Zermatt do místa Alterhaupt (1961 m.n.m.), kde se nachází restaurace Edelweiss, a pokračovat dále na Höhbalmen (2665 m.n.m.). Odměnou za velké stoupání nám budou následující nádherné výhledy a horské ticho rušené jen cvakáním NAŠEHO foťáku. Podél vodopádu a jezírka sejdeme do části Zmutt a zpět do Zermattu. Krásná túra nám zabere celý den.

Nedaleká via ferrata

Druhou možností je pohrát si ve vertikále. Severozápadně od Zermattu je vybudována zajištěná cesta Mammut Klettersteig, která je zajímavá nejen scenérií, ale i tím, že nabízí tři varianty výstupu  – lehkou, střední a těžkou. Těžká varianta je vhodná opravdu už jen pro zkušené – lanové žebříky, nejrůznější překroky a lávky jsou tu velmi časté. Celý výlet i s nástupem a sestupem stihnete za půl dne, počítejte však v plánování s častými „kochacími“ zastávkami.

Na oba dva výlety se nastupuje stejně – od nádraží po ulici směrem do centra a krátce za Alpin Centrem odbočuje červená značka doprava mezi staré domky. Značená jako směr Trift a Edelweiss.

V každém případě ani jedné volby nebudete litovat – užijete si Zermatt se vším všudy, ale o samotě.

CK Kudrna

Do Švýcarska se můžete vydat třeba s cestovní kanceláří KUDRNA! V nabídce zájezdu najdete hned dva odehrávající se ve Walliských Alpách. První z nich láká především na vysokohorskou turistiku, druhý naopak na ferraty. KUDRNA má ale ve své bohaté nabídce i zájezdy do Bernských Alp, k Bodamskému jezeru nebo do Engadinu. Kompletní nabídku zájezdů najdete na kudrna.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí