Fánské hory
Trekování v horách

Fánské hory

Obrazy vysokých štítů s ledovcovým závojem se zrcadlí v tyrkysových jezerech lemovaných pokroucenými jalovci a cestou potkáte bodré vesničany, pohostinné pastevce nebo veselé tádžické turisty. Fánské hory jsou jedním z nejlepších míst ve Střední Asii jak pro trekking všech obtížností, tak i pro lezení, vysokohorskou turistiku, MTB nebo i pohodovou dovolenou s dětmi u jezer s romantickými výlety do hor.

Na návštěvě u Pamířanů, kteří žijí v horách daleko od civilizace
Domorodá etnika

Na návštěvě u Pamířanů, kteří žijí v horách daleko od civilizace

Stařičká čínská dodávka zastavuje u visutého mostu přes řeku Bartang. Uvolněná dřevěná prkna na konstrukci z železných lan nepůsobí moc stabilně, ale jiná cesta dál není.

Expedice Sněžný leopard 2016: Výstup na Pik Komunismu
Aktuality

Expedice Sněžný leopard 2016: Výstup na Pik Komunismu

Vracíme se do Tádžikistánu na Pik Komunismu (7495 m). Já i Lukáš jsme již na Pamíru byli, v minulosti se nám povedlo vystoupat na Pik Korženěvské (7150 m). Oba bychom se rádi posunuli o krůček blíž titulu Sněžný leopard, proto je cíl výpravy jasný. Všechny síly soustředíme na Komundíru.

Skialpinistická expedice Pamír 2014: sjezd Pik Četyrjoch (6230 m)
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Skialpinistická expedice Pamír 2014: sjezd Pik Četyrjoch (6230 m)

Hlava se Ti motá, tak vysoko jsi ještě nebyl. Výhledy neskutečné, ale zase to šimrání v zádech. Slunce už je nízko, sotva stojíš na úzkém vrcholovém hřebínku, bezpečnější to bude na čtyřech. Teď, že mám nasadit lyže a pustit to dolů po rychle tvrdnoucím svahu?

EXPEDICE SNOW LEOPARD: Srdcová sedma Pik Korženěvská (7105 m)
Aktuality

EXPEDICE SNOW LEOPARD: Srdcová sedma Pik Korženěvská (7105 m)

Čtyři horští vlci odjížděli 17. července 2014 na expedici Pik Komunisma. Všichni čtyři sní tajně o tom, že se jednou promění ve sněžné leopardy a získají prestižní titul Sněžný leopard, kterým byli oceňováni horolezci, kteří vystoupili na 5 sedmitisicových vrcholů bývalého SSSR. A jak se jim při první expedici vedlo?

Tádžikistán je nejoblíbenější zemí bývalého Sajůzu.
Je článek u země, ale zároveň není cestopis ani zajímavé místo

Tádžikistán je nejoblíbenější zemí bývalého Sajůzu.

Městské bazary tisíců barev, vůní a chutí, pohostinní lidé, nebetyčné hory a ledovcová jezera zbarvená neuvěřitelnými odstíny. To je Tádžikistán – nejchudší, ale nejkrásnější země bývalého Sovětského svazu.

Na hostině s tádžickými pastevci

Na hostině s tádžickými pastevci

„Posaďte se,“ ukazuje vrásčitý bača na deku. Čerstvě upečený chléb, jogurt z ovčího žaludku a játrový šašlik plní hodovní „stůl“. Okolo něj sedíme my i oni. Naše cesty se sešly a se stejnou kočovnou samozřejmostí se zítra zase navždy rozejdou.

Úspěch českého prvovýstupu v Pamíru
Zajímavá místa

Úspěch českého prvovýstupu v Pamíru

Pamírská dolina Sary-Šitcharv v Tádžikistánu je jednou z mnoha nedotčených velehorských míst. Průzkum doliny a následný prvovýstup na Pik Moskevské Olympiády zajistila česká expedice podpořená Expedičním Fondem.