“Doživotí a k tomu ještě 30 let navrch, 18 let nebo dvakrát 25,” odpočítává Mohamed tresty a ukazuje na fotografie mladých Palestinců odsouzených k desítkám let v těch nejhorších izraelských žalářích.
V Palestině leží mnoho významných kulturně-historických památek. A pokud se vypravíme za poznáním i do Izraele, žádná taková návštěva nebude úplná, jestliže nenavštívíme města Betlém, Jericho nebo Hebron. Bohužel aktuálně je logisticky velmi obtížné se k těmto pamětihodnostem dostat, neboť všechny leží v autonomní oblasti palestinských území.
Autobus se po půlhodinové cestě z Jeruzaléma otáčí za izraelským kontrolním stanovištěm a začíná šplhat po úzkých serpentinách k místu, ze kterého jsou v údolí vidět první betlémské domy.
Existují dvě Susye, palestinská vesnice s rozhodnutím o zbourání a rozkvétající (nelegální) izraelská osada. Leží od sebe nedaleko a přesto je v život každé z nich úplně jiný…
Ani členové Hamásu netrpí nedostatkem smyslu pro humor. Ten jejich je ale krapet drsnější, o čemž se přesvědčil i novinář Jiří Kalát. Chvilku snad stál i tváří v tvář smrti…
Na ulicích je mnoho lidí a jinak klidné město ožilo tisíci návštěvníky. Je chvíli po poledni, plní se první pivní kelímky a všude voní pečené maso. Palestinský Oktoberfest, od roku 2005 konaný každoročně v městě Taybe (v arabštině znamená chutný) může začít.