HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ne nadarmo nese Bali tajemnou přezdívku Ostrov bohů a démonů

Ostrov bohů a démonů. Přesně takovou přezdívku dávají exotickému ostrovu Bali jak místní, tak cestovatelé. Prodchnut nadpřirozenem a tajemstvím však nabízí také jedinečné potápěčské možnosti.Duchů se ale bát nemusíte, stejně jako v Indii tu totiž místní denně přinášejí oběti, pořádají se různé přírodní obřady a pro radu si chodí k šamanovi.

Koncentrované duchovno

Centrem všeho je chrám Besakih. Tento svatostánek údajně založili hinduističtí mniši už v 8. století a dodnes se jedná o nejposvátnější místo z celého Bali. V jeho okolí najdete zhruba 200 dalších menších, nicméně stejně působivých, historických budov. Už z dálky vás okouzlí pohled na malé pagody, které jako by doslova vyrůstaly z krajiny. Chrám leží v tisíci metrech nad mořem, na úpatí nejvyšší hory Bali, činné sopky Gunung Agung (neboli Matky Hory).

Legong Dance, Bali, IndonésieLegong Dance, Bali, Indonésie

Muzeum vedle chrámu Pura Jagatnatha, Denpasar, Bali, IndonésieMuzeum vedle chrámu Pura Jagatnatha, Denpasar, Bali, Indonésie

Tulamben - 2. ponor, Bali, IndonésieTulamben - 2. ponor, Bali, Indonésie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hora je pro Balijce posvátná nejen kvůli výšce, místní k ní mají respekt hlavně pro její aktivitu (sídlí v ní hlavní balijské božstvo). Zhruba jednou za sto let začne soptit a ničí, na co přijde. Naposledy to bylo v roce 1963, shodou okolností právě v termínu oslav Svátku největší oběti, nejdůležitějšího balijského obřadu, který se koná jen jednou za století, právě v Pura Besakih. Během oslav začala hora trochu prskat, naplno pak spustila pár dní poté. Proudy lávy pohřbily několik vesnic a celé město, včetně dvou tisíc lidí; ostrov pokryl popel, který zničil všechnu úrodu a na Bali propukl hladomor. Jen chrám Pura Besakih zůstal zázrakem ušetřen.

 

Ostrov Bali je jediným hinduistickým územím mimo Indii. Na celém indonéském souostroví je ostrovní klima s obdobím sucha a monzunů. Vlhkost vzduchu na ostrovech se pohybuje kolem 80%. Teploty jsou také tropické, po většinu období se pohybují mezi 25 až 30 stupni Celsia. Dovolená na Bali je proto ideální volbou.

 

Draci z Bali

Nádherně ručně vyrobení draci upoutají na ostrově každého. Křídla draků bývají z hedvábí a každý kus je unikátním uměleckým dílem. Malí kluci pouští k nebi desítky těchto nádherných „hraček“, které díky větrnému počasí vydrží stát na obloze dlouhé hodiny. Když v Kutě zvednete hlavu k obloze, pohled, který se vám naskytne, doslova vezme dech. Pestrobarevní layang-layang, jak drakům říkají domorodci, doslova ovládají celou oblohu.

Původně draci hráli důležitou úlohu v tradičních rituálech domorodců, údajně je někteří využívali i k rybolovu. Podle dráhy jejich letu také moudří místní dokázali předpovídat počasí. První zmínky o létajících dracích z Bali jsou staré více než 2 000 let.

Vodní palác a chrám v Mengwi, Bali, Indonésie

Podmořský svět na Bali a ráj surfování

Indonésie nabízí naprosto skvostné podmínky pro objevování podmořského světa. Místní ekosystém je totiž bez nadsázky jeden z nejbohatších na světě. Pokud máte štěstí, můžete potkat i největší mořskou kostnatou rybu na světě. V odborné literatuře se dočtete, že největší pravděpodobnost setkání s tímto úctyhodným živočichem máte v říjnu, kdy měsíčníci svítiví (Mola mola), vyplouvají blíže k hladině. Potápěče také často přicházejí pozdravit zvědavá hejna mant ((Manta birostris), mořských paryb .

Na své si také přijdou milovníci surfování. Skvělé větrné podmínky sem zvou zkušené i začátečníky. Nejvyhlášenejší jsou zde ovšem pláže. Běloskvoucí plochy a průzračné moře. Vyhlášenou je pláž Balangan na jihu ostrova.

Hned první pohled pod hladinu nás tak nadchnul, že jsme se rozhodli zaplatit si potápění. Mimo úžasných útesů a spousty ryb je tam k vidění vrak lodi Liberty, amerického křižníku, potopeného Japonci ve 2. světové válce. Válí se na boku, v hloubce 2 až 30 metrů, jen kousek od břehu a za těch pár desítek let stihl kompletně porůst korály.


24.08.2012, Tonda Folk


Diskuse


Ahoj, dovoluji si informovat, že žijeme na Bali a (nejen) našim krajanům můžeme nabídnout ubytování, ale i veškerý servis spojený s poznáním tohoto krásného ostrova. Najdete nás na Facebooku: https://www.facebook.com/chillibali7 Zdravíme ze slunného Bali! :) Lada + Petr
19. 12. 2013, 04:48:22
AKTUÁLNÍ INFORMACE PRO ZÁJEMCE O UBYTOVÁNÍ NA BALI! Nabídka několika osobně prověřených vil, různé lokality, různá ubytovací úroveň, různé ceny. Pro více informací pište, prosím, na e-mail lada.nejcevova@gmail.com. Osobní doporučení = Vaše jistota na cestách! :)
23. 02. 2014, 15:53:19
Aktuální informace z Bali
Aktuální informace z Bali

Zdravím, píšeme články o Bali, naši autoři žijí (žili) na Bali nebo byli na Bali na dovolené a píšou upřímné pohledy na tento ostrov. Není to vždy ráj, jak se všude prezentuje!

Náš web: http://www.zivotnabali.cz/

Děláme také přednášky, budeme rádi když dorazíte :)

09. 11. 2017, 19:20:18

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Jen blázen by šel, tam kam já jel.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ