HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Indonésie


POSLEDNÍ DISKUSE

Co všechno se vám může stát v Indonésii

Co všechno se vám může stát v Indonésii

Ať už se jedete do Indonésie podívat jen na skok, nebo tam chcete pobývat déle, určitě vás ta země překvapí. Máme pro vás pár postřehů, jak na kulturní šok vyzrát.Už uplynul víc než rok od mé měsíční stáže v Indonésii a v hlavě mám plno nových dojmů, přesto ale některé moje zážitky neztratily svůj lesk. Především vzpomínky na zvláštní chování mých indonéských kolegů a kamarádů rozhodně nezevšedněly a ještě pořád ve mně vzbuzují různé emoce od smíchu až téměř k zuřivosti. Předesílám, že jsem trávila většinu času s velmi bohatými lidmi.

Bledí Jakartanci

 

Hinduistická slavnost na Bali, IndonésieHinduistická slavnost na Bali, Indonésie

Když jsem se chystala do tropů, myslela jsem si, že pro mě bude těžké si zvyknout na obrovské horko a sluneční žár. Jaké bylo moje překvapení, když jsem první den v Jakartě pozorovala svoje kamarádky na slunci. Tedy, slunce je v Jakartě moc silný pojem. Přes tuny smogu slunce není vidět, jen občas se objeví, vykoukne na překvapené lidi dole a zase zaleze do svého špinavého bezpečí. Když mělo slunce jedno ze svých nápadů odhalit se, byla jsem zrovna s Tasyou venku. Mířily jsme z obchodního domu do auta, cesta po parkovišti nám trvala asi dvě minuty, během nichž si Tasya přikrývala hlavu svými medicínskými skripty a neskutečně kňourala, jak nesnáší slunce. Později jsem zjistila, že Tasya nebyla výjimkou, a že podobným syndromem trpí většina lidí, které jsem v Jakartě poznala.

Bohatí Jakartanci tráví všechen svůj čas v uzavřených prostorách a slunci se neukazují. Na barvě jejich pleti je to docela znát. Když porovnáte bohatou indonéskou studentku a pouličního prodavače, jenž je dennodenně vystaven slunci, lze si všimnout jemných rozdílů v barvě jejich kůže. Bohatí Jakartanci opravdu trochu blednou. To mi připomíná, že Tasya vykládala o jedné své kamarádce, která si do obličeje píchala injekce, aby jí vymizel pigment. Světlá kůže je totiž v Indonésii symbolem krásy a bohatství a některé méně chytré slečny jsou schopné udělat cokoli pro to, aby byly víc in. Ale to už je jiný příběh. Chování bohatých Indonésanů na slunci není jediná „divná" věc, kterou můžete v Jakartě, potažmo celé zemi vidět.

 

Před obrovskou mešitou Istiqlal v Jakartě, IndonésiePřed obrovskou mešitou Istiqlal v Jakartě, Indonésie

Rýžové pole - typická příroda na Bali, IndonésieRýžové pole - typická příroda na Bali, Indonésie

Sopka Bromo na východní Jávě, IndonésieSopka Bromo na východní Jávě, Indonésie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Indonésii se vám ještě může stát, že...

 • Budete oslovováni „bule" (bule=běloch).
 • Když budete souhlasit s tím, že se s někým vyfotíte, vytvoří se před vámi fronta lidí, kteří budou čekat na fotku s vámi, aby se mohli doma chlubit, že se kamarádí s bule.
 • Budete-li čekat na zastávce na autobus, kam už nesmí nikdo nastoupit, nebojte se, vy tam můžete.
 • Mladá muslimka vás v autobuse pustí sednout, protože vás bere jako váženou osobu.
 • Někdo s vámi bude chtít jít na rande a bude přitom doufat, že ho vysvobodíte z Indonésie a on se dostane na západ.
 • Budete žasnout, jaké kýče čtou místní vzdělaní lidé a budete si při tom připadat jako znalci umění.
 • Vždycky vás někdo bude obdivovat za každý hadr, co máte na sobě.
 • Budete mít sto chutí vysvětlit panu profesoru XX, Ph.D., že se odpadky házejí do koše, a ne na zem.
 • Bude na vás nahlíženo jako na krotitele tygrů, jenom proto, že chcete jet někam sami vlakem.
 • Dozvíte se, kdo všechno by se s vámi chtěl bavit, ale nemá na to odvahu.
 • Mladá muslimka po vás bude chtít vědět, proč se vždycky ve filmu zamračí a „zaksichtí" někdo, kdo vypije tequilu.
 • Bude na vás pohlíženo jako na blázna proto, že jste ochotní jít sto metrů pěšky a odmítnete taxíka.
 • Budete muset vysvětlovat, proč se spolu cizí lidé ve vlaku v Evropě nebaví.
 • Budete asi milionkrát tázáni: „A není to nebezpečné?"
 • Nepřestanete se divit tomu, že toho o Indonésii víte z turistických průvodců víc než místní studentky medicíny a jejich matky.
 • Budete vysvětlovat turistickému průvodci, že jste z Evropy, a on vám řekne, ať mu dáte spropitné v amerických dolarech.
 • Budete vysvětlovat vládnímu úředníkovi, co znamená recyklace, a on bude doslova valit oči.
 • Někdo vás bude poučovat, jak se správně jí rukama.

A jaké jsou vaše postřehy? Můžete přispět svými tipy v diskusi pod článkem.


Pavla Čermáková studuje medicínu na Karlově univerzitě v Praze. Během studia absolvovala několik stáží v zahraničí, nejdále byla v Indonésii. Ve svém volném čase ráda cestuje, učí se cizí jazyky a zajímá se o literaturu. Přečtěte si její celý indonéský deník.


27.10.2010, Pavla Čermáková


Diskuse


honza m.
honza m.
Díky za článek, zrovna se chystáme. Vtipné čtení potěší.
27. 10. 2010, 07:50:35
Veronika
Veronika
Absolutně se vším souhlasím!!
27. 10. 2010, 10:30:23
Souhlas s autorkou, mám podobné zkušenosti (byl jsem v Indonésii před 4 lety). Nejvíc mě pobavilo, jakou obrovskou celebritou jsem byl u chrámů v Prambananu. Místní holky se se mnou mermomocí chtěly vyfotit a úsměvy do objektivu nebraly konce, připadal jsem si jak David Beckham. ... Indonésané jsou velice stydliví. Jedna Indonésanka (z Jakarty!) se dala do řeči s mojí českou kamarádkou a nakonec z ní vylezlo, že poprvé v životě mluvila s běloškou... Hodně lidí v Jakartě o nás mělo strach, když jsme jeli na Sulawesi a Borneo. Oni tam nikdy nebyli, celý život nevyjeli z Jávy! Přitom byli z velice bohatých rodin (kam jsme se na ně hrabali my) a studovali univerzitu. Indonésané jsou také nesmírně slušní, ale pomalí. V supermarketu jsou před Vámi třeba tři lidi, ale než je obslouží, trvá to věčnost - prodavačka to musí namarkovat, sama to dá do igelitových tašek a celou dobu se na vás usmívá... Výměna peněz v bance, to pak byla operace na půl hodiny nejméně, a to nebyl nikdo přede mnou! ... Nejvíc zapůsobíte, když se naučíte pár slov indonésky, to místní zírají... Indonésie je úžasná země, mně se líbila ze všech zemí úplně nejvíc a doufám, že se tam ještě letos podívám (v plánu mám Sumatru).
31. 10. 2010, 06:30:47
Prave som tie "postrehy" prelozil svojej zene ( indonezanke ) a zostala pozerat z otvorenymi ustami. Sam som v Indonezii isty cas pobudol, konkretne na Jave a musim dodat, ze snad jediny normalny bod je ten prvy. Ostatne radsej nebudem komentovat. Podobne by som mohol napisat " Co vsetko sa vam moze stat v CR, alebo v SR " 1- za bieleho dna najdete lezat na chdniku povracaneho a pomoceneho slovaka/ cecha, 2- 14 z 15 opytanych slovakov netusi, co a kde je cinsky mur ( realny amatersky "vyskum" ), 3- budu sa na vas pozerat ako na pacienta psychiatrickeho ustavu, ked odmietnete alkohol, alebo marihuanu, 4- vyrazne percento slovakov/cechov smrdi , pretoze nedodrzuje hygienu, a je jedno, ci to je bankova uradnicka, alebo dochodca v autobuse, atd atd atd... Neviem, preco mam pocit, ze Velka cast turistov si takymito mudrostami na internete zvysuje ego a utvrdzuje sa vo fantazmagorii, ze jeho krajina a narod je inteligentnejsi a vyspelejsi ako ten iny.
24. 03. 2013, 09:41:49
martina
martina
Ahoj, sháním info o vlacích, tím žes tam pobýval, možná poradíš - konkrétně jestli jízdenku rezervovat předem nebo koupit na místě. 2.7. přiletíme do Jakarty v 16.00 a v 20.00 chceme stihnout vlak do Yogii (Lawo Argo), zatím se mi nepovedlo zjistit, jestli je šance koupit lístky před odjezdem (1.5 hod). Dočetla jsem se, že v době prázdnin, není šance koupit lístek na nádraží, že je to vykoupené překupníky? Budu ráda, za každou radu, díky
26. 03. 2013, 11:28:01
SF2
SF2

Nejlepsi si je dojít na vlakové nádraží anebo lístky  prodavají i  v takových mini marketech, da se to poznat ze tam maji jeden pc a velkou jehlickovou  tiskárnu navic.  Narozdíl od Vietnamu to lze i den dopředu..  Kupoval jsem si takhle lístek z Jakarty do Joggakarty a dale do Surakarty anebo do Surabay.. Akorat mi bylo doporučeno pokud jedete v noci, si hlídat zavazadla, dosti se prej pres noc krade, ale me se nic takoveho nestalo ba naopak porad vlak prochazela security. Je pravdou ze jsem stejne nemohl moc spát. Je treba pamatovat ze na peron vas bez lístku nepustí.. Dosti to hlídají, což je fajn.

27. 08. 2015, 14:49:23
Tvoj prispevok bol naozaj vycerpavajuci. A najviac ma pobavilo o marihuane a smrdiacich uradnikoch :D.
25. 03. 2013, 23:28:18
Uvidime co bude v roce 2014-15 jinak.
22. 07. 2014, 19:44:56

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nikdy nevěř taxikáři!

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ