Lidé, zvyky, náboženství

Již více než 3000 let př. Kr. existovala na území Egypta jedna z největších starověkých civilizací.

Ve 4. století př. Kr. bylo území dobyto Alexandrem Velikým a byla nastolena vláda Ptolemaiovců, později se Egypt ocitl pod římskou a byzantskou nadvládu. Od 7. století se zde střídaly vlády arabské, mamlúcké a osmanské dynastie. Během 1. světové války zde vznikl britský protektorát. Egypt byl prohlášen nezávislou republikou v roce 1953.

Současné obyvatelstvo je z 90 % tvořeno egyptskými Araby. Kromě nich je zde směsice Núbijců, Berberů, Súdánců, Syřanů, Arménů a dalších národností.

Lidé jsou zde chudí, ale slovo chudí je relativní. Mají jiné hodnoty. Jsou to dobří obchodníci. Může se Vám stát, že při nabízení svých služeb nebo vyžadování bakšiše budou nepříjemní až agresivní. Ale dost záleží na Vás. Nabízené služby nebo zboží odmítejte zdvořile slovy la šukran (Ne, děkuji), pokud to nepomůže přitvrďte s chalas (Dost!). Právě kvůli lidem si buď Egypt oblíbíte, nebo ho budete nenávidět.

Státním náboženstvím je sunnitský islám (90 %), asi 7 % je příslušníků koptské církve, dále pak katolíci, protestanti, Židé a pravoslavní.

Egypt jako převážně muslimská země má jiné zvyky a společenská pravidla, než na jaké jsme z Evropy zvyklí. Projevy náklonnosti (objímání, líbání) na veřejnosti jsou velmi nevhodné. Oblečení zahalující ramena a kolena by měli, mimo pláž, nosit jak ženy tak muži.

Při návštěvě mešity se snažte vyhnout času modlitby (především v pátek v poledne). Zvolte oblečení zahalující nohy a ramena. Ženy si zahalí vlasy šátkem. U vchodu si sundejte boty. Podobná pravidla oblékání platí i pro návštěvu kostelů v koptické Káhiře.

Alkohol na turistických místech seženete v barech, hotelech popřípadě v restauracích. Pití na veřejnosti a opilství jsou neakceptovatelné.

V Egyptě se slaví jak islámské a koptické, tak pohanské svátky. Vy si můžete užít všechny.

Ramadán – měsíc, kdymuslimové od svítání do západu slunce nejí, nepijí a nekouří.

Eid al-Fitr – oslavy konce Ramadánu.

Koptické Vánoce – vánoční trhy, betlémy, dekorace, tradiční jídlo, 7. leden.

Festival v Abú Simbel – oslava dne, kdy do komory Velkého chrámu proniknou sluneční paprsky, 21. únor a 21. říjen.

Pracovní týden v Egyptě je neděle–čtvrtek. Pátek a sobota je víkend.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: