„Z pohorek do plavek“ – okolí Lago di Garda zve na desítky kilometrů značených turistických tras všech obtížností

„Z pohorek do plavek“ – okolí Lago di Garda zve na desítky kilometrů značených turistických tras všech obtížností

Jezero Lago di Garda se rozprostírá na pomezí Alp a Pádské nížiny. Na délku měří 52 kilometrů, a tak zatímco na jeho jižním cípu si dáváte zmrzlinu ve stínu palem, severní břehy jsou olemovány horami, které v těch nejvyšších partiích překonávají magickou hranici 2 000 metrů.

Nejvyšší horou v okolí je Monte Baldo (2218 m) na východních březích jezera. Ačkoli se svou výškou nemůže konkurovat alpským velikánům, pro outdoorové nadšence je okolí Monte Baldo a jezera rájem na zemi. A ráj zejména pro trekaře, jelikož zejména v severní polovině jezera najdete desítky kilometrů značených tras všech obtížností. Pro rodiny s dětmi i sběratele výškových kilometrů.

Hned první výlet je z kategorie „z pohorek do plavek“. Začíná ve vesnici Biacesa, podchází masiv Cima Capi a končí v Riva del Garda. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a neznámějších tras nad jezerem. Cesta Ponale. Tato úzká stezka byla kdysi jedinou spojnicí mezi Val di Ledro a Riva del Garda. Aktuálně je doprava řešena tunelem a tak se stezka přeměnila v oblíbené místo turistů a cyklistů. Patří k těm opravdu extrémně panoramatickým. Za každou zatáčkou objevíte nové a jedinečné výhledy na jezero a po cestě narazíte na hmatatelné stopy první světové války. Prochází několika tunely a máte možnost si prohlédnout např. i zbytky vojenské pevnosti. Jakmile sestoupíte do Riva del Garda, užijte si ještě odpolední koupání v jezeře Catchando grande.

Máte-li v oblibě vedle turistiky zároveň i lezení, a v ideálním případě jste-li vyznavači zajištěných tras via-ferrat, během pobytu na Lago di Garda se vám nabízí unikátní možnost své vásně krásně kombinovat. Vedle množství krásných treků totiž Garda disponuje i nespočtem úžasných lezeckých terénů a mnohými ferratami. Více čtete zde:  Okolí Lago di Garda je Mekkou klasického lezení, ale i rájem na Zemi pro milovníky via-ferrat

Vyrazit na turistickou dovolenou na Gardu a vynechat Monte Baldo je to stejné jako vyrazit do Krkonoš a vynechat Sněžku. Můžete vyrazit pěšky nebo využít moderní techniky. Zatímco u Sněžky stojí pěší výstup za to, na hřebenový vrchol Baldo se raději vyvezte lanovkou, což je samo o sobě silný zážitek. Kabinka lanovky se otáčí o 360°, luxusní výhledy tak bude mít každý a je jedno, u kterého okýnka budete stát. Jen se při výjezdu na něj obrňte trpělivostí – čekání ve frontě na lístek se může protáhnout i na hodinu a půl. Z horní stanice lanovky vede celá řada turistických tras (a mimoto i trasy cyklistické), podle vašich časových možností si můžete vybrat třebas jen krátkou procházku ke Colma di Malcesine nebo téměř celodenní túru, např. k M. Telegrafo. Na své si přijde každý. Jen pozor – výškový rozdíl mezi Malcesine (dolní stanice lanovky) a Monte Baldo je 1700 metrů. Zatímco se dole opalujete v plavkách, u horní stanice může být o 10 stupňů méně, nezapomeňte si tedy i teplejší oděv.

Až se vám po několika dnech chození po okolních kopcích jezero Garda okouká, vyrazte si na náročnější výšlap na vyhlídkovou Monte Casale (1632 m). Ta se nachází severně od Arca, ideálním výchozím bodem je Sarche (400 m). Sběratelé výškových metrů budou nadšeni, jak jim pěkně naskakují, naopak kolenáři budou při výstupu přemýšlet, jestli se neměli tento den věnovat raději pouze koupání. Vše bude ale zapomenuto, jakmile dorazíte k horské chatě Capanna Don Zio Pisoni. Nádherné výhledy na nedaleký masiv Brenty jsou opravdu slovy nepopsatelné. Zatímco se kolem vás budou trousit znavení ferratisté, kteří právě zdolali legenární zajištěnou cestu Ernesto Che Guevara, vy si u vychlazeného piva můžete promazávat desítky fotek, které jste zde pořídili. Pokud se nemusíte vracet stejnou cestou, lze sestoupit do vesnice Comano.

Máte rádi ucelené projekty a horské přechody? Že to na Gardě není možné? Turistická centrála Trentino vyznačila rovnou tři okruhy dle délky a náročnosti. Všechny se nacházejí v severní části jezera a obtáčejí městečko Arco. Spojuje je jednotný název Garda Trek, s podtitulem Koruna Garda Trentino. Dvě jednodušší jsou průchozí celoročně, třetí – nejnáročnější, pouze od jara do podzimu. Nocuje se na horských chatách. Projít si nejnáročnější trasu zabere celkem 7 dní, ujdete 90 kilometrů a překonáte výškový rozdíl téměř 7000 metrů. Podrobnosti snadno najdete na internetu pod klíčovým slovem „Garda trek“.

Map k oblasti se vydává celá řada. V měřítkách, které někdy předčí i vaši nejbujnější fantazii (např. 1:37 000). Celé jezero je opravdu hodně dlouhé, proto se spíše než na mapu celého jezera a okolí zaměřte jen na oblast, ve které se budete u jezera pohybovat.

Víte že jezero Garda je i vyhledávaným plážovým rezortem? Z Čech je to sem blíže než k nejbližšímu moři a zdejší pláže (respektive přírodní plážičky – slunečníky tady moc nečekejte) měří v součtu téměř 50 kilometrů.

Marie Lollok Klementová

Instruktorka rakouského Alpenvere­inu a horská průvodkyně s mezinárodní UIMLA licencí věnuje horám a outdooru svůj profesní i soukromý život. Pravidelně přednáší, vede odborné semináře a lektoruje na kurzech Českého spolku horských průvodců. Ráda se toulá s fotoaparátem na krku a s batohem na zádech po horách, pokud možno ve vertikálním směru. Píše lehce outdoorový blog www.devcezhor.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: