Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Walliské léto: Ledovce, suonen a panoramata, která se neokoukají
29. 5. 2025
Denisa Zmeškalová
Když se řekne švýcarský Wallis, většina si představí Matterhorn, Zermatt a lyžování. Tenhle kanton nabízí ale mnohem víc. Od dechberoucích ledovcových treků až po vodní kanály vytesané do skály. A hlavně – v létě tady nikdo nikam nespěchá. Pojďte se mnou na cestu, která voní po meruňkách, chladí ledem a končí adrenalinem ve vzduchu.
Z ledovce na ledovec – s jedním pasem až pod Matterhorn
Celé to začíná už v Oberwaldu, malebné vesnici, odkud se dá nasednout na historický vláček a vydat se krajinou kantonu Wallis směrem k ikonickému Zermattu. Tohle není obyčejný přesun – je to cesta s výhledy, které berou dech. Ze Zermattu se dá pokračovat ozubnicovou železnicí až na Gornergrat, odkud je jeden z nejúchvatnějších panoramatických výhledů na Matterhorn, masiv Monte Rosy a okolní ledovce – Gornerský, Grenzský nebo Monte Rosa Glacier. A zatímco tady si člověk připadá jako v jiném světě, o pár horských hřebenů dál se dá putovat krajinou Aletschského nebo Fiescherského ledovce – každý má svůj vlastní charakter, ale všechny v sobě nesou tu zvláštní tichou majestátnost, kterou mají jen ledovce a hory.
Jedna z věcí, která vás v létě ve Wallisu opravdu dostane, je kombinovaná jízdenka. 3 denní pas je kombinací jízdenky na horské železnice a lanovky zahrnující Aletsch Explorer Pass, bezplatné cestování vlakem mezi Oberwaldem a Zermattem a zpáteční cestu z Zermattu na Gornergrat. Můžete tak jezdit mezi horami, a procházet se po Aletschském, Fiescherském nebo Gornerském ledovci.
Potřebujete při cestování i pracovat? V horách to jde překvapivě dobře
Aletsch Arena nabízí podmínky i pro takzvanou „workation“ – kombinaci práce a pobytu v horách. Díky dobrému připojení k internetu, klidnému prostředí a kvalitní infrastruktuře je možné spojit pracovní povinnosti s pobytem v přírodě. Například v oblasti Riederalp se nachází hotel The Royal s výhledem na masiv Mischabel a nejvýše položeným golfovým hřištěm ve Švýcarsku. Pracovní den tu lze skloubit s pohybem venku, dostupnými službami a horským klimatem, které podporuje soustředění i regeneraci.
Pokud plánujete cestu do oblasti Mont-Fort, nenechte si ujít východ slunce z vrcholu ve výšce 3 330 metrů. Vyrazte nahoru brzy ráno, ideálně první lanovkou, abyste stihli okamžik, kdy první paprsky začnou osvětlovat panorama alpských velikánů – od Matterhornu přes Mont Blanc až po Grand Combin. Přes den se pak místo promění – startuje tu nejvýše položená zipline lanovka na světě. Měří 1,4 kilometru a během několika desítek vteřin překonáte převýšení přes 300 metrů. Pokud si troufnete, připravte se na silný adrenalinový zážitek a výhledy, které se míhají rychleji, než je stihnete vstřebat.
Verbier, Mont-Fort zip line. Foto: verbier.ch / Raphaël Surmont
Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Kulinářská túra s výhledem: Rando’Miam
A protože jídlo chutná nejlíp, když si ho zasloužíte, vyzkoušejte kombinaci horské turistiky a gastronomie v Nendaz, díky nabídce Rando’Miam. Nenáročná túra s třemi zastávkami na horské menu. Aperitiv ve výšce, hlavní chod mezi loukami a dezert s výhledem. Trasa měří 7,8 km a je ideální pro ty, kdo chtějí den strávit aktivně, ale bez spěchu. Pěšky, v lanovce i s kyvadlovou dopravou – a hlavně s jídlem, které chutná ještě líp, když ho člověk vyšlape.
Tiché strážkyně vody – suonen v Nendaz
Na první pohled byste si jich možná ani nevšimli. Nenápadné dřevěné žlaby, úzké kamenné koryta nebo zavěšené vodní stružky na skalních stěnách působí jako pozůstatky dávno zašlé techniky. Jenže ve skutečnosti jsou suonen – nebo také bisses, jak se jim říká ve frankofonní části Wallisu – dodnes živou součástí krajiny kolem Nendaz. Jsou to vodní kanály, které od 14. století pomáhaly přivádět vodu z ledovců a horských potoků do suchých oblastí v údolí, kde bylo vody vždy málo.
Z původních mnoha desítek suonen jich dnes v oblasti Nendaz funguje už jen šest. V letních měsících se však opět plní vodou a stále plní svůj účel – zavlažují především ovocné sady, ve kterých se pěstují meruňky, jablka, ale i maliny.
Mouth, Suonen. Foto: Switzerland Tourism
Podél některých z těchto suonen dnes vedou nenáročné pěší trasy, které se těší stále větší oblibě. Z těch nejznámějších stojí za to navštívit například Bisse du Milieu nebo Bisse Vieux – trasy vedou z centra Haute-Nendaz a dají se různě kombinovat do kratších i delších okruhů.
Článek byl zpracován ve spolupráci se Švýcarskou turistickou centrálou. Switzerland Tourism poskytuje aktuální turistické rady, tipy a inspiraci pro vaše cesty do Švýcarska. Na webových stránkách naleznete v češtině vše potřebné – inspiraci, tipy na zážitky i praktické rady pro plánování vaší cesty.