Turecké vodopády: Manavgat, Kurşunlu, Girlevik, Muradiye

Turecké vodopády: Manavgat, Kurşunlu, Girlevik, Muradiye

Vodopád se turecky řekne şelalesi (šelalesi).  Při pohledu do podrobné mapy Turecka však překvapivě zjistíte, že se zde název şelalesi vyskytuje celkem hojně. Turecko není zcela vyprahlou pustinou, jak si jej často mylně představujeme. Vždyť právě zde také pramení mnoho velkých řek – mimo jiné i legendární Eufrat a Tigrid.

Vodopády na Turecké riviéře

Nejnavštěvovanějšími vodopády v „zemi obráceného půlměsíce“, jak Turecko někdy nazývají ve svých prospektech cestovní kanceláře, jsou ty , co se nacházejí poblíž turistických letovisek u Středozemního moře. Patří mezi ně nevysoký, ale velmi půvabný vodopád Manavgat u stejnojmenného městečka jen asi 10 km od pobřeží. Voda zde má až nepřirozeně  tyrkysovou barvu.

Mnohem vyšší a atraktivnější je vodopád Kurşunlu u města Antalya. Poblíž tohoto vyhlášeného střediska Turecké riviéry se nacházejí ještě další dva neméně zajímavé vodopády. Yukari Düden (Horní Düden), který leží v pěkném, nicméně v sezóně značně přelidněném parku, a Aşagi Düden (Dolní Düden), který padá s třicetimetrové výšky přímo do moře nedaleko populární pláže Lara.

Nejširší nabídku průvodců a map Turecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Mlynáři z pohoří Taurus

Další velké vodopády se nacházejí v pohoří Taurus. Největším a nejznámějším je bezpochyby soustava vodopádů Kapuzbaşi na úpatí krasového pohoří Aladaglar (též Ala Daglari). Na první pohled suché skalnaté hory skrývají v podzemí nevyčerpatelnou zásobu vody. Jejím zdrojem je na vrcholech tající sníh a rozsáhlé jeskyně plné ledu. Vodopády vyrážejí nečekaně na několika místech přímo ze skalní stěny. Většina měří okolo 20 metrů. Některé vytvářejí jen slabý vodní závoj, jindy jde však o mohutné sloupy vody o průměru mnoha metrů, které způsobují ohlušující burácení.    

Lidé z blízké vesnice dodnes využívají slabších bočních proudů tohoto vodopádu jako náhonů pro jednoduché mlýny. Je zajímavé pozorovat domorodé staříky při práci. Vlastně se ani o žádnou práci nejedná. Stačí prostě na starobylý mlýnský kámen naházet zrní a pak jen u sklenky čaje počkat, až se promění v mouku. Určitě nejde o výnosný byznys, ale zdá se, že je to spíše jakýsi rituál, jenž je dodnes vykonáván z pouhého zvyku nebo z nostalgie po starých dobrých časech. Každopádně tato činnost místní důchodce evidentně baví a uspokojuje. Navíc se při ní občas setkají s turisty, což je v tomto zapadákově vždy příjemným rozptýlením.

Za zmínku stojí také malebný vodopád Girlevik u města Erzincan ve východní části pohoří Taurus (též Antitaurus), konkrétně na úpatí třítisícového hřebene Munzur Daglari. Asi 30 metrů vysoká kaskáda s menšími travertinovými útvary láká svou nezvyklou krásou i domorodé výletníky z okolí. Každý víkend na okolních loukách najdete desítky piknikujících rodinek. Kromě dek a samovarů mají sebou obvykle i přenosné rošty, na kterých si opékají skopový kebab nebo pstruhy z přilehlých sádek. V zimě celý tento vodopád zamrzá a jeho vodní proudy vytváří bizarní ledové útvary, jenž lákají špičkové horolezce.

V „Divokém Kurdistánu“

Ten asi nejkrásnější a nejromantičtější vodopád v Turecku ovšem najdete až zcela na východě země kousek od hranic z  Íránem. Tady v samém srdci „Divokého Kurdistánu“ přerušuje náhle majestátní ticho hor burácení bezmála 20 metrů vysokého Muradiye şelalesi na řece Bendimahi. Překrásný přírodní výtvor si lze prohlédnout z provazového mostu, který je zavěšen vysoko nad hladinou jen pár metrů po proudu říčky. Turisté se na tomto místě objevují jen vzácně. Zážitek z návštěvy nádherného přírodního úkazu je tak obvykle umocněn setkáním s pohostinnými domorodci, kteří nevidí v cizinci jen zdroj příjmů, jak je tomu často na západě země.

Informace na cestu

Manavgat şelalesi, poloha: asi 5 km od města Manavgat,  jižní Turecko
Kurşunlu şelalesi,  poloha: asi 25 km od města Antalya, jihozápadní Turecko
Aşagi a Yukari Düden şelalesi, poloha: oba vodopády leží na okraji města Antalya
Kapuzbaşi şelalesi, poloha: asi   3  km od vesnice Büyük Çakir , střední Turecko
Muradiye şelalesi, poloha: asi 5 km od vesnice Muradiye, východní Turecko
Girlevik şelalesi, poloha: u vesnice Çaglayan asi 15 km od Erzincanu

Ke všem vodopádům se lze z okolních měst a vesnic dostat pohodlně a levně  mikrobusem (tur. dolmuş) z okolních měst a vesnic.. K vodopádu Dolní Düden se navíc v sezóně pořádají vyhlídkové plavby. Kromě posledních třech jmenovaných vodopádů se u všech ostatních platí vstupné.

Zkušenosti čtenářů

Miloslav Hanák

Je možno si obstarat nějaký popis uvedené oblasti, případně koupit. Díky za zprávu Miloslav

nikoleta
Miloslav Hanák:

je pekne spracovany blog o tychto miestach , ja nasledujem tento blog ked sa jedna o turecku rivieru, ta holka vzdy dobre pise a vidno, ze to tam ma v malicku
https://ochutnejturecko.cz/manavgat-co-vidiet/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí