Trek Lüshui-Wenshan v taiwanské soutěsce Taroko aneb Čecha potkáš všude

Trek Lüshui-Wenshan v taiwanské soutěsce Taroko aneb Čecha potkáš všude

Grandiózní výhledy neberou konce! Subtropické lesy! Bujará příroda! Zapomenuté stezky. Mramorové stěny. Hluboké rokle a převisy! Všudypřítomná vegetace. Opičí rodinky na stromech a parádní trek bijícím srdcem Taroka.

Taroko (tailugé Gúojiá Góngyuán) znamená v překladu „květina“. Národní park se rozléhá na území 1200 km². Z 90% se území skládá z horské vegetace. Vystoupat se dá až na neuvěřitelných 27 vrcholů. Některé se nachází až ve výšce 3000 m.

Ubytovávám se v Hualienu, v naprosto nádherném hostelu WOW! Jméno sedí! Ideální poloha! Parádní prostředí! Anglicky mluvící personál! Snídaně v ceně pokoje! Čistota! Prostě „wow“! Autobusová zastávka (oranžová budova) se nachází jen pár kroků od hostelu. Kupuji si celodenní jízdenku za 250 taiwanských dolarů (1 taiwanský dolar = 0,80CZK). Cesta autobusem je úchvatná. Z města vyjíždíme po mostě. Pozoruji rozlehlé rýžové plantáže. Silnice se zužuje, až ve mě mrazí. Projíždíme tunely (vybudované skrz skály) a pod námi se klaní hluboké rokle s třpytící se řekou Liwu.

Nejširší nabídku průvodců a map Taiwanu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Vystupuji v Lushui. Mé kroky vedou nahoru od silnice k místnímu infocentru, kde mi ochotná Taiwanka v zelenkavé košili vysvětluje cestu. Včera jsem si vyřídila permit. Získá se na počkání. Stačí dojet autobusem do stanice Taroko Visitor Center. Povolení stojí 200 taiwanských dolarů. V Taroku jsem zastoupené skoro všechny biogeografické zóny. Nedílnou součástí smaragdových odstínů zelené tvoří i horsky modrá řeka Liwu, která si zde prošlapala svou cestičku. Protéká hlubokými roklemi a poté si to míří přímo k moři.

Autorka článku Šárka Vacková procestovala kromě Taiwanu třeba také Finsko. Dokonce jeho část projela se psím spřežením. Více si také můžete přečíst v článku Finské Laponsko: Putování se psím spřežením u vesnice Hetta.

Vydávám se na svůj trek. Je 29 stupňů. 87% vlhkost. Prudké stoupání nebere konce. V tom najednou uprostřed džungle … Marie. Odkládá trekové hůlky a zdraví mě! Zdá se to být skvělá holka! A taky je! Čecha potkáš prostě všude. Stezka je výborně značená! Nejde se ztratit. Některé úseky nabízí lanovou podporu. Nechybí ani schody s betonovým podkladem a železnými sponami.

Grandiózní výhledy neberou konce! Subtropické lesy! Bujará příroda! Všudypřítomná vegetace. Opičí rodinky na stromech a parádní trek bijícím srdcem Taroka. 5 hodin naprosto úchvatné přírody. Co víc si přát? Nic! Poslední kroky se ubírají po zavěšeném zeleném mostě. Wau! Hýbe se ze strany na stranu. Napravo i nalevo se představují skalnaté masivy se stromovými liánami.

Praktické informace

Doprava: Do Taroka je nejlepší jet vlastním autem, jezdí sem ale několikrát denně i autobusy z Hualienu. Soutěska se dá projet i na kole (půjčit se dá např. na nádraží v Hsinchengu nebo Hualienu), nezapomeňte ale na světla!

Ubytování: Jedinou opravdovou vesnicí v soutěsce je Tienhsiang s vemi omezenými možnostmi ubytování. Lepší výběr hotelů a penzionů najdete mimo soutěsku. Naopak se stanem máte vyhráno, placený kemp Heilu (TW$ 200) má studené sprchy, neplacené tábořiště najdete pod silnicí u Lushui (je tam pitná voda a pár stolků), tábořit se dá také zdarma na parkovišti ke stezce Baiyang (na asfaltu).

Informace: Informační centrum a správa parku sídlí na začátku soutěsky nedaleko pobřeží. Najdete tam mapky a poradí vám i v angličtině.

Autobus jede zpět až za 30 min, tak proč nepoprosit místní? To není vůbec žádný problém. Naopak mají velkou radost. Sedáme do malinkého zeleného džípu a už si tro drandíme do Hualienu. Město už je ponořené do černé tmy. Pouliční lampióny, zavěšené podél silnice nahrazují veškeré denní světlo. Jako v pohádce od Aladina. Kouzlo města se zde prolíná s přírodními dramatickými scenériemi. Takový zážitek nelze popsat. Ten se musí prožít!

Zkušenosti čtenářů

Jana Bečvářová

Dobrý den, můžete mi prosím dát tip na hostel v Hualienu, který jste si tak vychvalovala? Děkuji moc. Jana

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí