Top 10 míst v Istanbulu

Top 10 míst v Istanbulu

Chystáte se do Istanbulu a hledáte inspiraci co v této turecké metropoli dělat? Přečtěte si článek a hned budete mít jasno!

1. Vydejte se lodí po Bosporu

Díky celodenní plavbě úžinou Bospor doplujete skoro až k Černému moři a cestou uvidíte na jednom břehu Evropu a na druhém Asii. Dejte si silný čaj na zahřátí, protože na zádi bývá větrno. V Anadolu Kavaği, kde je přestávka, se vydejte na místní pevnost v kopci a určitě ochutnejte rybí speciality v některé z rybáren v přístavu. Vstupenky zakoupíte na nábřeží mezi nádražím Sirkeci a Galatským mostem, zastávka tramvaje Eminönü, u společnosti Şehir Hatları Bosphorus Cruises.

2. Ochutnejte tureckou pizzu – Pide

Tyhle slané „pizzy“, nebo arabské „loďky“ z chleba, uvidíte opravdu na každém rohu. Pokud vás bude víc, dejte si od každé jednu, ať můžete ochutnávat. Jsou trochu mastnější, než jsme zvyklí, ale pro jednou… Nejlepší jsou šunkové se sýrem, s vejcem, s mletým hovězím masem (pozor, některé jsou opravdu hodně ostré) nebo jen se zeleninou. Zkuste i kulaté pide (cantık) nebo pide plněné sladkými náplněmi, nahradí vám zákusek. V Pak Pide Pizza Salonu pod Sulejmanovou mešitou se můžete dívat, jak se pide dělá, a ochutnat desítky druhů.

3. Hýčkejte svoje tělo v Hammamu

I když je nejvyhlášenějším hamamem asi Kilic Ali Pasa Hamami, v nejstarším hamamu v Istanbulu (1454) si můžete vychutnat tenhle úžasný zážitek společně, muži i ženy, na rozdíl od ostatních lázní ve městě. Ağa Hamamı se nacházejí mezi Taksimem a Galatskou věží a rezervace je nutná. Přivítá vás nádherně vyzdobený salon s křišťálovým lustrem, výborný čaj a horké plotny, na kterých vás čeká opravdový relax. Dopřejte si peeling, masku na obličej a hlavně – nespěchejte.

Hammam. Autor: Šárka Morávková
Hammam

4. Ubytujte se v pokoji Agathy Christie

Jste vášniví čtenáři detektivek? Zůstaňte jednu nebo dvě noci v hotelu Pera Palace ve čtvrti Kabataş. Musíte si předem zavolat nebo napsat, že chcete bydlet v pokoji 411, kde slavná spisovatelka necelé dva týdny pobývala a psala další příběh s Herculem Poirotem. Počítejte s tím, že pokoj bývá dlouho dopředu obsazený a cena za noc se snídaní stojí 350 eur a víc.

Hotel Pera Palace. Autor: Šárka Morávková
Hotel Pera Palace

5. Zajděte si na fotbal

Být v Istanbulu a nejít na fotbal? Nemyslitelné! Galatasaray Istanbul, Fenerbahce, Besiktas, Trabzonspor… Bohužel Galatasaray, kde hrál Milan Baroš, je pro turistu bydlícího v centru starého města poměrně daleko, vyberte si proto ten nejbližší, Besiktas JK Stadium ve Vodafone parku (blízko Taksimu), a užijte si divokou atmosféru arény pro 50 000 lidí. Vstupenky se dají koupit online a pozor na překupníky před vchodem.

6. Objevte medúzy v Jerebatanské cisterně

Viděli jste film Inferno (Dan Brown) s Tomem Hanksem? Poslední část filmu se odehrává v Jerebatanské cisterně, která je blízko Modré mešity, obklopena nejznámějšími památkami Istanbulu. Tato budova sloužila městu jako zásobárna vody a dnes je to turistická atrakce, kde se konají koncerty a státní oslavy. Naštěstí už je zase „pod vodou“, protože byla několik let v rekonstrukci. Jděte brzy ráno, ať nestojíte frontu. Projděte se po kovových můstcích až úplně dozadu, kde objevíte dva sloupy, které stojí na obrácených hlavách bájné medúzy. Pořídíte spousty krásných fotek nádherně nasvícených sloupů.

Nejširší nabídku průvodců a map Turecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

7. Projeďte se historickou tramvají

Ruce na prsa a tlačte se dopředu! Jediný vagon tramvaje jedoucí po İstiklal Cd. od stanice Beyoğlu na náměstí Taksim je pokaždé našlapaný k prasknutí. Je to atrakce, která vám neušetří ani čas, ani nohy. Ale nikde jinde nezažijete pohled, kdy tramvaj „projíždí davem“. Nesnažte se vystoupit, ani nastoupit cestou. Na konci padněte na kolena a děkujte, že jste přežili. Pak si sedněte v Hafız Mustafa 1864 Meydan a odměňte se úchvatným zákuskem nebo zmrzlinou.

Historická tramvaj. Autor: Šárka Morávková
Historická tramvaj

8. Najděte střechu Jamese Bonda

Je to dobrodružnější než kdejaká „únikovka“. Po střechách Grand Bazaru se v bondovce Skyfall proháněl hlavní hrdina tak razantně, že v roce 2019 stála její rekonstrukce 115 milionů korun. To místo, kde Bond vyjíždí schody nahoru a pak na střechu, se dá najít i teď. Musíte ve spleti uliček, kde se denně pohybuje 300 000 lidí, najít obchod Pozee Sapka (musíte se ptát) a tam po schodech nahoru. Budete-li mít štěstí, najdete kovové dveře na konci schodů otevřené…

9. Pozorujte západ slunce ze střešního baru

Jeden z nejhezčích roof top barů ve městě je Balkon Restaurant & Bar. Nemusíte mít rezervaci, stačí přijít před západem slunce, objednat si skleničku a vychutnávat si výhled. Můžete si dát i večeři, ale je tady zbytečně drahá. Balkon najdete na Asmalı Mescit, Şehbender Sk. 5 v Beyoğlu. Když budete mít na večer jiný program, bude pro vás ideální volbou Rooftail Galata, který má skvělé koktejly a krásnou vyhlídku hlavně přes den. 

10. Poslechněte si Mehter

Dunění bubnů a písně, ze kterých šel na bojištích strach, vám předvede kapela Mehter. V rámci prohlídky vojenského muzea Askeri se před 15. hodinou pohodlně usaďte v sále (ve vyšších řadách) a nechte se pohltit představením „janičářů“. Muzeum je asi 20 minut pěšky z náměstí Taksim a stojí za návštěvu, protože nikde jinde se neseznámíte s historií a bohatstvím Osmanské říše lépe než tady.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí