Tipy pro návštěvu Dánska? Jeďte autobusem a na podzim. Ušetříte peníze, čas i životní prostředí!

Tipy pro návštěvu Dánska? Jeďte autobusem a na podzim. Ušetříte peníze, čas i životní prostředí!

Zapomeňte na tvrzení, že Dánsko je pro nás moc drahé. Stačí si cestu dobře naplánovat, zamluvit si ubytování dopředu nebo využívat autobusové dopravy, aby vám vystačil rozpočet jako na cestu do Itálie nebo Německa. Začněte v Kodani, pokračujte do Aarhus, národního parku Thy nebo na křídové útesy Møns Klint.

Mezi Čechy se stále tak trochu drží myšlenka cestování na dovolenou vlastním autem. Případně si okamžitě po příletu zapůjčí auto na místě a pohybují se pak zcela mimo místní hromadnou dopravu. Jsou jistě destinace, kde to je nejlepší řešení, pak jsou ale destinace, kde je rozhodně lepší přiklonit se k místní hromadné dopravě. Skvělým tipem je pro tento druh cestování právě poměrně malé a kompaktní Dánsko.

Navštívit Kodaň bylo mnoho let na mém cestovatelském wish listu. Sen se mi splnil až letos v srpnu za poněkud sychravého počasí plného deště a větru. O dánské lásce ke kolům jsem toho věděla hodně, počet cyklistů na ulicích v tomto počasí mě ale stejně překvapil. Barevné pláštěnky sladěné s elegantními helmami a stylovými gumáky se míhají historickým centrem i moderními částmi města a mě je jasné, že pokud chci poznat Kodaň doopravdy, nemůžu to udělat jinak než na kole!

Kodaň je pravděpodobně nejvhodnějším výchozím bodem pro poznávání celé země a její návštěva se dá navíc snadno spojit i například s cestou do švédského městečka Malmö, kam se dostanete za asi 35 minut vlakem přes slavný Oresunský most. Jízdenka jedním směrem stojí 79 DKK. My jsme do Kodaně právě ze švédského Malmö dojeli a přejezd po jednom z největších pevných mostů na světě je už sám o sobě zážitkem.

Mnoho turistů podlehne pokušení cestovat do Kodaně letadlem, ale možná vás potěší, že se sem za hodně příznivou cenu dostanete i autobusem, což je navíc mnohem ekologičtější varianta. Přímou linku Praha Kodaň nabízí například Flixbus. Cesta trvá něco málo přes 13 hodin, takže večer pohodlně nasednete do autobusu a druhý den dopoledne jste na místě.

Poznej Kodaň na kole

Z dálkového autobusu v Kodani pak už lehce přesednete na kolo a dva dny (zcela minimální doba na poznání Kodaně) se po městě můžete toulat na kole. Půjčoven kol zde najdete stovky, za doporučení stojí například skvěle hodnocená Bycyklen, oblíbený je také bikesharing Donkey bike.

Mimochodem jen v Kodani najdete 500 kilometrů cyklostezek (v celé zemi jich je dokonce 12.000 kilometrů). Hlavní město Dánska navíc patří do první desítky v žebříčku tzv. smart cities, tedy měst snažících se díky zavádění a využívání moderních technologií zlepšit kvalitu života jejich obyvatel. Tato cesta k udržitelnému rozvoji města vede přes šetrný přístup k životnímu prostředí, kvalitní infrastrukturu nebo třeba právě sdílení jízdních kol.

Důležité je ještě zdůraznit, že na kole máte větší volnost a často i dost ušetříte. Městská hromadná doprava je na naše poměry totiž opravdu drahá a nabízí méně možností. Na kole stihnete město prozkoumat rychleji a navíc z perspektivy místních.

Kodaň: kde začít a kam pokračovat?

Pár minut pěší chůze od hlavního nádraží, které je ideálním výchozím bodem, narazíte na Kodaňskou radnici z červených cihel a drobným zlatým zdobením. Mezi ní a nádražím stojí slavný zábavný park Tivoli z 19. století, na který si v průběhu návštěvy také vyhraďte dostatek času. Nejkrásnější je prý v adventním čase, ale mě osobně bavil i v létě!

Lehce přeplněná ulička Vesterbrogade plná obchodů, nákupních domů a kavárniček vás od radnice zavede na náměstí Kogens Nytorv a dále pak na jedno z nejtypičtějších kodaňských míst – barevný přístav NyHavn. Domy pastelových barev lemují kanál s lodičkami a na promenádě najdete spousty kaváren i restaurací. Fotogeničtější místo byste hledali jen stěží.

Odtud se nabízí prakticky tři další možnosti. Na sever se dostanete k sídlu dánské královské rodiny Amalienborg, vojenské pevnosti Kastellet a kolem fontány s bohyní Gefion až k slavné soše Malé mořské víly. Na jih kolem kanálu můžete dojít k nádherné budově knihovny Black diamond, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít. Moderní stavba dokonale koresponduje s původní historickou budovou a doslova vás ohromí. Třetí možností je pak přejít přes most Indershavnsbroer do Christianshavn.

Uvolněnější atmosféru přitahující běžné turisty i hippie či squatterské komunity najdete právě v Christianshavn – alternativní čtvrti, která funguje tak trochu jako vlastní stát. Krom snadné koupě marihuany sem můžete vyrazit za místními umělci či hudebními festivaly.

Smiřte se s tím, že Kodaň se nedá vstřebat za den ani za měsíc, ale chcete-li ji poznat důkladně, rozhodně nevynechejte také nákupní třídu Strøget, astronomickou observatoř Rundetaarn se skvělou vyhlídkou, zámek Rosenborg a přilehlou botanickou zahradou či ostrov Amager Beach Park s pěti kilometry písečných pláží.

Kam dál z Kodaně?

Dánsko nekončí Kodaní a díky propracované síti dopravy jej můžete snadno poznat bez auta. Flixbus propojuje v rámci vnitrostátní autobusové dopravy 48 dánských měst a za návštěvu stojí snad každé z nich.

Aarhus je druhým největším městem Dánska, z Kodaně se sem dostanete za necelé čtyři hodiny a připravit se můžete na úžasnou mladou studentskou atmosférou i přesto, že první zmínky o existenci města připadají už na 8. století. I zde samozřejmě cestám vládnou kola, v bývalé továrně, dnes Aarhus Street Food, najdete přehlídku světové kuchyně a shora se na město podíváte nejlépe z duhové vyhlídky na střeše muzea umění ARoS.

Za návštěvu stojí také Odensee, město neodmyslitelně spjaté s dětstvím pohádkáře Hanse Christiana Andersena, které je Kodani ještě blíže než zmíněný Aarhus.

Autobusem Flixbus z Kodaně je také pohodlně dostupné vzdálenější město Thisted, jenž je nejlepším výchozím bodem pro návštěvu divokého Národního parku Thy. Proslavily jej nádherné nedotčené písečné duny i tradiční přímořské vesničky.

Další snadno dostupné městečko Vordingborg je zase dobrým výchozím bodem pro návštěvu křídových útesů Møns Klint. Projít se můžete v hlubokých lesích nad nimi i po kamenité pláži pod nimi.

Načasujte návštěvu Dánska mimo sezónu

Dánsko je a bude jednou z nejdražších zemí světa, proto se pro Čechy občas může zdát nedostupné. Pravdou ale je, že návštěva téhle severské perly může být levnější než dovolená v Chorvatsku. Stačí se držet několika pravidel. Dovolenou si ideálně načasujte mimo hlavní sezónu, právě podzim nebo jaro jsou v Kodani nádherné a turistů je zde pomálu. Ubytování je v tomto období mnohem levnější a doprava je méně vytížená a snadněji se plánují přesuny po zemi.

Návštěva autem se vám zbytečně prodraží, parkování ve městech je neskutečně drahé, cesta dlouhá a pro řidiče unavující. Využijte raději autobusové dopravy z Prahy, která je levná a rychlá. Mezi jednotlivými zajímavostmi se přepravujte na půjčeném kole a mezi městy hromadnou dopravou.

Katka Petríková prozkoumala více než 40 zemí světa na 4 kontinentech při cestách za divokou přírodou, místními lidmi, sportem a dobrým jídlem. Nejvíce si váží cesty do zimního Ladakhu, čtvrtletního putování JVA a 900 pěších kilometrů po Camino de Santiago, které ji k cestování přivedlo. Je šéfredaktorkou cestovatelského portálu www.HedvabnaStezka.cz.

Flixbus

Článek vznikl ve spolupráci s dopravní společností Flixbus, která nabízí nejen přímé linky z Prahy do Kodaně, ale i vnitrostátní autobusovou dopravu do dalších 48 dánských měst. FlixBus je mladý poskytovatel mobility, který od roku 2013 mění způsob, jakým miliony lidí cestují po Evropě. Díky jedinečné kombinaci technologického startupu, internetového podniku a klasického dopravce během krátké doby dokázali vybudovat největší síť dálkových autobusů v Evropě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí