Temperamentní, barevná a obřadní – to je největší silvestrovská párty na světě na pláži Copacabana

Temperamentní, barevná a obřadní – to je největší silvestrovská párty na světě na pláži Copacabana

Statisíce lidí v bílém oblečení, magie barev, květinové obřady, modlitby a pronášení přání do nového roku, ale také spontánní a temperamentní zábava, osvěžující caipirinha a v neposlední řadě ohromující pestrobarevný ohňostroj. Nový rok je tady!

Večírek na břehu Atlantiku

Brazilské Rio de Janeiro se právem pyšní jednou z nejvelkolepějších silvestrovských oslav planety. Kdo by však čekal pouze bujarou párty na pláži, byl by překvapen. Na rozdíl od rozpustilého karnevalového veselí, kdy se všichni chtějí pouze bavit, příchod nového roku je pro většinu Brazilců spojen také s mnoha tradičními rituály, které představují poutavou kombinaci brazilské a africké kultury.

Vyhlášené oslavy na Copacabaně každoročně přilákají jeden až dva miliony místních i turistů. Na více než čtyři kilometry dlouhé pláži se scházejí celé rodiny a početné skupinky přátel, vybalují své piknikové sety a někteří si zde dokonce staví stany na přenocování. Není však nutné se obávat, že by na pláži byla hlava na hlavě a nešlo se hnout z místa, Copacabana je dostatečně prostorná. Navíc oslavy probíhají také na hlavní třídě vedoucí podél pláže a v přilehlých uličkách. Pokud se však jednou rozdělíte se svými přáteli, už se během silvestrovské noci pravděpodobně nesetkáte. Mobilní sítě jsou přetížené a nedovoláte se jim.

V okolí Copacabany jsou kvůli bezpečnosti již od odpoledne uzavřeny všechny ulice pro motorová vozidla, nefunguje ani veřejná doprava, sehnat taxi je nadlidský úkol. Proto je na pláž nutné vyrazit pěšky a s dostatečnou časovou rezervou. Je však fascinující pozorovat proudy rozjařených lidí oděných v zářivé bílé, jak se valí městem.

Už to vypukne?

Pláž se pozvolna plní natěšenými Brazilci i turisty již od odpoledne a všichni čekají na vrchol večera, velkolepý ohňostroj, který je odpálen přesně o půlnoci. Tato dechberoucí podívaná trvá bezmála dvacet minut. Na obloze se střídají různobarevné obrazce všech možných tvarů, ve kterých je rovněž ukryta symbolika – znázorňují přání pro nadcházející rok, jako jsou láska, mír, rodina či šťastná budoucnost.

Ohňostroj je v posledních letech odpalován z ramp umístěných v moři, aby se předešlo zraněním. Část lidí se po půlnoci rozejde k sobě domů, někteří se odeberou do klubů na večírky, jiní využijí služeb hodinových hotelů rozesetých v blízkosti pláže. Většina ale zůstává na Copacabaně a půlnoční světelnou show považuje teprve za začátek oslav. Ostatně Brazilci jsou zvyklí rozjíždět zábavu až pozdě večer a pokračovat až do ranních hodin.

Na poklidný průběh dohlížejí tisíce policistů. Překvapivě se však oslavy většinou obejdou bez větších konfliktů. Tuhle noc jsou zkrátka Brazilci odhodlaní oslavovat v míru.

Z bezpečí hotelu či na vlastní kůži

Je několik způsobů, jak si mohou turisté silvestrovské oslavy na Copacabaně užít. Nejbezpečnější a také nejluxusnější možností je zaplatit si pokoj v jednom z hotelů u pláže a pozorovat silvestrovský rej z okna či balkonu. Rovněž je možné se vypravit na večírek v některém z barů a klubů u Copacabany. V obou případech se ale nutné se připravit, že z vás budou Brazilci ždímat tisíce korun.

Levnější a také pohodlnou variantou je zarezervovat si stůl a silvestrovské pohoštění v některé z restaurací u pláže. Stůl je váš po celou noc, můžete si v restauraci nechat své věci a odběhnout se podívat na oslavy přímo na Copacabaně a pak se zase vrátit a odpočinout si třeba u sklenky nahořklé a osvěžující caipirinhy – tradičního brazilského alkoholového nápoje z pálenky z cukrové třtiny Cachaca s limetkami a ledovou tříští.

Nejlépe však okusíte atmosféru, pokud se zapojíte přímo do reje na pláži, kde probíhá několik venkovních koncertů s tradiční sambou i jinou taneční hudbou. Zejména pokud máte to štěstí a doprovází vás přátelé Cariocas, jak sami sebe označují obyvatelé Ria de Janeira, nemusíte se bát o svoji bezpečnost. S temperamentními a pohodovými Cariocas máte navíc vždycky jistotu, že se rozhodně nebudete nudit.

Na pláži je překvapivě málo otravných a agresivních opilců. Nikdo nehází do davu petardy a neohrožuje ostatní pochybnou pyrotechnikou. Naopak, většina Brazilců je v dobrém rozmaru, přátelská a pohostinná. Je však třeba dát si pozor na zloděje. Pro tento večer raději zapomeňte na drahé šperky, mobily či foťáky. Rovněž je lepší vzít si jen menší obnos peněz, a bankovky si zastrčit na bezpečné místo. Pláž je sice plná stánků s občerstvením, ale ceny jsou přemrštěné, plechovka piva vás může vyjít v přepočtu i na sto korun. Proto se vyplatí vzít si s sebou dostatečné zásoby alkoholu v polystyrenovém boxu s ledem a svačinu.

Na přelomu roku v Brazílii zpravidla panují vysoké teploty a Atlantik svádí k silvestrovskému koupání. Velké vlny a zrádné silné proudy u pobřeží však zaskočily nejednoho plavce, je tedy lepší nepouštět se daleko od břehu. Nehledě na to, že je Atlantik celkem studený…

Nejširší nabídku průvodců a map Bazílie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Barevná symbolika a rituály pro štěstí

Brazilci napříč celou zemí vítají nový rok zpravidla v bílých šatech, neboť tato barva symbolizuje mír. K bílému oblečení si pak často oblékají doplňky v růžové, červené, žluté, zelené či modré barvě. Růžová značí romantickou a věrnou lásku. Kdo chce prožít rok plný vášně, volí rudou barvu. Žluté doplňky přinášejí peníze, modrá barva zajišťuje zdraví a zelená barva symbolizuje naději. Kdo chce zapadnout mezi ostatní, měl by se ale vyvarovat černé barvě, ve které Brazilci vidí zejména smutek a neštěstí.

Štěstí v budoucnosti přináší však také mnoho dalších obřadů. Mnozí hází do oceánu květiny, nejčastěji okvětní plátky červených růží či bílých gladiol, které tak obětují bohyni vod Lemanjá a snaží se zajistit si její náklonnost a ochranu. U pobřeží se plaví několik bárek s podobiznou bohyně. Brazilci rovněž pokládají pro Lemanjá na břeh četné dárky, jako je jídlo, sošky či dokonce šampaňské, a zapalují na počest bohyně svíčky. Poté každý dostane požehnání do nového roku od kněžky Mãe de Santo, což v překladu znamená Svatá matka. Tento rituál pochází z afroamerického náboženství kandomble, které je jakousi formou animismu a do Brazílie jej přinesli afričtí otroci. Náboženství má přes dva miliony stoupenců, novoroční rituál však praktikují i lidé, kteří jinak nepatří k uctívačům kandomble.

Někteří věří, že se jim vyplní přání, pokud přeskočí, nejlépe ruku v ruce s nejlepšími přáteli, sedm vln. Za každou přeskočenou vlnu si pak mohou něco přát. Říká se, že by u silvestrovské večeře neměly chybět luštěniny, které znamenají peníze, ani hroznové víno. Každý by měl sníst přesně 12 kuliček vína, přičemž každá mu splní jedno přání.

To vše probíhá pod dohledem majestátního Ježíše Spasitele, třicetimetrové dominanty Ria de Janeira na vrcholku hory Corcovado.

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Ahoj,chystáme se s přáteli do Brazílie v březnu,mohla bys mi,prosím,dát nějaké info o cenách?
– úbytko pro bacpackers,nebo levý hotel
– jídlo na ulici
– jídlo v restauraci
– vstupy na vodopády Iquasu
– jízdeny na bus
– a co tě napadne

Děkuji
Pavel

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí