HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tajuplný emirát Ras Al Khaimah: odhalte kouzlo exotiky a dobrodružství kousek od Dubaje

Tajuplný emirát Ras Al Khaimah: odhalte kouzlo exotiky a dobrodružství kousek od Dubaje

Co si vybavíte, když se řekne Spojené arabské emiráty? Většinu z nás nejspíš bez váhání napadne Dubaj se stejnojmenným hlavním městem – centrem luxusu, mrakodrapů a rekordů. Pokud však rádi objevujete nová, doposud poměrně utajená místa, máme pro vás tip na návštěvu emirátu Ras Al Khaimah, skrytého klenotu, kde zažijete dobrodružnou a aktivní dovolenou, ale užijete si i relax na pláži u moře a návštěvu historických památek.

Prvek dobrodružství

Ačkoliv byl vždy považován za velmi důležité obchodní centrum mezi východem a západem, Ras Al Khaimah stále zůstává klidnější verzí supermoderní Dubaje, která je symbolem turistického ruchu celých emirátů. Neznamená to však omezené možnosti, naopak. Ras Al Khaimah toho díky své kultuře, tradicím a dlouhé historii nabízí nespočet. Třešničkou na dortu je, že vás jeho návštěva vyjde o poznání levněji než v nedaleko vzdálené Dubaji.

Jedná se o čtvrtý největší ze sedmi autonomních emirátů a nachází se v severní části federace. Jeho pobřeží je omýváno vodami Perského zálivu, a tak i přesto, že si místní obyvatelé užívají celoročního svitu slunečních paprsků, je pro něj charakteristické příjemné podnebí. To umožňuje užít si jak pláž a koupání v moři, tak i aktivní dovolenou, během které se můžete vydat prozkoumat třeba nejvyšší pohoří na východní polovině Arabského ostrova – zalesněné pohoří Al Hadžar, které vzniklo před více než 70 miliony lety. Pohoří nabízí úžasnou scenérii a vítaný odpočinek od horka. Užít si můžete také dramatický výhled na majestátní nejvyšší vrchol celých SAE Jebel Jais, stojící v nadmořské výšce 1934 m.

Za návštěvu rozhodně stojí Jais Adventure Peak, který je pomyslnou vstupní branou k dobrodružným zážitkům. Vychutnejte si rozhled na krajinu pod sebou z Jebel Jais Viewing Deck, která je tvořena několika vyhlídkovými plošinami, z nichž vás čeká panoramatický výhled na majestátní pohoří Hadžar. Můžete se tu i občerstvit v některém z food trucků či si zde vychutnat piknik.

Pro sběratele rekordů je povinná projížďka na nejdelší zipline na světě, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Z nejvyšší hory SAE se vznesete rychlostí až 150 km/h a přistanete na průhledné plošině, která je zavěšena ve vzduchu. Vyzkoušet si lze i canyoning nebo slaňování. Mimoto je oblast vyhlášeným rájem pro milovníky cyklistiky, která se dá kombinovat s výstupy na místní vrcholy jako je Jebel Jais, Jabal Yibir, Wadi Showka a Wadi Shewa.

TIP: Adrenalinovým nadšencům doporučujeme ubytování v unikátních srubech z recyklovaných materiálů v Bear Grylls Explorers Camp. Kromě ubytování kemp nabízí několik druhů kurzů přežití, přičemž si můžete vybrat z nejtěžších terénů v divočině. Mimoto si můžete vyzkoušet jízdu na horském kole, horskou turistiku a horolezectví.

Jedinečným zážitkem je pak projížďka po terakotové poušti Ras Al Khaimah. Prozkoumat se ji můžete vydat na koních, nebo na velbloudech, které vám půjčí v jezdeckém centru Al Wadi. Autentická jízda napříč zvlněnými dunami se zastávkou ve svěžích zelených úrodných oázách bude naprosto nezapomenutelným zážitkem.

Projet si poušť je možné i na hřbetě velblouda.

Bohatá kulturní historie

Spolu s neomezenými přírodními zajímavostmi a možnostmi sportovních aktivit se Ras Al Khaimah může pochlubit řadou starověkých archeologických nalezišť, která návštěvníkům poskytují fascinující pohled na bohatou kulturu sahající až 7 tisíc let zpátky. Jedním z míst, na kterém se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnete zpátky v čase, je pevnost Dhayah, která je nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištěm v Ras Al Khaimah. Jediná stojící pevnost ve Spojených arabských emirátech byla postavena v 16. století z hliněných cihel. Nachází se na kopci a nabízí fantastické výhledy na okolní palmové zahrady vlnící se v mírném vánku a poskytující chladivý stín, širé moře v dáli a dramatické vrcholky hor všude kolem.

Ras Al Khaimah bývalo odjakživa centrem obchodu a jdnou z hlavních komodit byly perly. I dnes můžete jednu perlovou farmu navštívit, a to farmu Al Suwaidi, která dovolí nahlédnout do dřívějších časů a při návštěvě s komentovanou prohlídkou vás seznámí nejen s historií samotného obchodu s perlami, ale vyzkoušet si můžete i otevírání ústřic, potápění s perlami či jízdu na kajaku mangrovovými lesy plnými života.

Pevnost Dhayah

Hory, poušť, moře i nákupy

V emirátu Ras Al Khaimah, jehož název doslova znamená „špička stanu“ zažijete v jeden den několik různorodých krajin. Po treku v horách se můžete osvěžit v zelené oáze, projet se solnou plání a pozorovat hejna plameňáků, nebo se na koni projíždět pouští s oranžovočerveným pískem. Oblíbenou aktivitou je také golf, který si tu můžete zahrát o polovinu levněji, než v Dubaji, a na místní hřiště sem jezdí i samotní obyvatelé sousedního emirátu.

Díky svojí poloze je rovněž ideální lokalitou pro vodní sporty, jako jsou parasailing a jachtaření. Nezapomeňte navštívit Al Marjan Island, což je umělý korálový ostrov. V moři je bohatá biologická diverzita a na pobřeží i na moři se provozuje spousta sportovních aktivit včetně šnorchlování.

TIP: Návštěva ranče Scallop v Al Hamra Marine nabízí zážitky pro celou rodinu. Vyzkoušíte potápění za ústřicemi, můžete se naučit vařit mořské plody a prohloubíte své vědomosti o mořském ekosystému.

Za nákupy můžete vyrazit do nového centra města, kde se nachází moderní obchodní centrum. Doporučujeme ale vypravit se i do starého města, jehož uličky překypují malými obchůdky s autentickým zbožím.

Nejdelší zipline na světě

Snadná dostupnost a klidné ubytování

Ras Al Khaimah znamená autentický a snadno dostupný zážitek arabské kultury. Nachází se totiž jen pár hodin letu z evropských destinací a díky prudce se rozvíjejícímu se místnímu letectví se otevírají nové trasy. Výhodou také je, že se nachází jen 45 minut jízdy po silnici od mezinárodního letiště v Dubaji. Můžete si tam jeden den klidně udělat výlet a večer se pak vrátit do poklidné atmosféry Ras Al Khaimah

Ubytování je zde oproti Dubaji levnější, nic to však neubírá na jeho kvalitě a komfortu. Výběr je tu opravdu široký. Od ultra luxusních plážových středisek až po městská a plážová letoviska vhodná pro rodiny s dětmi a letoviska v centru města. To vše v poklidné atmosféře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí