Tajuplný emirát Ras Al Khaimah: odhalte kouzlo exotiky a dobrodružství kousek od Dubaje

Tajuplný emirát Ras Al Khaimah: odhalte kouzlo exotiky a dobrodružství kousek od Dubaje

Emirát ležící v blízkosti Dubaje má všechna lákadla arabské kultury
i outdoorových dobrodružství. V zatím poměrně utajeném místě můžete nejen odpočívat na pláži, ale také vyzkoušet sea kajak v zelených mangrovech, piknik na písečných dunách, lezení ve skalách, nejdelší zipline světa nebo kurz přežití v Bear Grylls kempu. Po treku v horách se můžete osvěžit v zelené oáze, pozorovat hejna plameňáků na solných pláních nebo na koni projíždět pouští s oranžovočerveným pískem.

Prvek dobrodružství

Ačkoliv byl vždy považován za velmi důležité obchodní centrum mezi východem a západem, Ras Al Khaimah stále zůstává klidnější verzí supermoderní Dubaje, která je symbolem turistického ruchu celých emirátů. Neznamená to však omezené možnosti, naopak. Ras Al Khaimah toho díky své kultuře, tradicím a dlouhé historii nabízí nespočet a jeho návštěva vyjde o poznání levněji než v nedaleké Dubaji. 

Ras Al Khaimah je jen pár hodin letu z evropských destinací a stále se otevírají nové trasy. Výhodou také je, že se nachází jen 45 minut jízdy po silnici od mezinárodního letiště v Dubaji. Můžete si tam jeden den klidně udělat výlet a večer se pak vrátit do poklidné atmosféry Ras Al Khaimah. 

Jedná se o čtvrtý největší ze sedmi autonomních emirátů a nachází se v severní části federace. Území je rozděleno na severní a jižní část, odděluje je výběžek sousedního emirátu Fujairah. Pobřeží Ras Al Khaimah je omýváno vodami Arabského zálivu, a tak i přesto, že si místní obyvatelé užívají celoročního svitu slunečních paprsků, je pro něj charakteristické příjemné podnebí. To umožňuje užít si jak pláž a koupání v moři, tak i aktivní dovolenou, během níž se můžete vydat prozkoumat pohoří Al-Hajar nebo skalnaté zuby nejvyššího vrcholu SAE Jebel Jais, tyčící se do nadmořské výšky 1934 metrů. Obecně je nejlepší dobou k návštěvě zima a brzké jaro. 

Jebel Jais – skalnaté vrcholky a nejdelší zipline světa

Jeden z nejhezčích výhledů na pohoří Al-Hajar se otevře z „Jebel Jais Viewing Deck“. Ta je tvořena několika vyhlídkovými plošinami, na nichž si můžete udělat piknik. Pro sběratele rekordů je povinná projížďka na nejdelší zipline světa, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Z nejvyšší hory SAE se vznesete rychlostí až 150 km/h a přistanete na průhledné plošině zavěšené ve vzduchu.  Klidnější povahy si mohou zajít na romantickou snídani nebo oběd do restaurace 1484 by Puro. Výhled na hory a výtečné čerstvé dobroty se vám budou líbit. 

V pohoří Al-Hajar si lze taky vyzkoušet canyoning nebo slaňování. Mimoto je oblast vyhlášeným rájem pro milovníky lezení, horské turistiky a cyklistiky, která se dá kombinovat s výstupy na místní vrcholy jako je třeba Jebel Jais. Krásná trasa vede také údolím Wadi Showka. 

TIP: Adrenalinovým nadšencům doporučujeme ubytování v unikátních srubech z recyklovaných materiálů v Bear Grylls Explorers Camp. Kromě ubytování kemp nabízí několik druhů kurzů přežití, přičemž si můžete vybrat z nejtěžších terénů v divočině. Mimoto si můžete vyzkoušet jízdu na horském kole, horskou turistiku a horolezectví.

Prozkoumat červenohnědě zbarvené pouštní duny pak můžete na koních nebo velbloudech, které vám půjčí v jezdeckém centru Al Wadi. Autentická jízda napříč zvlněnými dunami se zastávkou ve svěžích zelených úrodných oázách je jedním z nejhezčích zážitků. 

Projet si poušť je možné i na hřbetě velblouda.

Kouzlo orientu a starých časů

Kromě sportovních aktivit se Ras Al Khaimah může pochlubit řadou starověkých archeologických nalezišť, která odkrývají pohled na bohatou kulturu sahající až sedm tisíc let zpátky. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete zpátky v čase při návštěvě pevnosti Dhayah. Jediná stojící pevnost ve Spojených arabských emirátech byla postavena v 18. století z hliněných cihel na mnohem starších základech. Nachází se na kopci a nabízí fantastické výhledy na širé moře v dáli, okolní zelené palmové zahrady vlnící se v mírném vánku a poskytující chladivý stín i na dramatické vrcholky hor všude kolem. Hlavní město emirátu má krom hotelů a moderního obchodního centra také staré město, kde můžete nasát dávné časy orientu v uličkách s malými obchůdky a autentickým zbožím. 

Pevnost Dhayah

Na moři i pod hladinou

Ras Al Khaimah bývalo odjakživa centrem obchodu a jednou z hlavních komodit byly perly. I dnes můžete jednu perlovou farmu navštívit, a to farmu Suwaidi Pearls Farm. Při návštěvě s komentovanou prohlídkou vás seznámí nejen s historií samotného obchodu s perlami, ale vyzkoušet si můžete i otevírání ústřic, potápění či jízdu na kajaku mangrovovými lesy plnými života. 

Díky svojí poloze je Ras Al Khaimah také ideální lokalitou pro vodní sporty, jako jsou parasailing a jachtaření. Nezapomeňte navštívit Al Marjan Island, což je umělý ostrov. Na něm žije obrovské množství rostlin a živočichů a šnorchlování mezi barevnými rybkami je opravdu krásné. 

Nejdelší zipline na světě

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 196,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí