Sydney tak trochu jinak aneb co o Sydney nevíte

Sydney tak trochu jinak aneb co o Sydney nevíte

Podívat se do Sydney je snem mnoha turistů. Pohled na australské velkoměsto je ale úplně jiný z pohledu Čecha, který v něm několik let žil.

Začněme několika fakty. Sydney leží na východním pobřeží ve státě Nový Jižní Wales a je největším městem Austrálie, žije zde téměř 5 miliónů obyvatel. Fakt, že je největším městem, ještě nezaručuje, že je také hlavním městem. Tím je město Canberra.

Velkolepé přístavy

A teď už k tomuto úžasnému městu samotnému. Každý zná slavnou budovy Opery, která je opravdovým skvostem architektury a úžasnou stavbou. Málokdo ví, že tato téměř 50 let stará budova byla několikrát jen o vlásek od zastavení stavby, ať už to bylo z důvodu mnohonásobného překročení rozpočtu (původní rozpočet byl 8 miliónů dolarů a byl nakonec překročen více než 10 krát), nebo z toho důvodu, že přední stavební inženýři si dlouhé roky nevěděli rady s konstrukcí tolik známých oblouků Opery. Nakonec to vyřešil sám architekt celé stavby Dán Utzon. Zajímavostí je, že on sám dokončenou stavbu Opery nikdy nespatřil na vlastní oči.

Fakta o Sydney:

Pro Australany není Opera jediným symbolem Sydney, tím je také sousedící most, monumentální Harbour bridge, který stojí naproti Opery a spoluvytváří údajně nejhezčí přístav světa. Tento most mimochodem nedávno oslavil své 75. narozeniny a znát ho můžete ze záběrů novoročních ohňostrojů v Sydney. Musím říci, že pokud nechodíte kolem Opery každý den do práce, tak i po pěti letech je stále úžasné stát v tomto přístavu a kochat se nádherným výhledem.

Pro turisty méně známý je druhý přístav v centru města, Darling Harbour, kde najdete spoustu vyhlášených barů a restaurací s rybími specialitami. Zajímavostí je největší promítací stěna kina Imax na světě, kde si můžete vychutnat 3D filmy v plné kráse. Turisté obdivují také místní Monorail (jednokolejový vlak), která se elegantně prohání nad hlavami turistů, a lehce tak uniká dopravním zácpám. Monorail byla vybudována při příležitosti OH 2000, které se konaly právě v Sydney. Darling Harbour bývá přeplněn k prasknutí při oslavách státního svátku Austrálie. Australané jdou slavit do ulic a projevují svou národní hrdost, celé město pulsuje životem, na každém rohu jsou k vidění australské vlajky a vše je završeno úžasným ohňostrojem v Darling Harbour.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Setkání s faunou velkoměsta

V Sydney samotném určitě nečekejte klokany ani koaly (pokud nezavítáte do ZOO), ale zato Vás překvapí jiná zvířata. Úplně běžně zde uvidíte v městských parcích létat papoušky různých druhů, kteří se většinou nebojí přiletět na balkón nebo si sednout na obsazený stůl v restauraci. Opačným zážitkem jsou pavouci, kteří v Sydney žijí, ale běžně na ně nenarazíte, navíc většina z nich není jedovatých.

Čeho je v Sydney bohužel hodně, tak to jsou „cocroaches“, obdoba našich švábů, kteří se množí zejména v létě. Mne v Sydney vždy vezme dech neskutečná fauna na pobřeží. Nemusíte se vůbec vzdalovat z tohoto 5 miliónového města, stačí když se projdete po městských plážích a s trochou štěstí můžete přímo z pláže pozorovat migrující velryby s mláďaty. Často jsou k vidění delfíni, kteří se prohánějí kousek od pláže a nebojí se přítomnosti lidí. Čas od času se dá narazit na žraloka či tučňáka. Pokud se vydáte na jednu z pláží určených pro šnorchlování, tak lehce narazíte na barevné rybky a rejnoky.

Co dělá Sydney výjimečným městem je určitě jeho pobřeží, místní pláže, jako jsou Bondi, Bronte a další, leží jen třicet minut od samotného centra města, které se nazývá CBD. Zajímavostí je, že v Sydney můžete běžně jako prostředek městské hromadné dopravy využít loď (ferry), která se spolehlivě nedostane do dopravní zácpy.

Bondi Beach

Možná si řeknete, že pláže v téměř  5 milionovém městě nebudou stát za moc, ale opak je pravdou. Sydney nabízí krásné pobřeží s průzračně čistou vodou, čisté pláže s jemným pískem, které jsou dramaticky rozděleny skalními útesy. Procházka mezi plážemi po útesech se nesmí  vynechat. Vůbec nehraje roli, že jste ve velkém městě. Voda je opravdu čistá. Daní je samozřejmě to, že vody oceánu jsou po většinu roku studené a teplota vody se pohybuje v letních měsících kolem 20°C.

A jak je to se žraloky? Ti se zde pohybují také a může se stát, že zaútočí i na plážích, ale běžný turista se nemusí bát. Útoky žraloků jsou ojedinělé a napadenými jsou většinou surfaři, kteří se pohybují dále od břehu. Na nejznámější pláži Austrálie, Bondi Beach, při takové příležitosti spustí sirénu.

Bondi Beach určitě stojí za větší zmínku. Je to jedna z nejvyhledávanějších pláží Austrálie a jako taková nabízí jedno z nejlepších dopravních spojení do města a také velké množství stylových barů a kaváren. Tato čtvrť si žije vlastním životem. Na každém rohu cítíte, že jste poblíž pláže, lidé chodí ležérně oblečení a všichni nosí zásadně žabky. Po ulicích pobíhají opálení borci se surfařskýma prkny. Velmi rychle získáte pocit, že na Bondi každý sportuje a udržuje se fit. Každé ráno lidé běhají po pláži, cvičí v parku, serfují nebo plavou v oceánu.

Na Bondi najdete také skate park či golfové hřiště, kde můžete hrát bez jakékoliv licence či registrace. Oblíbený je také místní bazén Ice Berg zasazený do skály na hraně oceánu. Čas si můžete zpestřit také přilehlou saunou, která je z velké části prosklená. Vidíte z ní přímo na oceán. Vyhlášené jsou místní kavárny, restaurace a stylové bary. Pro svůj životní styl je zde hodně mladých lidí, a to doslova z celého světa. Zejména pro našince je opravdu zážitek žít téměř na pláži. To ale není zrovna levná záležitost, jelikož pronájem dvoupokojového bytu na Bondi vyjde přibližně na 35.000 Kč měsíčně (bez energie).

Jak se žije v Sydney?

Samozřejmě život v Sydney není levná záležitost. Především bydlení, restaurace a doprava vás stojí několikanásobně více než v Česku, ale pokud zde pracujete, tak se vám bude nejspíše žít lépe než doma. Veškeré práce (včetně řemeslníků, uklizečů, apod.) jsou zde velmi slušně placené, a tak má i průměrný člověk slušné živobytí. Nemluvě o tom, že spousta věcí vás vyjde levněji nebo stejně jako u nás, přičemž průměrný plat v Česku a v Sydney porovnávat nelze (orientačně si člověk v průměru vydělá 60.000 Kč). Navíc ušetříte i na položkách jako je třeba benzín. Jeden litr přijde na 25 Kč.

Zajímavostí je, že se zde téměř nepoužívá centrální topení v domech. V zimě je teplota přes den kolem 14°C, což znamená, že místní ušetří za zimní pneumatiky na auto. I díky krásnému počasí a oceánu jsou asi místní lidé daleko příjemnější, než na co jsme zvyklí doma. Nejpoužívanější výraz je „No worries“ (žádné obavy).

Za pár chvil v divočině

V Sydney si každý najde svůj kousek ráje a k tomu přispívá určitě i blízkost krásných národních parků. Zmínit bych chtěl dva nejznámější, a to Blue Mountains a Royal NP.

Royal National Park je druhým největším národním parkem na světě. Výhodou je, že se nachází jen 40km od města a rázem se díky němu ocitnete na opuštěných plážích a v divoké přírodě. Zato druhý národní park Blue Mountains se nachází 100km od Sydney ve vnitrozemí a oplývá naopak kaňony a vodopády. Je zde nespočet treků všech obtížností a jeho návštěvu doporučuji všem vyznavačům horské turistiky.

Sečteno podtrženo je Sydney i přes své odlišnosti, množství Asiatů v ulicích a dopravní zácpy fantastickým městem a po právu považováno za jedno z nejlepších měst pro život. V Sydney najdete odlišnou kulturu, ta vás však velmi rychle pohltí a stane se drogou. Komu by se nelíbila představa každodenního života s výhledem na oceán a pláž zalitou sluncem?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí