Špicberky 2007 (5) Cesta po krách na moři

Špicberky 2007 (5) Cesta po krách na moři

Posíláme Vám mnoho srdečných pozdravů od moře. Akorát Vám asi nepřejeme, abyste tu s námi teď byli – přestože je to tu na pohled krásné, na pohmat je tady všude docela zima. Jsme luxusně ubytováni v lehkých stanech na pláži, akorát nevíme, zda-li je písčitá, jelikož jsme nenarazili na vzorek půdy ani poté, co jsme zkušebně vykopali ve sněhu přes metr hlubokou díru při hloubení zákopu proti větru.

Ondra Kotas se psem Zanem

Datum: 14.03.2007

Poloha: 77°57’N, 18°26’E, 4 m n. m.

Počasí: zataženo, mírný vítr, -7 °C

Vzdálenost: 15 km

Nálada: pochodová

Moře je většinou zamrzlé a pokryté sněhem. Místy ale zamrzlé úplně není a plavou po něm kry různé velikosti, na kterých si hoví mořští ptáci a tuleni.

Jak jste již jistě všichni pochopili, dnes jsme konečně dorazili k moři, a to po asi sedmikilometrovém pochodu z našeho druhého tábora po zdánlivě nekonečné bílé planině. Moře nás přivítalo velmi rozpraskaným ledem, který sice byl pochozí, ale při našem pohybu se pohyboval a kry při každém kontaktu vydávaly trochu strašidelné zvuky, ne nepodobné volání velryb.

Po několika stech metrech jsme se dostali na kompaktnější led, po kterém jsme ušli několik kilometrů, cestou jsme obdivovali obrovské kry blankytného ledu a nakonec náš pochod zastavilo nezamrzlé moře plné tuleňů, ale po ledním medvědovi ani vidu ani slechu.

Potom už následovalo jen budování tábora a obvyklé aktivity, zejména vaření večeře a krmení psa.

Venku začíná opět víc mrznout a pravidelné šustění stanu v sílícím větru nás už podruhé hezky uspává. Tak zase zítra.

Více informací o expedici a diskusní fórum najdete na www.cestynasever.cz, odkud byl tento text převzat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí