HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Špicberky 2007 (11) Rozloučení se psem Zanem

Špicberky 2007 (11) Rozloučení se psem Zanem

Počasí je potvora. Určitě si to myslí i většina z Vás. Ale tady na severu toto platí dvojnásob. Počasí se každou chvíli mění a je naprosto nepředvídatelné, nechtěli bychom být svalbardským meteorologem.

Zan

Datum: 21.03.2007

Poloha: Longyearbyen

Počasí: zataženo, větrno, -11 °C

Délka trasy: 25 km

Nálada: výletní

Dnes bylo od rána zataženo, mělo se vyjasňovat, ale naopak seodpoledne nebe zatáhlo tak dokonale, že se vše opět slilo v jednu velkou bílou krajinu bez stínu, což není na výlety do hor ideální. Nám to ale nevadilo, jelikož si člověk na toto zde časté počasí velice rychle zvykne a taky proto, že nás čekal výlet se Zanem.

Ten nás přivítal tak srdečně, že jsme z toho byli mile překvapeni, a s dobrou náladou jsme se vydali do hor přes údolí Adventdalen. Je neuvěřitelné, jak toto zhruba pět kilometrů široké údolí se v tomto počasí zdá být nekonečné. Měli jsme pocit, že se, přes náš celkem rychlý pochod, druhé straně vůbec nepřibližujeme.

V horách jsme poté pozorovali malé stádo místních sobů, což jsou velmi zvláštní zvířata, která nám připomínala velmi huňatá přerostlá morčata s parohy. Navíc se pásla na kamenech na sněhové planině, což z dálky ještě umocnilo zvláštní dojem, který na nás tato zvířata udělala.

Zanovi evidentně toto nevadilo a hrozně moc tato zvířata chtěl honit, což jsme mu nedovolili, ale Vaška to stálo velké úsilí a několik tvrdých pádů.

Vzhledem k rychle nadcházejícímu večeru jsme se obrátili zpět a absolvovali přechod široké planiny ještě jednou, abychom stihli dokončit naše dnešní téměř 25 kilometrové putování ještě za světla.

Zan se s námi rozloučil, ale museli jsme mu slíbit, že až se naŠpicberky vrátíme, určitě ho přijedeme alespoň navštívit.

Cesou zpět jsme ještě v místní restauraci okusili arktické speciality z tuleně a velryby, a konstatovali, že náš vedoucí Ondra by tu bez sucharů a pemikanu asi nepřežil, protože se mu už při prvním ochutnání nakládaného syrového masa udělalo zle.

Dnešní den byl tedy nakonec, i přes nepřízeň počasí, velmi zajímavý a díky společnosti Zana plný radosti, kterou nám jen trochu zkazilo naše rozloučení s tímto milým kamarádem.

Více informací o expedici a diskusní fórum najdete na www.cestynasever.cz, odkud byl tento text převzat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí