Sellin na ostrově Rujána: historické lázeňské středisko na břehu moře

Sellin na ostrově Rujána: historické lázeňské středisko na břehu moře

Ačkoliv kroky mnohých Čechů v letních měsících míří na jih, nejbližším mořem je to Baltské rozkládající se na severu Polska a Německa. Německý ostrov Rujána na baltském pobřeží je oblíbený především u místních, postupně mu ale na chuť přicházejí i zahraniční turisté. A ani ti čeští nejsou výjimkou.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Německý ostrov Rujána je největším lákadlem země pro milovníky odpočinku u moře a relaxace. Na plážích divokého Baltského moře tu leží přímořský resort Sellin, který zároveň slouží i jako lázeňské středisko. Kromě toho nabízí okolí města i množství cyklostezek a pěších tras pro ty, co vyhledávají spíše aktivní odpočinek. Město Sellin je tak ideálním místem pro perfektní letní dovolenou.

Moře a písek u německého souseda

Nejznámější letovisko na ostrově, Sellin, láká milovníky moře na hned dvě písečné pláže. Severní se nachází u známého mola Seebrücke, tedy mořský most, pod zalesněným útesem. Přes něj se můžete takzvanými schody do nebe nebo moderním výtahem dostat nahoru hned do široké ulice Wilhelmstraße s mnohými kavárnami, restauracemi nebo módními butiky.

Druhá pláž leží na jihu města a je o něco vzdálenější. Dojít se na ní samozřejmě dá po krátké procházce i pěšky, nedočkavce sem ale doveze i lázeňský vlak. Rozlehlá písečná pláž nabízí ten pravý zážitek z přímořské dovolené. Je totiž ideální pro koupání v moři i daleké výhledy na další letoviska Rujány.

Přímořské letovisko jako lázeňské i historické centrum

Jako správné historické lázeňské středisko okouzlí Sellin především mohutnými a bohatými vilami, z nichž nejvíce jich lemuje již zmíněný bulvár Wilhelmstraße. Za pozornost stojí především typické dřevěné verandy a bohatě zdobené fasády. Jak již bylo zmíněno, z bulváru se dá pohodlně dostat na kouzelné sellinské molo. To začíná dlouhými strmými schody a končí krásnou budovou místní restaurace.

Ačkoliv je Baltské moře proslulé jantarem, muzeum jantaru najdeme na Rujáně pouze jedno, a to právě v Sellinu. K vidění jsou tu velmi staré kusy jantaru i populární kameny, které mají uvnitř sebe kousek rostliny nebo hmyz.

S mořem je úzce spjata i další zajímavost města. U proslulého sellinnského mola čeká na návštěvníky potápěčská gondola, která návštěvníky vezme 4 metry pod mořskou hladinu a během nevšedního zážitku jim představí podvodní svět. Součástí je i zajímavý výklad o místní fauně a flóře a Baltském moři jako takovém.

Dlouhé krásné pláže v Sellinu. Foto DZT/Pocha Burwitz

Odpočinek ve wellness hotelu i na kole v přírodě

Léčivé účinky Baltského moře jsou známé po staletí, a právě v Sellinu se snaží na tyto přírodní tradice navázat. Slaná mořská voda pomáhá při dýchacích potížích a při problémech s kůží, místní specialitou je ale i léčba rujánskou křídou. Tento jemně zrnitý přírodní materiál čistí pokožku a používá se především při koupelích nebo peelingu. Relaxaci nabízí i rozlehlý lázeňský park.

Po okolí Sellinu doprovodí výletníky několik různě dlouhých treků, v létě i s možností výletu přímo se zkušeným průvodcem. Přímo ve městě také začíná řada cyklostezek, které se linou okolím Rujány. Ty jsou dělané na míru všem zdatným i teprve začínajícím cyklistům a návštěvníky dovezou na mnohá další zajímavá místa. Jedním z nich je například muzeum námořníků nebo historický větrný mlýn ve vesničce Altensien, kde umí připravit vlastní pečený chléb.

Další oblíbené cyklostezky vedou kolem Selinnského jezera, do fotogenické vesničky Groß Stresow a do malých přístavních měst Seedorf a Moritzburg. Zážitkem je ale i bezcílné bloudění kopcovitou krajinou v okolí Sellinu, která ukrývá zvlněné louky, daleké výhledy a staré rybářské vesničky. Rujána a její Sellin umí dokonale zregenerovat tělo i mysl každého unaveného návštěvníka.

Článek vyšel ve spolupráci s německou centrálou cestovního ruchu Germany Travel.

Zkušenosti čtenářů

Zylova.jana

Mám zájem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí