Rozhovor s dobrodruhem CH. Boormanem o cestě Afrikou na motorce

Rozhovor s dobrodruhem CH. Boormanem o cestě Afrikou na motorce

Dobrodruh Charley Boorman se znovu spojil s producentem a režisérem Russem Malkinem, aby se společně vydali na další ohromující cestu na motorce. Tentokrát jejich cesta začíná na nejjižnějším pobřeží afrického kontinentu. Pak ale směřuje do vnitrozemí, přes hranici Jihoafrické republiky s Mosambikem, Botswanou a Namibií, než se znovu stočí zpět dolů na západní pobřeží kontinentu, aby dokončila celý okruh po hranici Jihoafrické republiky  – suma sumárum, je to cesta dlouhá téměř 10 000 kilometrů.

Tvoje předchozí cesta vedla do Kanady. Tentokrát ses podíval do jižní Afriky. Která oblast byla podle tebe dobrodružnější a obtížnější na cestování?

Myslím, že každá cesta, na kterou se chystám, je komplikovaná. Proto je dobré vždy začít s podrobným průzkumem země a přípravou už doma. Obě z nich představují rozlišné komplikace. Kanada je velká divočina. Je tu spousta míst, kde nikoho nepotkáte, navíc velké vzdálenosti, na něž musíte být připravený. Oproti tomu Afrika je plná lidí, pořád se tu něco děje. Takže myslím, že v tomto ohledu je zřejmě Afrika o něco náročnější. Kdekoliv zastavíte, vždycky tam někdo je. Afrika ale není tak nebezpečné a riskantní, jak si lidé myslí.

Jak sis vybíral aktivity, které si zkusil během cesty? Které byly nejvíce vzrušující?

Je tolik věcí, které můžete v jižní Africe dělat. Je to skutečně země plná dobrodružství, můžete se potápět v kleci se žraloky, těžit zlato či diamanty, lézt po horách a spoustu dalších věcí. Hodně z nich jsme, bohužel, museli vynechat. Nejnebezpečnější věc, jakou jsem udělal, byl asi paramotoring, při němž se využívá padák s motorem na zádech. Neměl jsem moc dobrý vzlet a až v průběhu letu jsem si uvědomil, že všude pode mnou jsou lvi, žirafy, hroši a další nebezpečná zvířata a že když spadnu, tak budu ve velkých potížích.

Řekni nám taky něco o motorkách. Připravovali jste je nějak speciálně pro takový náročný výlet?

Motorky, které používáme, jsou navrženy pro tenhle typ cestování. Ale je pár věcí, které přeci jen musíte umět, takže myslím, že je dobré vědět aspoň trochu o tom, jak motorka funguje. A potom je důležité balení. Musíte být opatrní na to, co si sbalíte. Neberte toho příliš. Lidé mají tendenci tahat s sebou spoustu věcí. Motorky to ale musí unést.

Jaké místo pro tebe bylo v jižní Africe nejpůsobivější a proč?

Myslím… To je fakt těžké! Tam bylo tak strašně moc ohromujících míst. Velké pozitivum Afriky je, že se pořád mění. Jedete po Garden Route podél nádherného pobřeží a myslíte si, že je to neuvěřitelné. Pak míříte do hor, do savany plné lvů. Je to země nekončících a dechberoucích změn.

Nenechte si ujít pořad Extrémní hranice 2, a to v úterý 4. června – 9. července ve 21:30 na VIASAT EXPLORER, kde se dozvíte více o tom, jak Charley prozkoumával Afriku ze sedla své milované motorky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: