ROZHOVOR: MIZUBIZU – Roční cyklolíbánky Japonskem

ROZHOVOR: MIZUBIZU – Roční cyklolíbánky Japonskem

Michal nesnáší kolo, ale miluje Zuzku. Aby své city demonstroval slovem i činem, spolu s žádostí o ruku jí slibuje splnit její dlouholetý sen: projet Japonsko na kole. A tak spolu 10 dní po svatbě sedí v letadle směr Hokkaidó. Víza mají roční, plán mlhavý, zkušenosti chudé, ale odhodlání veliké. Nakonec spolu v Japonsku stráví rok a na kole ujedou 7500 km.

Zuzko, zajímalo by mě, co bylo dřív: To, že jsi potkala Michala, nebo Tvůj sen projet Japonsko na kole?

Do Míši jsem se zamilovala na dětském táboře, když mi bylo 12, to jsem ještě o cyklistice po Japonsku nesnila. Tehdy jsme měli letní lásku, nic víc. Na táborech jsme se potkali ještě párkrát, zůstali kamarády, občas se viděli… ale do vztahu nás okolnosti přivedly až o 14 let později.

Michale, jak velká oběť to od Tebe byla, tak dlouhá cesta na kolech po Japonsku?

Zprvu jsem myslel, že bude poměrně velká v návaznosti na bolesti z otlačeného zadku, to mi stačilo tady dva dny po sobě na Vysočině, ale psychicky jsem se na to dopředu připravoval a až tak strašný to nakonec nebylo.

A stále si myslíš, že to byl dobrý svatební dar?

No teď si to myslím ještě víc, protože to byl tak překrásný čas, co jsme měli, že se to dá jen těžko popsat.

Co vás na Japonsku nejvíc překvapilo? A co vás nejvíc zaujalo na japonské kultuře a způsobu života?

Michal: Dopředu jsem neměl moc žádná očekávání, takže jsem byl ze všeho nadšený. Nejvíce asi krásná příroda a strašně milí lidé. Dále to, že celkem hodně rádi pijí alkohol, mají výbornou whisky i pivo, a ještě navíc takové soft sladké drinky, které v Evropě vůbec nejsou. Taky mě zaujalo, jak moc mají rádi skateboarding a jak jsou ve společnosti dost opatrní a drží se striktně pravidel.

Co vás nejvíc překvapilo na společném soužití na takhle dlouhé svatební cestě?

Michal: Mě na soužití asi nic, věděl jsem, jak je Zůza zdatná v cestování a plánování tras, takže v tomhle ohledu bylo všechno na ni, jak já rád říkám, já jen šlapal a stavěl stan.

A jak se váš vztah během cesty posunul?

Myslím, že se posunul tak, že teď už víme, že spolu zvládneme úplně všechno.

Jaké bylo v Japonsku Vaše nejzajímavější setkání s místními? Jak probíhala obvyklá interakce? Byli místní zvědaví a otevření, nebo spíš rezervovaní?

Těch setkání bylo nespočet a vlastně to bylo na tom úplně to nejlepší. Tolik dobra a nezištné lásky a podpory se nám dostalo… Z toho čerpáme ještě dnes. Interakce probíhala hlavně v japonštině, rukama a nohama. Ti, co nechtěli, nás neregistrovali a naopak ti, co chtěli, se s námi dali do řeči a obdarovávali nás různými dárečky.

Vánoce u Shibatů v Ósace

Jak a kde jste během cesty spali? Dá se v tak přelidněné zemi vůbec volně kempovat a je to legální?

Z počátku jsme spali v kempech, krásných, levných a vybavených, ale postupně jich ubývalo, tak jsme kempovali kde se dalo. Skoro všude byl někde nějaký park s pěknou travičkou a toaletou vedle, takže toho jsme dosyta využívali. Policie na nás přišla asi jen 2x a byli velmi přátelští. Legální to asi není, ale cizincům to poměrně prochází, Japonci by na tom byli o poznání hůře.

Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Vaše vyprávění o roční jízdě po Japonsku uvidíme už 12. září v Biu Oko na Letné. Na co se mohou diváci těšit a proč by si večer s vámi určitě neměli nechat ujít?

Mohou se těšit na nejnovějšího člena týmu Mizubizu a na spoustu zajímavého vyprávění s různými perličkami, co máme přichystané. A věříme, že díky nám trochu se dostanou pod pokličku trochu „uzavřeného“ Japonska.

Pozvánka na přednášku
Pozvánka na přednášku

Vstupenky na přednášku Michala a Zuzky, která se uskuteční 12. 9. 2023 v Bio Oko můžete zakoupit zde

Čím se pro vás liší cestování v páru a cestování s vaší dcerkou Mariánkou, kterou jste si z Japonska „přivezli“?

Zatím se liší extrémně. Mariánka má velmi vzácnou metabolickou poruchu a může jíst jen své nízkobílkovinové potraviny, takže nyní cestujeme tam, kde je kuchyň a lednička, a abychom to všechno zvládli musíme si drtivou většinu výrobků vést s sebou, včetně speciálních preparátů, takže v tomhle ohledu je to o dost složitější. Navíc je třeba vybírat i mezi zeměmi se skvělou zdravotní péčí a vysokými standardy na hygienu, čili exotičtější země si určitě dlouho odpustíme. Jinak cestování s naší princeznou si moc užíváme, jen potřebuje častěji spát, a i dost času na své hraní.

Jaké další cesty a putování plánujete a o jakých sníte?

Plánujeme toho hodně, už jsme koukali i na přenosné solární ledničky pro dobrodruhy a různé ohřívače, abychom byli soběstační. Ale konkrétněji ještě nevíme, takže nemůžeme ani prozradit.

Jakou radu byste dali čtenářům, kteří by chtěli vyrazit na rok dlouhou cestu?

Jeďte! A ještě lépe, jeďte s někým, koho milujete.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí