Řeka Chobe před západem slunce

Řeka Chobe před západem slunce

Botswana ukrývá ty nejtajnější národní parky. Málokde uvidíte takovou kumulaci africké zveře jako právě tady, v parku Chobe.

Do Kasane  přijíždíme ze Serowe asi  po 3 hod. pohodové cesty pronajatým  Nisanem.  Objíždíme městečko Kasane horní cestou a po odbočení vpravo přijíždíme přímo k Chobe safari lodge, kde se chceme ubytovat.  Máme štěstí,  je volno.   Právě tady si chceme zamluvit i lodní výlet na řeku Chobe. Právě kvůli tohoto výletu jsme zvolili  tuto Lodge.

Před 15 hod. už postáváme na nábřeží.  Když nás začnou pouštět, máme štěstí, jsme první, tak si zabíráme židličky dole pod střechou hned na přídí. Máme s sebou i nezbytný dalekohled. V dálce už můžeme vidět stáda všelijaké zvěře. Na řece je spousta loděk. Říkám si: „to ty fotky zas budou vypadat“.

Musím ale konstatovat,  že takovou kumulaci zvěře na jednom místě jsem ještě nikde neviděla. Je to nádhera. Nejdřív nás průvodce upozorňuje na orla v koruně stromu, pak na krokodýla dole na břehu, rozpustilí opičáci se předvádí ve svahu, a k vodě se zrovna přichází napít malé antilopy. Nejdříve jedna, pak druhá, ostražitě se rozhlíží a větří, zda není na blízku nějaké nebezpečí.  Až když jsou si jisty, napij se. Nevím, kam koukat dříve. Fotím, filmuju, koukám do dalekohledu a zvířata si užívám v detailech.

Můžeme sledovat hrochy, jak si  lebedí ve vodě.  Žirafy, ty jsou spíše osamocené nebo v páru. Je až legrační, jak  se,  chuděrky, musí rozkročit, aby dosáhly tlamičkou na dlouhém krku  do vody a napily se.  Jsou tady i stáda zeber a  pakoňů,  kteří jsou nerozlučnými společníky. Nepřeberné množství ptáků od malinkých až po ty velké – dropi, volavky, bahňáci, kormoráni, kačeny,  …. a sloni, sloni, sloni a sloni.

Objíždíme ostrůvek a vida, zase jeden krokodýl, o něco větší macek, než ten předchozí. Jeho pootevřená tlama, jako by čekala na svou kořist. Leží nehybně.   Na něm odpočívá zase jeden bělostný bahňák.  Slunce pomalu klesá k obzoru a hladina řeky Chobe se  čeří.  Je vidět, že daný čas vycítili hroši. Pěkně si, v jedné řadě za sebou, pochodují z vody ven.  Mezi velkými jsou malí hrošíci, dokonce 2.  Všichni jsou pěkně špinaví od bahna, až po uši.  Malému se asi z vody nechce. Pořád se zastavuje, tak ho musí dospělý pošťuchovat čumákem do zadečku.

Žirafy  už také odchází do svahu do porostu, kde nocují  a tak nám pro podívanou pro změnu pózují sloni.  Jsou všech velikostí. Jeden je zvlášť akční. Naše loď připlula na 2 metry k ostrovu  a jeden slon se k nám přibližuje. Mám chuť k němu natáhnout ruku.  Nechá se nafotit, dokonce se otáčí, jako by pózoval.  Pak ukazuje, že jeho hygiena je výtečná.  Chobotem nabírá prach a rozhazuje ho po sobě.  Když ho to přestane bavit, jde se ještě o kousek dál nažrat trávy.  Trs uchopí mrštným chobotem a hbitě si ho strká do tlamy a přežvykuje.  Vidíme i sloní rodinku, asi samice s dvěma mláďaty.  Pomalým krokem  vystupují z vody na břeh.  Odchází.   Buvoli asi na noc zůstávají zde, povalují se nebo postávají  a nechávají  na sobě také poskakovat  a odpočívat různé druhy ptáků.  Naše loď se už  po 3 nádherně prožitých a užitých hodinách vrací zpět k lodgi. Nad hlavami nám prolétá ptačí formace.

Musím říct, že dnes se nám Botswana odměnila.  Zítra ji opouštíme a krásně se tak s námi rozloučila. Ještě pár fotek zapadajícího slunce a můžeme jít stavět stan. Ne všichni cestovatelé jsou zastánci organizovaných výletů.  Ani my ne.  Ale tento výlet stál opravdu za to. Turisté si mohou vybrat od malých loděk, až po  ty větší, jako byla ta naše.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí