Průvodce po Tel Avivu: Poznejte druhé největší město Izraele

Průvodce po Tel Avivu: Poznejte druhé největší město Izraele

„Jarní pahorek“ neboli Tel Aviv je centrem hospodářského a kulturního života Izraele a druhým největším městem této země. Většina států považuje Tel Aviv za hlavní město, sídlí tu i většina velvyslanectví. V Tel Avivu najdete pamětihodnosti, mrakodrapy, 14 kilometrů pláží a výborné restaurace.

Co dělat ve městě – atrakce, aktivity

Tel Aviv můžeme rozdělit na 4 části – severní, jižní, centrum a pláž. V každé části najdete něco zajímavého. Svou tour pravděpodobně začnete v centru, kolem ulice Dizengoff, která je rájem pro všechny milovníky nakupování. I její okolí skýtá ulice plné designových obchodů, butiků a obchodních domů. Více se dočtete v odstavci o nakupování. Mezi nejvyšší výškové budovy patří Azrieli Center Circular a Azrieli Center Triangular, ze kterých je krásný výhled na město a okolí. V centru dále nezapomeňte na Velkou synagogu, pocházející z roku 1926. Za histrorií vyrazte do muzea Eretz Israel.

Oblast Neve Tzedek, nacházející se na jihu města, je známá především svými malebnými domy, četnými kavárnami a výbornými restauracemi. Pokud hledáte trochu klidu, vyrazte do přístavu Jaffa, kam se jednoduše dostanete po promenádě jižně od města. Jaffa je jedním z nejstarších přístavů na světě. Kultura tohoto místa odráží vzájemné soužití muslimů a křesťanů, kteří zde vedle sebe žili a vzájemně ovlivňovali své kultury již odnepaměti. V Jaffě se pořádá také bleší trh. Pokud se na něj vydáte, nezapomeňte smlouvat.

Pláže u Tel Avivu jsou oblíbenou destinací. Průzračné modré moře a zlatý písek si nejvíce užijete na jaře a v létě (duben až říjen), kdy je teplota příznivá pro milovníky vodních sportů a odpočinku na pláži. Můžete zde vyzkoušet i windsurf, surfing a pokud se ubytujete v hotelu Hilton, k dispozici budete mít soukromou pláž přímo před hotelem.

Severní Tel Aviv nebývá tak navštěvovaný, přesto tu najdete několik zajímavostí. Všechny velké lodě zastavují v přístavu Tel Aviv, který se nachází v této oblasti. Pokud tedy do města přijedete zaoceánskou lodí, vaše prohlídka začne patrně zde. Kromě restaurací a kaváren navštivte i farmářský trh, který bývá nejvíce rušný v pátek ráno.

Pátečním setměním začíná šabat, tím pádem se zavírají obchody a přestává fungovat veřejná doprava. Taxi však můžete využívat i nadále. V sobotu jsou obchody a většina pamětihodností zavřených. Tel Aviv můžete prozkoumat i na kole, městem prochází 70 km cyklostezek a profil není nijak náročný.

Možnosti ubytování

Casa Lili Luxury Suite se nacházídvanáct kilometrů od letiště Ben Gurion Airport, v centru města. Můžete se těšit na vkusný interiér a příjemný personál.

Přibližně 11 kilometrů od letiště, nedaleko pláže se nachází designový hotel Montefiore, s restaurací zaměřenou na vietnamskou kuchyni. Ve stejné lokalitě také doporučujeme White Villa Tel Aviv.

Mezi nejoblíbenější pětihvězdičkové hotely patří Crowne Plaza Tel Aviv City Center, Carlton Tel Aviv Hotel – Luxury on the Beach a Royal Beach Hotel Tel Aviv by Isrotel Exclusive Collection.

Ze čtyřhvězdičkových hotelů doporučujeme Isrotel Tower s bazénem na střeše hotelu. Ekonomičtější variantou mohou být tříhvězdičkové hotely Arbel Suites Hotel, popřípadě butikový Dizengoff Avenue Boutique Hotel.

Gastronomie – restaurace, bary

Momentálně se v Tel Avivu nenachází žádná restaurace, která by byla oceněna michellinskou hvězdou, restaurace Catit, která měla jednu michellinskou hvězdu byla totiž zavřena. Přesto zde najdete vybrané restaurace a luxusní gastronomii.

Pod hlavičkou kuchaře Meir Adoni (šéfkuchaře v restauraci Catit) se vaří v restauracích Lumina a Blue Sky, které se nachází v hotelu Carlton. Lumina je považována za „modern Israeli bistro“, zatímco Blue sky, kterou najdete v posledním patře hotelu, nabízí kromě lehkých jídel i večerní menu a luxusní vína. Obě restaurace podávají kosher maso.

Kitchen Market je tím pravým místem, pokud hledáte restauraci, ve které vaří výhradně z místních, čerstvých surovin. Restaurace využívá potraviny z nedalekého farmářského trhu. Kitchen Market je ideálním místem také pro business lunch.

Pokud máte chuť na mořské plody, vyrazte do Manta Ray, za Asian fusion do Zepra, za francouzskou a středomořskou kuchyní do Raphael, za mezinárodní kuchyní do Messa. Na výbornou kávu si zajděte do Cafelix.

Na ulici se nejčastěji setkáte s jídlem falafel (smažené kuličky z cizrnová kaše) a hummusem s plackou. Oblíbené jsou plněné baklažány mashi. Často se setkáte s kebabem, šašlikem a švarmem s chlebovými plackami pita. Dezert představuje čerstvé ovoce, karamelový puding, sladká rýže, popřípadě baklava a chalva.

Nákupy, obchody

Pokud máte rádi módu, butiky a designové obchody, centrum města Tel Aviv vás nadchne. Oblast Kikar HaMedina, kterou najdete na křižovatce ulice Jabotinsky a Weizman, nabízí luxusní izraelské a mezinárodní butikové obchody. Nejznámější a nejkvalitnější značky najdete právě v této oblasti. Nezapomeňte se zastavit v Helga DesignEngimaAmor and Maya Negri. Většina obchodů má otevřeno od neděle do pátku.

Ulice Dizengoff patří v centru mezi jednu z nejoblíbenějších ulic, kde kromě obchodů najdete stejnojmenné nákupní centrum. V pátek ráno se zde pořádá trh s jídlem. V okolí této ulice navštivte také Shenkin street, kde se nachází designové obchody a zajímavé kavárny. Další ulici, kterou byste neměli minout, je Nahalat Binyamin, kde se každé úterý a pátek pořádá trh s ručně vyráběnými výrobky.

Obchody jako Armani, Diesel, Michael Kors a Nina West hledejte v nákupním centru Ofer Ramat Aviv mall. HaCarmel market je největším trhem v Tel Avivu, koupit si zde můžete čerstvé ovoce a zeleninu, různé druhy sýrů a dalších delikates. Najdete tu i koření, koberce, hračky a další věci.

Relax, wellness, aktivity

HaYarkon park je ideální pro ty z vás, kteří chtějí jít na procházku, zaběhat si, nebo se projet po řece na kajaku. Pokud upřednostňujete pasivní odpočinek, lehněte si do trávy a přečtěte si noviny.

Patříte mezi milovníky golfu? 50 kilometrů od Tel Avivu se nachází golfové hřiště Caesarea Golf Club, které disponuje 18 jamkami.

Zá lázněmi vyrazte na sever od Tel Avivu, do pětihvězdičkového hotelu Shizen Resort & Spa Hotel, avšak pokud máte více času, vydejte se do Ein Gedi Sea Of Spa , kde se můžete těšit na 6 bazénků s termální vodou, bahenní zábaly, masáže apod.

Doprava

Z Prahy do Tel Avivu létají tři aerolinky, mezi které patří společnost El Al.

Z letiště Ben Gurion

Z letiště do centra Tel Avivu se dostanete vlakem, autobusem, shuttle autobusem nebo taxíkem. V třiceti minutových intervalech jezdí vlak přímo do centra města. Cesta vám zabere půl hodiny a za jednosměrný lístek zaplatíte přibližně 100 Kč (za zpáteční jen o něco více). Autobusy bývají dražší a jedou delší dobu. Využít můžete také Flo Tel Aviv – shuttle bus service . Za $17 vás vyzvednou před terminálem a odvezou do vašeho hotelu. Tato služba je poskytována obousměrně. Cestu si však musíte zarezervovat předem zde www.withflo.com.

Taxi vás vyjde přibližně na 145 ILS. Železniční síť, spojující Tel Aviv s pobřežními městy, prochází v současné době modernizací.

Ve městě

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem je autobus. Tento způsob dopravy je levný, rychlý a spolehlivý. Centrem města projíždí linky č. 4 a 5. Jízdné se platí buď u vstupu řidiči nebo si můžete předem zakoupit lístky. Využít lze i kartu Anonymous Rav-kav Card, díky které získáte slevu na jízdném 20 %.

Taxi

Doporučuje se používat pouze tyto taxi poskytovatele:

Hadar Lod – Tel.: +972-3-9711103

Nesher Tours – Tel.: +972-2-6257227

Amal – Tel.: +972-4-8662324

Mezi 21:00 a 6:00 počítejte s přirážkou 25%, stejně jako po čtvrté hodině odpolední v pátek a v průběhu svátků.

Výlety po okolí

Největší město Izraele – Jeruzalém, leží přibližně hodinu jízdy od Tel Avivu. Dostanete se tam autobusem, ale také vlakem. Jeruzalém je hlavním městem židů, křesťanů a muslimů. Samotné město je rozděleno na tři části: Staré město, které je obehnané zdí a nalézá se zde většina památek. Východní Jeruzalém, který je obydlen především arabskou menšinou a moderní a nová rozvíjející část, která se nazývá Západní Jeruzalém. Dominantou města je zlatá mešita Haram-al-Sharif, nejvýznamnější svaté místo Zeď nářků, dále Chrám povznesení, hora Zion nebo Chrám božího hrobu.

Jednodenní výlet lze podniknout i do Petry, města ukrytého na kraji poušti v horách, která se nachází v Jordánsku. Z Tel Avivu poletíte do Eilatu kde překročíte hranice a budete pokračovat až do Petry, místa, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi sedm divů světa.

Co byste měli vědět před cestou:

Zásuvky: H, C (www.zasuvky.eu)

Měna: šekel, ILS aktuální kurz vůči Kč

Časové pásmo: UTC+02:00

Víza: Pro krátkodobé turistické pobyty (do 90 dní) není potřeba vízum.

Jazyk: hebrejština a arabština

Počasí: Středomořské klima, průměrná roční teplota je 15°C. Léta jsou teplá a suchá, zimy studené a vlhké, v jižní části mohou teploty stoupat až k 40 stupňům Celsia. Nejvíce srážek můžete čekat od ledna do března, nejnižší teploty bývají v lednu (5-12 stupňů Celsia. Nejvhodnější dobou k návštěvě Izraele je jaro a podzim, kdy jsou příjemné teploty.

Web: https://www.tel-aviv.gov.il/en/Pages/HomePage.aspx , http://www.visit-tel-aviv.com/
Aplikace: vyberte si z mnoha mobilních aplikací, které vám usnadní pobyt.

El ALEL AL je izraelský národní letecký dopravce. Provozuje pravidelnou mezinárodní přepravu mezi svým domovským letištěm Ben Gurion v Tel Avivu a destinacemi v Africe, Asii, Evropě a Severní Americe.  Jedná se o jednu z nejbezpečnějších leteckých společností na světě, která nabízí z Prahy do Tel Avivu až 2 lety denně za výborné ceny pod obchodní značkou UP by EL AL. Více na www.flyup.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí