Průvodce po Tel Avivu: Poznejte druhé největší město Izraele

Průvodce po Tel Avivu: Poznejte druhé největší město Izraele

„Jarní pahorek“ neboli Tel Aviv je centrem hospodářského a kulturního života Izraele a druhým největším městem této země. Většina států považuje Tel Aviv za hlavní město, sídlí tu i většina velvyslanectví. V Tel Avivu najdete pamětihodnosti, mrakodrapy, 14 kilometrů pláží a výborné restaurace.

Co dělat ve městě – atrakce, aktivity

Tel Aviv můžeme rozdělit na 4 části – severní, jižní, centrum a pláž. V každé části najdete něco zajímavého. Svou tour pravděpodobně začnete v centru, kolem ulice Dizengoff, která je rájem pro všechny milovníky nakupování. I její okolí skýtá ulice plné designových obchodů, butiků a obchodních domů. Více se dočtete v odstavci o nakupování. Mezi nejvyšší výškové budovy patří Azrieli Center Circular a Azrieli Center Triangular, ze kterých je krásný výhled na město a okolí. V centru dále nezapomeňte na Velkou synagogu, pocházející z roku 1926. Za histrorií vyrazte do muzea Eretz Israel.

Oblast Neve Tzedek, nacházející se na jihu města, je známá především svými malebnými domy, četnými kavárnami a výbornými restauracemi. Pokud hledáte trochu klidu, vyrazte do přístavu Jaffa, kam se jednoduše dostanete po promenádě jižně od města. Jaffa je jedním z nejstarších přístavů na světě. Kultura tohoto místa odráží vzájemné soužití muslimů a křesťanů, kteří zde vedle sebe žili a vzájemně ovlivňovali své kultury již odnepaměti. V Jaffě se pořádá také bleší trh. Pokud se na něj vydáte, nezapomeňte smlouvat.

Pláže u Tel Avivu jsou oblíbenou destinací. Průzračné modré moře a zlatý písek si nejvíce užijete na jaře a v létě (duben až říjen), kdy je teplota příznivá pro milovníky vodních sportů a odpočinku na pláži. Můžete zde vyzkoušet i windsurf, surfing a pokud se ubytujete v hotelu Hilton, k dispozici budete mít soukromou pláž přímo před hotelem.

Severní Tel Aviv nebývá tak navštěvovaný, přesto tu najdete několik zajímavostí. Všechny velké lodě zastavují v přístavu Tel Aviv, který se nachází v této oblasti. Pokud tedy do města přijedete zaoceánskou lodí, vaše prohlídka začne patrně zde. Kromě restaurací a kaváren navštivte i farmářský trh, který bývá nejvíce rušný v pátek ráno.

Pátečním setměním začíná šabat, tím pádem se zavírají obchody a přestává fungovat veřejná doprava. Taxi však můžete využívat i nadále. V sobotu jsou obchody a většina pamětihodností zavřených. Tel Aviv můžete prozkoumat i na kole, městem prochází 70 km cyklostezek a profil není nijak náročný.

Možnosti ubytování

Casa Lili Luxury Suite se nacházídvanáct kilometrů od letiště Ben Gurion Airport, v centru města. Můžete se těšit na vkusný interiér a příjemný personál.

Přibližně 11 kilometrů od letiště, nedaleko pláže se nachází designový hotel Montefiore, s restaurací zaměřenou na vietnamskou kuchyni. Ve stejné lokalitě také doporučujeme White Villa Tel Aviv.

Mezi nejoblíbenější pětihvězdičkové hotely patří Crowne Plaza Tel Aviv City Center, Carlton Tel Aviv Hotel – Luxury on the Beach a Royal Beach Hotel Tel Aviv by Isrotel Exclusive Collection.

Ze čtyřhvězdičkových hotelů doporučujeme Isrotel Tower s bazénem na střeše hotelu. Ekonomičtější variantou mohou být tříhvězdičkové hotely Arbel Suites Hotel, popřípadě butikový Dizengoff Avenue Boutique Hotel.

Gastronomie – restaurace, bary

Momentálně se v Tel Avivu nenachází žádná restaurace, která by byla oceněna michellinskou hvězdou, restaurace Catit, která měla jednu michellinskou hvězdu byla totiž zavřena. Přesto zde najdete vybrané restaurace a luxusní gastronomii.

Pod hlavičkou kuchaře Meir Adoni (šéfkuchaře v restauraci Catit) se vaří v restauracích Lumina a Blue Sky, které se nachází v hotelu Carlton. Lumina je považována za „modern Israeli bistro“, zatímco Blue sky, kterou najdete v posledním patře hotelu, nabízí kromě lehkých jídel i večerní menu a luxusní vína. Obě restaurace podávají kosher maso.

Kitchen Market je tím pravým místem, pokud hledáte restauraci, ve které vaří výhradně z místních, čerstvých surovin. Restaurace využívá potraviny z nedalekého farmářského trhu. Kitchen Market je ideálním místem také pro business lunch.

Pokud máte chuť na mořské plody, vyrazte do Manta Ray, za Asian fusion do Zepra, za francouzskou a středomořskou kuchyní do Raphael, za mezinárodní kuchyní do Messa. Na výbornou kávu si zajděte do Cafelix.

Na ulici se nejčastěji setkáte s jídlem falafel (smažené kuličky z cizrnová kaše) a hummusem s plackou. Oblíbené jsou plněné baklažány mashi. Často se setkáte s kebabem, šašlikem a švarmem s chlebovými plackami pita. Dezert představuje čerstvé ovoce, karamelový puding, sladká rýže, popřípadě baklava a chalva.

Nákupy, obchody

Pokud máte rádi módu, butiky a designové obchody, centrum města Tel Aviv vás nadchne. Oblast Kikar HaMedina, kterou najdete na křižovatce ulice Jabotinsky a Weizman, nabízí luxusní izraelské a mezinárodní butikové obchody. Nejznámější a nejkvalitnější značky najdete právě v této oblasti. Nezapomeňte se zastavit v Helga DesignEngima, nebo Maya Negri. Většina obchodů má otevřeno od neděle do pátku.

Ulice Dizengoff patří v centru mezi jednu z nejoblíbenějších ulic, kde kromě obchodů najdete stejnojmenné nákupní centrum. V pátek ráno se zde pořádá trh s jídlem. V okolí této ulice navštivte také Shenkin street, kde se nachází designové obchody a zajímavé kavárny. Další ulici, kterou byste neměli minout, je Nahalat Binyamin, kde se každé úterý a pátek pořádá trh s ručně vyráběnými výrobky.

Obchody jako Armani, Diesel, Michael Kors a Nina West hledejte v nákupním centru Ofer Ramat Aviv mall. HaCarmel market je největším trhem v Tel Avivu, koupit si zde můžete čerstvé ovoce a zeleninu, různé druhy sýrů a dalších delikates. Najdete tu i koření, koberce, hračky a další věci.

Relax, wellness, aktivity

HaYarkon park je ideální pro ty z vás, kteří chtějí jít na procházku, zaběhat si, nebo se projet po řece na kajaku. Pokud upřednostňujete pasivní odpočinek, lehněte si do trávy a přečtěte si noviny.

Zá lázněmi vyrazte na sever od Tel Avivu, do pětihvězdičkového hotelu Shizen Resort & Spa Hotel, avšak pokud máte více času, vydejte se do Ein Gedi Sea Of Spa , kde se můžete těšit na 6 bazénků s termální vodou, bahenní zábaly, masáže apod.

Doprava

Z Prahy do Tel Avivu létají tři aerolinky, mezi které patří společnost El Al.

Z letiště Ben Gurion

Z letiště do centra Tel Avivu se dostanete vlakem, autobusem, shuttle autobusem nebo taxíkem. V třiceti minutových intervalech jezdí vlak přímo do centra města. Cesta vám zabere půl hodiny a za jednosměrný lístek zaplatíte přibližně 100 Kč (za zpáteční jen o něco více). Autobusy bývají dražší a jedou delší dobu. Využít můžete také Flo Tel Aviv – shuttle bus service . Za $17 vás vyzvednou před terminálem a odvezou do vašeho hotelu. Tato služba je poskytována obousměrně. Cestu si však musíte zarezervovat předem zde www.withflo.com.

Taxi vás vyjde přibližně na 145 ILS. Železniční síť, spojující Tel Aviv s pobřežními městy, prochází v současné době modernizací.

Ve městě

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem je autobus. Tento způsob dopravy je levný, rychlý a spolehlivý. Centrem města projíždí linky č. 4 a 5. Jízdné se platí buď u vstupu řidiči nebo si můžete předem zakoupit lístky. Využít lze i kartu Anonymous Rav-kav Card, díky které získáte slevu na jízdném 20 %.

Taxi

Doporučuje se používat pouze tyto taxi poskytovatele:

Hadar Lod – Tel.: +972-3-9711103

Nesher Tours – Tel.: +972-2-6257227

Amal – Tel.: +972-4-8662324

Mezi 21:00 a 6:00 počítejte s přirážkou 25%, stejně jako po čtvrté hodině odpolední v pátek a v průběhu svátků.

Výlety po okolí

Největší město Izraele – Jeruzalém, leží přibližně hodinu jízdy od Tel Avivu. Dostanete se tam autobusem, ale také vlakem. Jeruzalém je hlavním městem židů, křesťanů a muslimů. Samotné město je rozděleno na tři části: Staré město, které je obehnané zdí a nalézá se zde většina památek. Východní Jeruzalém, který je obydlen především arabskou menšinou a moderní a nová rozvíjející část, která se nazývá Západní Jeruzalém. Dominantou města je zlatá mešita Haram-al-Sharif, nejvýznamnější svaté místo Zeď nářků, dále Chrám povznesení, hora Zion nebo Chrám božího hrobu.

Jednodenní výlet lze podniknout i do Petry, města ukrytého na kraji poušti v horách, která se nachází v Jordánsku. Z Tel Avivu poletíte do Eilatu kde překročíte hranice a budete pokračovat až do Petry, místa, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi sedm divů světa.

Co byste měli vědět před cestou:

Zásuvky: H, C (www.zasuvky.eu)

Měna: šekel, ILS aktuální kurz vůči Kč

Časové pásmo: UTC+02:00

Víza: Pro krátkodobé turistické pobyty (do 90 dní) není potřeba vízum.

Jazyk: hebrejština a arabština

Počasí: Středomořské klima, průměrná roční teplota je 15°C. Léta jsou teplá a suchá, zimy studené a vlhké, v jižní části mohou teploty stoupat až k 40 stupňům Celsia. Nejvíce srážek můžete čekat od ledna do března, nejnižší teploty bývají v lednu (5-12 stupňů Celsia. Nejvhodnější dobou k návštěvě Izraele je jaro a podzim, kdy jsou příjemné teploty.

Web: https://www.tel-aviv.gov.il/en/Pages/HomePage.aspx , http://www.visit-tel-aviv.com/
Aplikace: vyberte si z mnoha mobilních aplikací, které vám usnadní pobyt.

Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí