Překvapivá, výjimečná, nečekaná a pestrá – taková je německá příroda

Překvapivá, výjimečná, nečekaná a pestrá – taková je německá příroda

Věděli jste ale, že se Německo řadí ve světovém měřítku mezi země s největším procentem přírodně chráněného území?

Národní parky

V Německu se nachází celkem 16 národních parků. V každé spolkové zemi (kromě městských států Berlín, Brémy a Hamburg) nalezneme částečně alespoň jeden z nich. Čechům nejbližší jsou bezpochyby národní parky Bavorský les, Berchtesgaden či Saské Švýcarsko. Už jen tato trojice ale napoví, že se německá krajina může pyšnit nečekanou pestrostí a výjimečností, již stojí za to objevovat.

Lesy útočištěm mnoha vzácných druhů

Přibližně třetinu celkové rozlohy Německa tvoří lesy, v nichž roste asi 90 miliard stromů s průměrným stářím 77 let. Většina z nich jsou smrky či borovice, o moc menší nejsou ani bukové a dubové lesy. Německé lesy skýtají díky své rozloze útočiště 48 000 divoce žijících druhů a roste zde na 9 500 druhů rostlin a 14 400 druhů hub. Řada z nich je natolik jedinečná, že je třeba velmi přísné ochrany.

Veletoky a řeky s blahodárnými účinky

Nejdelší řekou je Rýn, klikatící se zemí od jihu až na hranici s Nizozemskem. Hned v závěsu je Labe, jehož tok musí přes Německo od českých hranic urazit k Severnímu moři ještě dlouhých 727 km. Napříč jižním Německem pak protéká Dunaj, na jehož březích leží mnoho krásných měst, jako například Řezno či Pasov, ale stejně jako u dvou delších konkurentů i spousta zajímavých přírodních krajin s možnostmi aktivního trávení volného času.

Pro turisty jsou zajímavé také další řeky, kupříkladu Spréva, Havola, Emže, Sára či Sála. Poslední jmenovaná přináší do lázeňských městeček v Bavorsku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku vodu s vysokým obsahem solí s blahodárnými účinky, které nacházejí uplatnění v místním lázeňství.

Desetitisíce jezer

Spočítat všechna přírodní jezera v Německu není prakticky možné, nicméně se odhaduje, že těch s plochou více než jeden hektar může být něco mezi 15 a 30 tisíci. Nejznámější a největší z nich je Bodamské jezero, jež láká návštěvníky zejména na překrásné ostrovy Reichenau a Mainau. Oblíbené je také jezero Müritz v severním Německu, kolem nějž se rozprostírá jedinečná krajina stejnojmenného národního parku. Chiemsee, alias „bavorské moře“, je v létě vyhledávaným rekreačním cílem díky velkému množství přírodních pláží, nabídce vodních sportů a především díky úchvatnému panoramatu bavorských Alp.

Drsná romantika severského pobřeží a ostrovů

Severní a Baltské moře omývají zhruba 1 200 km německého pobřeží. Určitě znáte baltské ostrovy Rujána a Uznojem (Usedom). Tipli byste si ale, kolik má Německo celkem ostrovů větších než půl hektaru a s vlastním názvem? Je jich přes 350!

Ostrovy v Severním moři jsou obklopeny tzv. wattovým, neboli mělčinovým pobřežím, které je zapsáno na seznam Světového přírodního bohatství UNESCO a kde rytmus dne udává mohutný příliv a odliv. Zde se nacházejí ostrovy Sylt, oblíbený nejen u německé smetánky, Föhr, či Nordstrand. Na pobřeží Severního moře a na východofríských ostrovech je dnes také řada vyhlášených rekreačních letovisek. Krajina je zde typicky přímořská, se severským nádechem. Úžasné jsou písečné duny, široké a nekončící bělostné pláže přecházející v rozlehlé pastviny, kde se prohánějí stáda ovcí.

Už víte, kam vyrazit? Další inspiraci najdete na: www.germany.travel

German National Tourist Board

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí