Poznat Poznaň znamená pochopit kus dějin

Poznat Poznaň znamená pochopit kus dějin

Stáří v sobě nese moudrost. Tak to máme zafixováno bez ohledu na skutečnost, že se doba nese v duchu hesla „mládí vpřed“. Poznaň je jedním ze starých polských měst, jež si zachovalo historickou kontinuitu.

Tady je počátek Polska

Hledání počátků je vždycky těžké. Lidé umírají, jejich vzpomínky odcházejí, budovy stárnou, jsou přestavovány či demolovány, takže pokud se z „počátků“ nezachoval nějaký listinný důkaz, jde o počátek polemický. Poláci nicméně věří, že právě osídlení na Tumském ostrůvku na řece Wartě, které je pevně spojené s knížetem Měškem, dalo vzniknout státnímu útvaru z něhož vyrostlo dnešní Polsko. Vzniklo tady první polské biskupství, což má v silně katolické zemi svůj nepopiratelný význam.

Ostrovu dominuje katedrála v níž se za vysokým oltářem skrývá Zlatá kaple z 15. století. V průběhu staletí byla podle vkusu dané doby mnohokrát přestavována až ji stavitelé vyprofilovali do dnešní gotická podoby. Lze si představit, že zdejší pohodová až sakrální atmosféra nebude narušena mistrovstvím, pro jehož „klidný průběh“ budou povolány do služby tisíce policistů. Až sem by fotbalový jásot dosáhnout neměl. V roce od roku 1962 jí byl po právu udělen čestný titul basilica minor. I to může být jeden z důvodů, proč navštívit jednu z nejklidnějších částí Poznaně  – Tumský ostrov.

export_hs_gallery

Sbírky národního muzea

Národní muzeum v Poznani skrývá paletu různých sbírek. Aby bylo možno vystavit ucelené soubory, dostalo se jim samostatných budov. Představme si jednotlivé oddíly spadající pod všeobjímající název Národní muzeum. Zatímco sbírky rozličných kultur najdete v Etnografickém muzeu v ul. Grobla 25, muzikanti asi nevynechají Muzeum hudebních nástrojů na Starém Rynku 45. Jen o kousek dál, Na Starém Rynku 9 je Velkopolské vojenské muzeum a v čísle popisném 1 je radnice. Ta v sobě hostí Muzeum historie města Poznaně. Jedná se ovšem pouze o novodobou historii od roku 1954. Na adrese Góra Przemysła 1 najdete Uměleckoprůmyslové muzeum. Sem se ale nechystejte dříve než v září 2012, důvodem je rekonstrukce. Galerie malířství a sochařství se skrývá na adrese Aleja Karola Marcinkowskiego 9, a v neposlední řadě stojí za to navštívit zámek v Gołuchowie, jehož historie jde skrze čtyři století. Je potřeba dalšího důkazu o významu a starobylosti zdejšího města?

Stalin umřel. Nadechněme se!

Polsko nikdy nebylo tak silně připoutaným satelitem kroužícím kolem Sovětského svazu, jako třeba Československo. Jeho historické sebevědomí hraje svou úlohu i v neustálém a do dnešních dnů přetrvávajícím „napnelismu“ v mezinárodních vztazích. Ostatně nepříjemné zkušenosti se sovětským sousedem zasévají sémě nejrůznějším spekulacím o ruském podílu na nedávné tragédii letu, během něhož v Rusku zahynula polská politická i vojenská elita. Jak to souvisí s Poznaní?

Toto město bylo prvním ze všech sovětských vazalů, které se odhodlalo po Stalinově smrti k jasnému postoji. V roce 1956 propukly v prostorách největšího zdejšího zaměstnavatele – v Stalinových železárnách – mohutné demonstrace. Do ulic vyrazilo 100 000 lidí proti kterým byla povolána armáda. K zásahu bylo připraveno 400 tankových hlavní. Tanky spolu s 10 000 policisty nakonec povstání potlačili a okamžitě se rozjela mohutná dezinformační kampaň, aby odvaha poznaňských občanů náhodou „neinfikovala“ jiná města. Povstání stálo život 50 – 60 lidí (informační zdroje se v konkrétních číslech liší).

Nejmladší obětí byl sotva třináctiletý Romek Strzałkowski. „Nemohu zapomenout na chlapce, který držel prapor v krupobití kulek v Kochanowské ulici. Nevím, co se mu stalo, zdali je živý. Chtěl bych, aby na něj bylo vzpomínáno s úctou…“ zazněla slova Stanisława Hejmowského na procesí k uctění poznaňských událostí. Romek se už nedozvěděl, že akce byla později označena za imperialistické spiknutí a ohavnou provokaci vedenou z reakčního podzemí blázny, podvodníky a chuligány. Jak moc se povedlo komunistům celou akci zatajit je zřejmé z toho, že si u nás Poznaň nikdo s aktivním odporem proti sovětskému impériu nespojuje.

Nejen město

Zůstat pouze u historie, to by bylo jisté podcenění čtenářů Pohory. Co takhle balónové nebo kluzákové létání? Jste-li pro, vyražte do nedalekého Lešna (Leszno). Zdejší středisko je totiž v rámci Polska největším centrem věnovaným těmto sportům. Probíhají tady mezinárodní mistrovství, výukové kursy i vyhlídkové lety. Nebo vás láká výlet do přírody? Jižně od Poznaně je Velkopolský národní park nabízející do jezerní oblasti, což může obnášet koupání, pozorování vodních ptáků, focení šídel a vážek nebo „jen“ dlouhé procházky či cyklovýlety. A užijete si stínu, neb je 85% rozlohy parku zalesněno. Je zde 5 hlavních značených tras a z Poznaně jde o krátkou vyjížďku. Co je to 15 km, zvlášť, když z města je spojení jak autobusové, tak železniční?

Zajímavost na konec: Víte, že Paul von Hindenburg, německý prezident v letech 1925 -1934, byl poznaňským rodákem? Poznaň totiž patřila až do roku 1918 do pruského „záboru“ nebo chcete-li okupačního pásma.

Tip na kešku

GC39GFR Stary rynek – pokud hledáte tuto keš, tak jste se ocitli v nejstarší části města

S LOTem se do Poznani snadno dostanete z Prahy s jedním přestupem ve Varšavě.

lot logo

Zkušenosti čtenářů

Tessy.

Hello Dear,
 
Přál bych si, aby váš dobrý přítel, jmenuji se Miss Tessy Annan Viděl jsem váš profil a stal se zájem mít soukromý rozhovor s you.it je velmi důležité, prosím, kontaktujte mě pro více informací o mně. Doufám, že se vaše odpověď brzy,
s pozdravem.

Váš nový přítel,

Tessy.

Tessy.

Hello Dear,
 
Chci být tvůj dobrý přítel, jmenuji se Miss Tessy Annan Viděl jsem váš profil a stal se zájem mít soukromý rozhovor s you.So budu rád, abyste mi napsat zpět přes můj e-mailovou adresu .. ([email protected] ), takže vám řeknu více o sobě a více mých obrázků, abyste věděli, kdo jsem. Nejsem vždy on-line kvůli některým z osobních důvodů, mám něco velmi důležitého probrat s vámi, že je to velmi důležité, prosím, kontaktujte mě přímo na mou e-mailovou adresu. ([email protected]) pro více informací o mně. Doufám, že se vaše odpověď brzy,
s pozdravem.

Váš nový přítel,

Tessy.

Ondrej

Ahoj Ondro,muzu se zeptat, jestli jsi nejak vyresil ten trvaly pobyt v Brazilii? Snazim se o to same.
 
Diky Ondra

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: