Plánujete vyrazit s dětmi na exotickou dovolenou? Co takhle zkusit Srí Lanku?

Plánujete vyrazit s dětmi na exotickou dovolenou? Co takhle zkusit Srí Lanku?

Rádi byste v zimě vyrazili za teplem a mořem, ale zároveň přemýšlíte, kterou destinaci vybrat tak, aby cesta nebyla příliš náročná pro děti a dovolenou si užila celá rodina?

Na tento ostrůvek ležící jižně od Indie se z Prahy můžete vydat například se společností Emirates. V letadle strávíte přibližně 10 hodin, počítejte s jedním přestupem, pohodlnou cestou a útěk z evropské zimy je na dosah.

Cestu můžete sobě i dětem zpříjemnit stopoverem v Dubaji. Nákupy, originální architektura a výhled z nejvyšší budovy jsou jedinečné, malí cestovatelé ocení špičkové aquaparky nebo Legoland.

Počasí a moře. Kdy vyrazit a které pláže vybrat?

Srí Lanka je v tomto k cestovatelům velmi přívětivá. Horké, tropické počasí tu panuje v podstatě po celý rok a ani v období dešťů neprší na celém ostrově ve stejnou dobu. Místa, kam se vydat s minimálním rizikem, že vám déšť pokazí dovolenou, tu najdete celoročně.

Kde si na Srí Lance zaplavat? Břehy jsou omývány vodami Indického oceánu, a tak je potřeba na většině otevřených pláží počítat s většími vlnami. Najdete tu ale také klidnější chráněná místa, kde si můžete den na pláži užít i s malými dětmi. Doporučuji například pláže v Unawatuně nebo Mirisse na západním pobřeží, které jsou oblíbeným cílem rodinných dovolených.

Pokud ale máte v rodině zkušeného nebo začínajícího surfaře, vlny pro vás nebudou nevýhodou, právě naopak. Místní instruktoři ochotně a trpělivě pomáhají začátečníkům postavit se na prkno a i ti, kteří po životě na surfu netouží, si užijí zábavu. Oblíbený je tu totiž takzvaný “body-boarding”, tedy vození se na vlnách v leže na krátkém prkně.

Cesta za památkami. Co se sluší?

V itineráři pro vaši cestu na Srí Lanku se s největší pravděpodobností objeví některé z krásných buddhistických chrámů. Buddhismus je v zemi hlavním náboženstvím a chrámy jsou posvátnými, ale živými prostory, zlaté sochy Buddhy, barevné květy a vonné tyčinky svou jedinečnou atmosférou vtáhnou do dění i děti.

Samozřejmostí by měla být slušnost k místním obyvatelům a dodržování několika jednoduchých zvyklostí. Při vstupu by všichni měli mít zahalená ramena a kolena, proto je dobré mít vždy po ruce šátek, sukni či dlouhé kalhoty pro všechny členy rodiny. Do chrámů je nutné si zout boty, rozpálenou dlažbu vám pomohou překonat ponožky, ty narozdíl od obuvi povolené jsou.

Až budete balit kufry, přibalte s sebou deštník. Možná vám to na cestu do exotiky přijde zvláštní, ale nebudete ho vytahovat kvůli dešti. Před vstupem do posvátných komplexů byste si měli sundat pokrývku hlavy a při ochraně před přímým sluníčkem vám bude deštník dobrým pomocníkem. Nestyďte se, nebudete jediní – s oblibou ho využívají i místní.

Místní speciality. Na čem si pochutnat a co naservírovat dětem?

Ochutnávání místní kuchyně je nedílnou součástí cest. Na Srí Lance rychle pochopíte, že opravdu oblíbeným jídlem je tu rýže s kari. Připraví vám ho na nespočet způsobů, nejčastěji se třemi druhy zeleninového a jedním druhem masového kari. Většina jídel je také servírována různě pálivá a ačkoliv je srílanská kuchyně velmi chutná, pro děti není úplně vhodná. Hotelové restaurace a podniky v turistických oblastech jsou už naštěstí připraveni vyhovět i v takových situacích a připraví i tradiční evropská jídla jako dětmi oblíbené špagety nebo hranolky. Dospělým ale při cestě na Srí Lanku doporučujeme objevovat místní speciality.

V horkých dnech malí i velcí ocení možnost osvěžit se čerstvě vymačkanými ovocnými džusy z exotického ovoce. Na mango, ananas nebo papáju se vám budou sbíhat sliny v restauracích i u stánků s rychlým občerstvením a s objednáním nemusíte váhat, zpravidla jsou připravované z balené pitné vody, tak si je vychutnejte bez obav.

Sloni a plejtváci obrovští. Kde je na Srí Lance můžete potkat?

Sloni jsou s ostrovem neodmyslitelně spjati a určitě jim neuniknete při výběru suvenýrů, jsou opravdu oblíbeným motivem. Aby neunikli oni vám, vydejte se na cestu do jednoho z národních parků. V NP Minneryia je jejich pozorování zaručené, jen se připravte na kodrcavou jízdu terénním autem, která je nevyhnutelná. Setkání se slony za trochu nepohodlí ale stojí a je bezpečné – pozorovat je budete z auta, je zakázáno vystupovat a k divokým zvířatům se přibližovat.

Nejen děti si odvezou nezapomenutelné zážitky také z pozorování plejtváků obrovských, největších savců planety. Na plavbu si vyhraďte půlden a pokud máte vy nebo děti citlivější žaludek, přibalte raději prášek proti nevolnosti. Zamiřte například do přístavu Mirissa.

Děti určitě nadchnou volně pobíhající opice, které se zabydlely u chrámů i jiných turistických zajímavostí. Pokud si ale nechcete zpestřit dovolenou návštěvou lékaře a injekcemi proti vzteklině, k drzým makakům se příliš nepřibližujte, nevytahujte v jejich blízkosti žádné pití ani jídlo a nesnažte se je krmit. I když vypadají roztomile, případy, kdy kvůli jídlu nepodezřívavé turisty kousli, nejsou ojedinělé.

Srí Lanka je přátelská, bezpečná země, která nabízí skvělé podmínky pro rodinnou dovolenou. Místní obyvatelé jsou vstřícní a děti jsou vítány, a tak přijedou domů nejen opálené, ale také nabité zážitky, obohacené poznáváním úplně jiné kultury a možná i nadšené dál poznávat svět.

Tereza Vondrová v CK Go2 zajišťuje kompletní přípravu zájezdů do Austrálie, na Nový Zéland a ostrovy Pacifiku. Dlouhodobě žila v Sydney a cestování je její velkou zálibou, které učí i své dvě děti.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí