Pět důvodů, proč navštívit Sasko-Anhaltsko

Pět důvodů, proč navštívit Sasko-Anhaltsko

Proč navštívit Sasko-Anhaltsko? Že by sem čeští turisté jezdili v houfech, se zrovna říci nedá. Rozhodně to ale neznamená, že by tu nebylo nic k vidění, ba naopak. Doposud spíše opomíjená německá spolková země v povodí Labe toho má turistům ještě mnoho co nabídnout, zejména pak těm, které lákají historie či archeologické nálezy.

1. Památky UNESCO

Lákadel pro milovníky historie, kultury i přírody se v Sasku-Anhaltsku najde spousta. O tom svědčí i fakt, že má v současné době na seznamu Světového dědictví UNESCO hned čtyři položky: středověký Quedlinburg, který nadchne svými křivolakými uličkami s hrázděnými domy, dále města Eisleben a Wittenberg coby rodiště a působiště reformátora církve Martina Luthera, zahrady knížete Leopolda III. v Dessau-Wörlitz  a v neposlední řadě také věhlasnou architektonickou školu Bauhausu v Dessau.

2. Archeologické nálezy světového významu

V Zemském muzeu prehistorie v Halle, jednom z nejvýznamnějších archeologických muzeí Evropy, je k vidění astronomický disk z Nebry, nejstarší dochovaná mapa noční oblohy nalezená v roce 1999 nedaleko městečka, jehož jméno nyní nese. Za obcí Goseck se zase nachází nejstarší sluneční observatoř Evropy, jejíž stáří se datuje na 7000 let a někteří archeologové tak tento kruh objevený teprve v roce 1991 považují za nejstarší sluneční observatoř na světě.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

3. Ottův Magdeburg

Magdeburg je jedním z nejstarších měst v bývalém východním Německu. Do historie se zapsal jako císařská rezidence, hanzovní město či pruská pevnost. Za vidění stojí zdejší katedrála, náměstí Alter Markt s tajemnou sochou „magdeburského jezdce“, kterým je údajně sám císař Otto I., jenž v roce 968 povýšil Magdeburg na arcibiskupské město, aby se odtud mohlo křesťanství šířit dále mezi slovanské národy. Lákadlem je rovněž Grüne Zitadelle, jedna z posledních staveb proslulého architekta Hundertwassera.

4. Příroda vybízející k zážitkům

Celou zemi protkává několik kvalitních cyklostezek, z nichž ta nejznámější je bezpochyby Labská stezka. Cestou lze narazit nejen na výše zmíněné památky, ale také poznat zdejší přírodu v rezervaci Mittelelbe, která je součástí biosférické rezervace UNESCO Povodí Labe. Pěší turisté se mohou vydat do národního parku Harz, kde na ně čeká řada dobrodružných tras s překrásnými výhledy. Vydat se lze také na čarodějnickou stezku. Adrenalinově založené jedince pak v pohoří Harz jistě nadchnou strmé stezky, jež přímo vybízejí k pořádnému dobrodružství na horském kole.

5. Pocit, že jste viděli něco, co ostatní ještě neznají

V Drážďanech, Berlíně, Mnichově či Norimberku už byla většina z vašich přátel mnohokrát. Proto určitě neuděláte chybu, když se vydáte tak trochu do neznáma a objevíte pro jednou také něco nového. Hundertwasserhaus ve Vídni je pojem, ale Grüne Zitadelle v Magdeburgu se na Instagramu i v rodinném albu bude vyjímat stejně dobře a pro jednou zas budete moci zažít ten pocit, že jste viděli něco, co ostatní ještě neznají a blýsknout se coby originální cestovatel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí