Perth, hlavní město australského západu

Perth, hlavní město australského západu

Milí čtenáři, protože naši cestu napříč pobřežím Západní Austrálie považuji doposud za nejúžasnější cestovatelský zážitek, rozhodla jsem se s Vámi o podrobnosti naší 11-ti denní cesty podělit a snad i cestovatelům, kteří mají namířeno na druhou stranu světa, něco málo doporučit. Vraťme se tedy časově do doby před pár lety, konkrétně do období Velikonoc, kdy jsme (můj manžel, já a náš dvouletý syn Daniel) zmíněnou cestu podnikli.

Den první – 6. dubna 2004

Předem bych ráda podotkla, že jsem se proti této cestě poměrně dost bránila. Ríša je založením dobrodruh, takže ho neodrazovalo ani ťukání si kolegů na čelo, že s malým dítětem přeci nemůžeme ujet více než 5000 kilometrů za 9 dní. Když nad tím můj manžel mával rukou a do plánů přidal ještě jižní cestu vedoucí pod Perth, řekla jsem, ať na celou cestu raději zapomene. Nezapomněl a nutno podotknout, že jsme zvládli vše naplánované, viděli města, projeli pustiny, prolezli skály, potápěli se ke korálům… ale to všechno postupně.

Nejdříve jsme totiž museli sednout do letadla, které nás dopravilo z Melbourne do Perth, tedy hlavního města Západní Austrálie, kde jsme měli zamluvené auto v autopůjčovně. Asi bych měla podotknout, že to byla jediná věc, kterou jsme měli domluvenu předem. Protože člověk nikdy neví, kde ten který den skončí, zásadně si při našich cestách ubytování nerezervujeme předem! Naštěstí v Perth to s motely a hotely není ani před svátky tak zlé, takže jsme našli slušný motel poměrně brzy. V dalších dnech jsme se v tomto směru párkrát “zapotili”, ale k tomu se postupně dostanu.

Perth nás hned na první pohled okouzlil a já dodnes říkám, že je jediným místem v Austrálii, které bych byla ochotna vyměnit za Melbourne. Díky klimatu, které je v mnohém přijatelnější než u nás v Melbourne (přivítalo nás asi 26 stupňů C, což nám v pokročilém podzimu okamžitě zvedlo náladu), díky krásným plážím kolem Perth, ale především díky atmosféře celého města.

Pokud si budete chtít Perth prohlédnout důkladněji, doporučuji prvně vyjet na kopec s rozsáhlým parkem nazvaným King Park. Uprostřed zeleně, kam si lidé vyjíždí dělat pikniky nebo se jen pokochat výhledem, se Vám nabídne úžasný výhled na záliv, řeku (Swan River) plnou lodí a obrovský most přes ní vedoucí. Celé město jakoby do celé scenérie báječně zapadá.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Den druhý – 7. dubna

Nadšení pro město Perth nás neopustilo ani druhý den ráno, kdy jsme se vydali do jeho centra na krátkou procházku se snídaní. Úmyslně jsme zamířili přes další z mnoha parků do nejpopulárnějšího nákupního a “starého” středu s uličkami, mezi něž patří např. King Street či London Court, který nás svým stylem naprosto uchvátil a rozhodně by ho žádný z turistů neměl při návštěvě Perth minout.

Mezi zajímavosti města se také uvádí Casino, které je mimochodem velkou atrakcí každého australského města. Zajímavostí, kterou průvodci také velice často zmiňují, je věznice v přístavní části Perth – ve Freementlu. Osobně mě tato část neokouzlila natolik, abych ji sama doporučovala, ale nutno dodat, že stát na místě, kde před mnoha lety přistávali první přistěhovalci v Austrálii, je poměrně zajímavý pocit.

Pokud mám dodat ještě poslední poznámku o hlavním městě Západní Austrálie, bude to asi toto: Jako 4. největší město Austrálie si Perth drží status velkoměsta, ovšem zdá se být pro život přijatelnější než uspěchaná Sydney nebo dokonce Melbourne. Jeho mínusem je jeho jedinečnost na západním pobřeží, takže turisté dávají přednost východu, kde mají možnost navštívit nejen Sydney a Melbourne, ale i Canberru, Brisbane či Cairns.

Ale abych nezapomněla na další bod naší cesty. Po Freementlu jsme se vydali, jak jsem se již zmínila v úvodu, na jih od Perth. Předem musím říci, že pokud jste omezeni časem jako my, dejte rozhodně přednost severu. V případě, že máte času na rozdávání, rozhodně si nenechte ujít 300 km vzdálenou Margaret River a okolní vinařský kraj s ochutnávkami vín. Dalším zajímavým bodem je bezesporu i jedno z nejstarších měst Austrálie – Albany, vzdálené od Perth více než 400 km. Z pohledu člověka, který má možnost porovnat sever a jih – vzhledem k množství atrakcí severu bych vždy upřednostnila právě severní cestu od Perth.

Na tu jsme se vydali třetí den našeho pobytu a ani v nejmenším jsme nelitovali.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí