PAŘÍŽ: Podrobný průvodce hlavním městem Francie

PAŘÍŽ: Podrobný průvodce hlavním městem Francie

Chcete vědět, kde se v Paříži ubytovat, která palačinkárna je nejlepší a odkud je nejhezčí pohled na Eiffelovu věž? Nechte si poradit v našem podrobném průvodci městem!

Příjezd

Možností, jak se dostat do Paříže, je opravdu mnoho a i ceny jsou díky velké (zejména letecké) konkurenci velmi příznivé. Je možné se dostat do Paříže také autobusem např. se společností Student Agency či Eurolines, nicméně jízda je zdlouhavá a dovolím si tvrdit, že i mnohem dražší než využití často velmi nízkých akčních cen letenek.

Paříž disponuje třemi letišti. Největším a zároveň druhým největším letištěm v Evropě je letiště Charlese de Gaulla (CDG). Doprava z letiště, které se nachází cca 25 km od centra, je velmi pestrá. Na výběr je vlak (B3), dále autobus Air France Bus či městský autobus Roissy bus.

Letiště Charlese de Gaulla je označováno jako druhé nejrušnější v Evropě. Abyste se na něm dobře vyznali a cestování šlo jako po másle, nastudujte si dopředu tohoto praktického průvodce po letišti Charles de Gaulle.

Letiště Orly (ORY) leží 14km jižně od Paříže. Do centra je opět na výběr několik způsobů, nejčastější je opět Air France Bus, nicméně nejlevnější alternativou je zvolit si městský autobus (např. č. 285, či č. 183), který vás doveze až ke stanici metra.

Letiště Beauvais (BVA) se nachází cca 85km severně od Paříže. Létají sem převážně nízkonákladové aerolinky. Do centra Paříže se dostanete opět velmi snadno, a to přímým autobusem, který jede cca 75 min.

Prohlédněte si další fotografie z Francie.

Co se týče vlakové dopravy, opět jako v mnoha dalších metropolích (Londýn, Moskva atd.) Paříž nemá jedno centrální vlakové nádraží, nýbrž nádraží šest, které nejsou navzájem nikterak propojené a směřují každé do jiné části země či Evropy. Např. Gare de Nord, Gare de Lyon, Gare de l´ Est.

Doprava po městě

Pro rozlehlost Paříže se turista nevyhne městské hromadné dopravě, což nevadí, jelikož metro v Paříži funguje výborně, je přehledné a spolehlivé. Pařížské metro má 14 linek, které většinou jezdí ve velmi krátkých intervalech. Většina pařížských památek se nachází v dosahu metra, čili jiný způsob většinou potřebovat nebudete. Výjimkou je doprava do Versailles, kam se pohodlně dostanete vlakem (např. ze stanice Gare St. Lazare až na konečnou Versailles Rive Droite). Celou cestu vlak zvládne za cca 30min a ještě pojedete skrz moderní čtvrť La Défense, o které se zmíním později. Alternativou je městský autobus (č. 171 z konečné stanice metra č. 9). Nicméně kvůli častým dopravním zácpám doporučuji určitě vlak.

Orientace

Ačkoli v samotném městě bydlí „pouhých“ 2,5 milionu obyvatel, na Paříž jsou nabaleny desítky přilehlých a rozlehlých předměstí, které s městem Paříž tvoří souvisle obydlenou zónu, (navíc propojenou metrem). Nepoznáte tedy, zda se už nacházíte mimo samotné město, či ne. V této aglomeraci či Velké Paříži žije přes 12,5 milionu lidí, což Paříž řadí mezi největší evropská města (společně s Londýnem a Moskvou).

Pro toulky Paříží byste se rozhodně měli vybavit kvalitní mapou, ani ne tak z důvodu, abyste nebloudili (jsem velkým zastáncem vydat se v neznámém městě zbůhdarma, člověk tak alespoň nasaje pravou atmosféru města), ale abyste si sestavili plán, v jakém pořadí chcete památky navštívit. A že jich je opravdu mnoho. Pro poznání většiny významných pařížských památek a zajímavostí doporučuji vyhradit alespoň jeden týden, jelikož osobně jsem opravdu v žádném jiném městě na světě nenarazil na větší koncentraci opravdových skvostů a tzv. must-see.

Co navštívit

Před samotnou návštěvou si ještě zkuste uvědomit, co vše chcete navštívit, a zda by se vám vyplatilo koupit pařížskou kartu (ParisPass) na vstupy a dopravu. Je sice celkem drahá, ale pařížské památky také.

Eiffelova věž – i když mnohými zatracovaná, že je to kýč a je přežitá, nemyslím si to, a opravdu stojí za návštěvu. Jen se připravte zvláště v letních měsících na šílené fronty. Doporučuji vystoupit na stanici meta École Militarie (č. 8). Cestou k Eifellovce půjdete přes rozlehlý park a budete mít na věž krásný výhled. Vychutnáte si tak lépe její monstróznost. (Též doporučuji večerní plavbu po Seině. Plavba nezřídka končí právě pod Eifellovkou a uvidíte tak impozantní věž nasvícenou).

Invalidovna – v pěší vzdálenosti od Eiffelovky se nachází známé pohřebiště vojenských důstojníků a Muzeum armády. Budova s krásně zdobenou pozlacenou kupolí je proslulá především skutečností, že v jejích útrobách je pochovaný sám Napoleon Bonaparte (včetně svých bratrů a syna).

Vítězný oblouk – monumentální vítězný oblouk, který dal postavit sám Napoleon Bonaparte na znak své moci. Oblouk dominuje všem fotografiím z Paříže. Nachází se na zastávce metra č. 1, 2 a 6 – Charles de Gaulle – Étoile. Zajímavostí je koncept obrovského několikaproudového kruhového objezdu, ze kterého vybíhá 12 širokých bulvárů. Nejznámější je samozřejmě bulvár Champs Élysées, který je známý především pro své luxusní butiky a který vede až na náměstí Place de la Concorde. Na náměstí Place de la Concorde se nachází obelisk a vstup do rozlehlých veřejných zahrad Jardin des Tuileries. Jedná se o bývalý zámecký park, který ústí až u muzea Louvre. V parku najdete Muzeum oranžerie, které vystavuje díla mnohých francouzských a evropských impresionistů (např. Picasso, Renoir či Gauguin).

Historická osa (Axe Historique) – jedná se o několikakilometrovou rovnou cestu protkanou Vítězným obloukem, obeliskem na Place de la Concorde, vítězným obloukem na náměstí u Louvre (Arc de Triomphe de Carrousel) a konečně moderním vítězným obloukem ve čtvrti La Défense. Postavíte-li se na náměstí u Louvre, skrz Arc de Triomphe de Carrousel uvidíte zahrady Jadrin des Tuileries, dále vprostřed pozlacený obelisk na Place de la Concorde, poté uvidíte bulvár Champs Élysées s dominujícím Vítězným obloukem a o několik kilometrů dále byste měli vidět skleněný vítězný oblouk v moderní čtvrti La Défense. Stejně tak je vše vidět z opačné strany (možná i lépe vzhledem k vyšší poloze výchozí oblouku).

Katedrála Notre Dame – nachází se na ostrůvku na Seině zvaném Ile de la Cité. Tato úchvatná gotická stavba byla postavena ve 12. století a dodnes je domovskou katedrálou pařížské římskokatolické církve.

Na ostrově Ile de la Cité lze navštívit také komplex Justičního paláce se známou Sainte Chapelle (13. století, postavena na přání Ludvíka IX.). Neobvyklá je především svými dvěma kaplemi, dolní a horní. Horní kaple je vysoká 20 metrů a je celá v modré barvě.

Pantheon – už v 6. století na jeho místě stál klášter sv. Apoštolů, dnešní stavba pochází z 18. století. Dnes je z něj muzeum a pohřebiště Alexandra Dumase, Jeana Jacquesa Rousseaua, Voltaira či Viktora Huga. Pantheon se nachází ve známé Latinské čtvrti spolu se starobylou a nejstarší francouzskou universitou Sorbonnou a mnoha dalšími školními institucemi.

Montmartre a okolí – romantický pahorek a zároveň městská část nacházející se v severní části historického centra. Známý je především díky bazilice Sacré Coeur. Stavba z 19. století je kombinací byzantského a románského slohu s orientálními prvky. Nachází se zde jeden z největších zvonů světa. Pařížané baziliku často nazývají šlehačka pro svoje kupole ve tvaru šlehačkové pěny.

Před bazilikou Sacré Coeur narazíte na spoustu pařížských umělců, malířů a hudebníků. Zejména při západu slunce a pohledu přes níže položené zahrady na Paříž vynikne jedinečná atmosféra místa. Kdo by nechtěl na Montmartre jít pěšky do kopce, může využít lanovky (stanice Funiculaire Gare Basse), která začíná v parku dole pod bazilikou.

Bazilika Saint Denis – působivá gotická katedrála na předměstí Paříže ve stejnojmenné čtvrti (metro č. 13 – Basilique Saint Denis). V této bazilice můžete absolvovat organizovanou prohlídku se zasvěceným výkladem o francouzské historii. Bazilika sloužila jako pohřebiště (pohřbena je zde např. Marie Antoinette).

Čtvrť La Défense – moderní obchodní distrikt plný mrakodrapů jako z amerického filmu. Opravdu si nebudete připadat jako ve Francii, natož v historické Paříži. Nacházejí se zde světové koncerny a největší sídla francouzských firem. Určitě stojí za návštěvu. Jak se tam dostat? Nejlépe linkou metra č. 1 – zastávka La Défense (ideální spojit s návštěvou Versailles, které se nacházejí po směru). Doporučuji sem zajít ve všední den, jelikož o víkendu zde žádné „kravaťáky“ nepotkáte a budete se zde cítit tak trochu jako ve městě duchů.

Muzea

V Paříži je možné navštívit celou řadu opravdu kvalitních muzeí a galerií. Většina turistů zamíří pouze do toho největšího a nejznámějšího – Louvre. Ale to je velká chyba.

Louvre – jedno z největších a možná úplně nejznámější muzeum světa, známé především pro slavný obraz Mony Lisy. Muzeum se nachází v několika patrech a ani za celý den si jej nestihnete prohlédnout celé. Jede sem metro č. 1 a č. 7 – zastávka se jmenuje Musée du Louvre.

Musee D´Orsay – prakticky vedle Louvru přes řeku Seinu se nachází další známé muzeum nabízející rozsáhlou sbírku mnoha nejen francouzských impresionistů a postmodernistů. Zajímavostí je, že budova muzea se nachází v bývalém vlakovém nádraží.

Rodinovo muzeum – blízko Invalidovny se nachází muzeum slavného sochaře Augusta Rodina (vchod poznáte dle známé železné Brány pekla). Jede sem metro č. 13, zastávka se jmenuje Varenne.

Picassovo muzeum – největší sbírka děl tohoto famózního španělského malíře. Jede sem metro č. 8, zastávka se jmenuje Chermin Vert. Muzeum sídlí v Hotelu Salé.

Stravování

Francouzská kuchyně, kvalitní káva a palačinky či jiné laskominy patří k Paříži neodmyslitelně stejně jako Eiffelovka. V centru města není žádný problém narazit na opravdu kvalitní restaurace, i když ceny tomu budou odpovídat. Pokud oželíte výhled na řeku Seinu či pařížské památky, vydejte se do postranních uliček, kde naleznete srovnatelné restaurace a kavárny, ovšem s nižšími cenami. Na druhou stranu, pokud chcete opravdu dobrý výhled a skvělou atmosféru, doporučuji restaurace blízko Sacré Coeur na Montmartre.

La creperie Josselin – Creperie je uváděna v mnoha průvodcích a po vyzkoušení několika pařížských palačinkáren musíte uznat, že je nejlepší. Bohatým výběrem, kvalitou těsta, velikostí porcí a štědrou náplní. Je to snad jediná creperie, kde dělají palačinky z dvojitého těsta

Na ulici „rue de Montparnasse“ si všimnete, že přesto, že na této malé ulici je crêperií asi 15, právě před „crêperie de Josselin“ je řada zájemců, kteří jsou ochotni čekat 15-20 minut, něž se uvolní stůl. Jede sem linka metra č. 6, zastávka se jmenuje Edgar Quinet.

Jídelna na Rivoli – Pokud jste v samém centru Paříže u Louvre nebo v jeho okolí a máte potřebu se rychle a levně najíst, je zde možnost využít služeb jídelny Rivoli. Tuto typickou samoobslužnou jídelnu najdete ve stejnojmenné ulici rue de Rivoli na čísle 206, zhruba naproti výstupu metra stanice Tuileries. Jídelnu Rivoli mohu doporučit jako obyčejnou levnou alternativu na oběd, kde poměr cena/výkon ve velkých porcích je odpovídající. Kvalita jídel ze stálé nabídky kolísá, dlouhodobě si však drží stabilní úroveň. Ještě jednou zdůrazňuji, že se jedná kromě venkovního provozu (kde nabízejí bagety, čerstvé kousky pizzy, sladkosti apod.) o jídelnu, která nemá s pařížskou atmosférou mnoho společného.

Le Procope – Pár minut chůze od fontány Saint Michel si můžete dát pařížskou kávu na místě, kam chodili světoznámí filozofové 18. století, kde Benjamin Franklin pracoval na Americké ústavě, kde si kliku podávali osobnosti jako La Fontaine, Anatole France, Voltaire, Balzac, Hugo, Verlaine – prostě literární duše Paříže. Kavárna „Le Procope“ je nejstarší kavárnou na světě a zároveň první pařížskou restaurací a kavárnou se zmrzlinárnou.

Kavárna a restaurace „Les Deux Magots“ je z několika důvodů zajímavou zastávkou při toulkách po Paříži. Prvním důvodem její atraktivnosti je, že se nachází přímo na náměstí před starým kostelem Saint-Germain. Druhým důvodem je, že je to jedna z nejstarších pařížských kaváren s bohatou literární historií. Třetím důvodem je, že její terasa je velmi dobře umístěna na pozorování života na bulváru Saint-Germain a náměstí před kostelem. A v neposlední řadě  dalším důvodem jsou jídla z čerstvých a kvalitních ingrediencí a nejlepší horká čokoláda v Paříži, dělaná podle tradičního receptu z mléka a tabulek čokolády!

Při procházce pod platany na nábřeží Seiny, mezi čtvrtí Marais a katedrálou Notre-Dame, vás zaujme zeleno-krémová barva fasády kavárny a restaurace Louis Philippe.  Jídelní lístek nabízí klasická jídla francouzské kuchyně, například „Boeuf Bourgignon“ (hovězí na červeném víně), „Blanquette de veau à l’ancienne“ (svíčková podle tradičního receptu), nebo také „Magret aux cerises“(kachna s třešňovou omáčkou). Speciální nabídky dne jsou napsané ozdobným písmem přímo na sklech oken. Jede sem metro č. 7, zastávka se jmenuje Pont-Marie. Při rezervaci se vyplatí upřesnit, že chcete stůl s výhledem na Seinu a most Louis-Philippe.

Ubytování

Není problém najít v Paříži různorodé ubytování, nicméně cena je lehce vyšší než v ostatních městech. Přesto i zde se dá strávit poměrně značná doba, aniž by vás výlet zruinoval. Doporučuji se podívat po ubytování mimo samotné centrum. Např. čtvrť Saint Denis (musím upozornit, že se nejedná o nejbezpečnější část města, bydlí zde početná černošská komunita) disponuje mnohem dostupnějšími cenami.
Nejsnazší řešení je samozřejmě zkusit CouchSurfing, pokud ale tuto myšlenku nesdílíte nebo třeba nevládnete cizím jazykem, lze doporučit následující:

Hipotel Paris Bordeaux – nachází se kousek od stanice metra č. 2 a č. 11 – Belleville. Ač se určitě nejedná o žádný zázrak, na přespání bohatě stačí a dvoulůžkový pokoj vyjde cca na 1000Kč.

St Christopher’s Inns – Paris – levný hostel, i když trochu dále od centra, jehož cena zahrnuje i snídani. Metro č. 7 – Crimée.

Hotel F1 Saint Denis Stade – typické ubytování typu „formule 1“, malé, čisté pokoje, včetně snídaně. I když se nachází ve čtvrti Saint Denis (znovu upozorňuji, že se nejedná o nejbezpečnější čtvrť), neměl jsem zde žádný problém a výhodou je, že v dosahu 10 min se nachází bazilika Saint Denis. Nutno použít RER (něco jako metro, lze nasednout kdekoli v centru). Linka B a zastávka La Plaine – Stade de France.

The Plug-Inn Hostel – vynikající hostel pod Montmartrem, navíc kousek od kabaretu Moulin Rouge. Pěkný, čistý, jedinou nevýhodou je, že je zde placená wifi. Zastávka metra č. 12 – Abbessess.

Noční život

Moulin Rouge – Červený mlýn – proslulý kabaret, který dodnes neztratil své kouzlo a díky stejnojmennému filmu si udržuje popularitu. Říká se, že právě zde se zrodil kankán. Dodnes funkční kabaret, představení se hrají 2x denně (21 a 23h). Vstup od 87 euro (zahrnuje polovinu lahve šampaňského).

Nakupování

Pařížské trhy patří neodmyslitelně k Paříži a k životu Pařížana. Pokud nechodíte alespoň jednou týdně na trh, nevybíráte si ty nejčerstvější produkty, ryby, sýry, zeleninu nebo ovoce k nedělnímu obědu či večeři na ranním trhu, neangažuje se ve vtipně-důležité konverzaci s prodavači na trhu, tak nejste plnohodnotný Pařížan. Toto klišé od pravdy nemá daleko. Jedním ze smyslů života Francouzů je umění stolování a cesta k němu vede přes čerstvost, barevnost, různorodost a atmosféru ranních trhů.

Paříž je samozřejmě známá také jako město módy. Pokud jste sem přijeli za nákupy, určitě si přijdete na své. Pakliže chcete navštívit různé módní butiky, stačí chodit po známých ulicích a nábřežích v centru a objevíte jich spousty. Stejně tak jako velmi útulných a stylových knihkupectví a antikvariátů (zejména pravý břeh Seiny – u muzea Louvre).

Pokud ale chcete vyloženě do shopping mallů, tady je pár tipů:

Le Bon Marché – nejstarší pařížské nákupní středisko (otevřeno v roce 1852). Metro 10 a 12 – Sévres-Babylone.

Fauchon – nákupní středisko vyhrazené pro známé francouzské delikatesy. Metro 8,10 a 12 – Madeleine.

Zajímavá místa v okolí

Versailles – oficiálně samostatné město a zámek postavený Ludvíkem IX. leží západně od Paříže, přesto je s Paříží dobře propojeno. Doprava popsána výše. Na zámek a zahrady si vyhraďte nejméně celé odpoledne. Budete obdivovat nádherné interiéry a komnaty patřící Ludvíku IX.

Chartres – známá gotická katedrála z 12. století. Město Chartres se nachází cca hodinu jízdy od Paříže a milovníci historie či architektury by si tuto návštěvu neměli nechat ujít. Doprava je snadná vlakem z nádraží Paris Montparnasse.

export_hs_gallery

Pokud se chystáte do Paříže, doporučujeme vydat se do hlavního města Francie letecky se společností Air France, která provozuje denně šest přímých letů z Prahy na letiště Charlese de Gaulla. Toto letiště bylo společností Skytrax oceněno jako „Nejlépe vylepšené letiště“ roku 2015. Let s Air France na trase Praha – Paříž trvá 1h 50 min. Pokud se rozhodnete objevovat krásy celé Francie, určitě vás potěší flexibilní spojení na letiště Orly, kde můžete nasednout na některý z vnitrostátních letů. Pokud máte raději vlak, nádraží vlaků TGV naleznete přímo na letišti.

Filip Krejčí studuje mezinárodní vztahy a evropská studia na FSS MU v Brně, nyní v rámci programu Erasmus bydlím v estonském hlavním městě Tallinnu. Jeho největším koníčkem je cestování. Navštívil mnoho zemí Evropy a z mimoevropských zemí procestoval USA, Rusko, Írán a Maroko. Nejvíce se ale zajímá o arabský svět a dění kolem něj, a to jak z cestovatelského, tak i studijního hlediska.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: