Ostrov koření a tisíc chutí Tanzanie

Ostrov koření a tisíc chutí Tanzanie

Pro Evropana je Tanzánie a ostrov Zanzibar zcela jinou „chutí“, na kterou si musí zvyknout. Každému ale nakonec zachutná. Vždyť je to jeden z posledních přírodních rájů, který slibuje spoustu nevšedních zážitků.

Jídlo v Tanzánii

Co se týče jídla, tak restaurace a různá občerstvení na ulicích nabízí pestrý výběr a za celkem přijatelné ceny. Běžně tak od 2000TZS do 8000TZS (30 – 130kč). Jsou restaurace, které jsou opravdu na úrovni, a pak to jsou různá pouliční občerstvení až po mini grily, kde majitel griluje na pokrouceném plechu kukuřici, kuřata, ryby, hovězí maso, nebo různé špízy. Vepřový biftek jsme měli možnost ochutnat pouze jednou v hotelové restauraci v Arushe. Jako přílohy jsou nabízeny většinou rýže, placky (čapaty), brambory, těstoviny, již zmíněné vařené banány nebo nám známé hranolky

Specialitou je ugali. Je to hustá kukuřičná kaše, která se rukou namáčí v omáčce. Jednou nám Gabriel objednal jídlo. Byli to vařené kozí packy a k tomu vařené banány. Vařené banány jsou na jídelníčku celkem často. Chuť se dá vzdáleně přirovnat vařeným bramborům. Tanzanie je rájem pro milovníky ovoce a zeleniny. Na tržnicích je to hra barev. Cesty lemují banánovníky s trsy banánů, lesy kokosových ořechů a jiných druhů ovoce. Snídaně jsou ve stylu káva nebo čaj, ovoce (mango, ananas, banán, meloun), chléb, který je podobný toustovému, vajíčka, vaječná omeleta, máslo (podobalo se margarinu), džem.

Chtěli jsme si dát také salám nebo párek, ale byl to docela problém. Nakonec jsme našli restauraci, kde párek měli, ale nebyla hořčice. Při cestách po safari agentury posílají své kuchaře. Toho našeho jsme vždycky vysadili v nějakém kempu a jelo se dál po safari. Kuchař přichystal vždy nějakou specialitu. Ať to byla snídaně, oběd nebo večeře, vždy to bylo výborné a všeho bylo dost. Později jsme ještě dlouho vzpomínali.

Na Zanzibaru byly v nabídce hodně rybí speciality na různé způsoby. Ale je možné si dát třeba pizzu, špagety, hovězí biftek nebo obyčejný hamburger. Mohu ale říci, že všechna jídla mají  jinou chuť než ta naše a člověk si musí zvyknout. Hlavně na jiná koření. V Tanzánii a hlavně na  Zanzibaru se ve velkém pěstuje koření. Ne nadarmo se Zanzibaru  říká ostrov koření.

Zanzibar

Zanzibar je největší z ostrovů patřící k Tanzánii. Dopravit se na něj z pevniny lze pouze lodí nebo letecky. Lodní trasa je dlouhá sedmdesát kilometrů z města  Dar es Salaam. Lodě jezdí několikrát za den a ceny jsou od 20US do 45US. Tuto vzdálenost přejela naše loď za sedm hodin. Takže pro cestu zpátky jsme zvolili letadlo, kterému to trvalo dvacet minut a cena byla 56US.

Zanzibar je možné navštívit v kterémkoliv období po celý rok. Jelikož leží blízko u rovníku, teploty se pohybují po celý rok okolo 30°C a teplota vody v průměru 28°C.

Hlavním městem je Stone town (Kamenné město). Narodil se zde zpěvák Fredie Mercury a je zde i dům, kde nějaký čas žil.

Je to ostrov, kde do roku 1964 byl sultanát. Zde napsaly dějiny své stinné stránky. Dvě staletí tu kvetl obchod s otroky na největším otrokářském tržišti světa. Obyvatelstvo tvoří z více jak 90% muslimové. Kriminalita je velice nízká, pouze jsme byli upozorněni na kapesní krádeže. Ale nesetkali jsme se s nimi. Na ostrově se lidé živí pěstováním koření, rybolovem a turismem.

Nejširší nabídku průvodců a map Tanzánie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Ostrov koření a tisíc chutí Tanzánie

Je to jeden z mála nedotčených přírodních  rájů. A to doslova, protože má snad nejkrásnější pláže východní Afriky. Na plážích je nádherný  jemný bílý písek a krásné azurové moře. Navštívili jsme nejprve severní pobřeží u vesnice Nungwi, které je zhruba 60km ze Stone town. Silnici lemují lesy kokosových palem, tropických stromů, banánovníků a mnoho osad a vesniček, kde je k dostání nepřeberné množství ovoce a zeleniny. Ke konci cesty je už jenom prašná silnice.

Průjezd vesnicí Nungwi, a pak už jsou různé bungalovy, hotýlky a restaurace se střechami s palmových listů. Krásné  pobřeží s bílým pískem lemují kokosové palmy. Je to opravdová exotika. Děti nám nabízeli ovoce a není problém, aby vylezli na palmu pro kokosové ořechy. Ale nic není zadarmo, je to pro ně jediný zdroj obživy. Každý den na břehu čekají místní ženy na rybáře, kteří na lodích vytesaných z kmenů stromů přiváží své úlovky. Nedaleko od břehů jsou korálové útesy s krásnou  podívanou na podmořský svět plný krásných, korálů, barevných ryb a živočichů.

Pláže v Nungwi jsou nejkrásnější na celém Zanzibaru. Měli jsme možnost srovnání, protože jsme navštívili i jihovýchodní pobřeží v Paje. Tam jsou také krásné, dlouhé a mělké pláže, lemované palmami, ale obrovský odliv, který je několik set metrů. Za hranicemi turistických center jsou pouze osady chudých rybářů bez infrastruktury a volná příroda. To dodává ten pravý nádech exotiky. Slunce má v tomto pásmu opravdu sílu a je třeba si dávat velký pozor na spálení. Na Zanzibaru jsou ceny vyšší než na pevnině, ale i tak jsou přijatelné. Jídlo od 5000TZS do 12000TZS  pivo 2-3000TZS a nealko nápoje 500-1500TZS. Ubytování 30US-50US pro dvě osoby se snídaní.

Různí podnikatelé organizují výlety na plantáže koření, do Stone town a na delfíny na jih ostrova do Kizimkazi. Vybrali jsme si výlet na delfíny a byl to opravdu zážitek. V početných hejnech pluli okolo lodě, ladně se vynořovali a zase mizeli pod hladinou. Zanzibar je krásný a nelze o něm jen vyprávět, musí se vidět.

Zkušenosti čtenářů

Tanya

Byli jste s CK nebo sami?. Co můžete doporučit a co to obnáší finančně?

Jindra

Byli jsme na vlastní pěst.Není se čeho bát.Jen je třeba počítat s tím, že je to cesta do exotiky.Proto raději nějaké to očkování.Ceny letenek jsou od 20000kč.Ubytování od 10-50USD
pro dvě osoby.Jídlo jak je psáno v článku. Pak už je na každém co si chce dopřát a kolik utratit.

Pavel

Dobrý den. Vyřizovali jste si vízum v ČR nebo až na místě? Měli jste nějaké očkování resp. chtěl někdo po příletu vidět očkovací průkaz?

Michal
Pavel:

@Pavel: Doporucena ockovani se daji najit vsude na netu. Kazdopadne ale ockovani do tropickych oblasti vetsina rozumnych lidi podstupuje kvuli ochrane pred nemocemi, ne proto aby ukazali nekomu ockovak.:-)

Klára

Dobrý den,
zařizovali jste si ubytování předem ? V jakém období jste tam byli ? Děkuji.

Lukáš

Výlet po jihu Tanzanie a Zanzibaru v listopadu 2017, ve fotografifích jsou základní informace a kontakty na místní, se kterými jsme měli v dané oblasti co dočinění, třeba se to někomu hodí.
https://lukyboy.rajce.idnes.cz/Tanzania_2017/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí