Odvrácená a dobrodružnější tvář Azor, neboli outdoor tripy pro všechny nadšené cestovatele

Odvrácená a dobrodružnější tvář Azor, neboli outdoor tripy pro všechny nadšené cestovatele

Luxusní hotely, přeplněné pláže a rušná letoviska. Tak znají Azorské ostrovy turisté, kteří jezdí nasát atmosféru portugalského regionu téměř uprostřed severního Atlantského oceánu.

Azory ovšem nejsou zdaleka jen dovolenkovou destinací, mají také jinou, pro vyznavače outdooru mnohem dobrodružnější tvář.

Návštěva u Sv. Michala

Azorská příroda v sobě skrývá mnoho tajemství a zajímavou historii ostrovů. Jedním z nich je ostrov São Miguel, kterému se také říká malý Nový Zéland, nebo třeba menší Yellowstone. Tato pojmenování si vysloužil díky svému vulkanickému původu a bujné vegetaci, které se v místních klimatických podmínkách nadmíru daří. Nabízí mnoho venkovních aktivit, při kterých se cestovatelé rozhodně nebudou nudit. Možnosti jsou takřka neomezené.

Canoeing na sopečných jezerech

Způsobů, jak si užít přírodní krásy ostrova, existuje bezpočet. Pokud se chcete cítit jako skutečný objevitel a dobrodruh, určitě vyrazte do oblasti Sete Cidades. Dva zatopené krátery ležící v západní části ostrova tvoří dvě samostatná jezera Lagoa Azul (Modré jezero) a Lagoa Verde (Zelené jezero), jejichž názvy napovídají něco o barvě vody. Klidná hladina přímo vybízí k projížďkám na kanoích, při nichž si každý vychutná klid a ticho doprovázené jen vzdáleným zpěvem ptáků ukrytých v lesích na okolních svazích.

Nejširší nabídku průvodců a map Azorských ostrovů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nekonečná zeleň pro celodenní hiking

Pěší turisté ocení dobře udržované cesty pro dlouhé túry přírodou. Najdete jich tu opravdu hodně. Díky tomu můžete strávit celý den na nohou a projít v podstatě obě stěžejní oblasti ostrova – Sete Cidades na západě a Furnas ve východní části ostrova. Furnas je skutečným přírodním klenotem. Jde o neaktivní stratovulkán se dvěma kalderami starými 20 000 a 30 000 let.

Sopka je známá díky svým horkým pramenům a gejzírům. Za zmínku stojí poslední erupce v roce 1630, která byla nejhorší v historii Azorů a zabila 200 lidí. I přes tento smutný primát, nebo možná právě díky němu, je tato oblast nejnavštěvovanější částí ostrova.

Protáhněte tělo na horských kolech

Romantická projížďky po méně náročných bike trailech jsou vhodnou alternativou všem návštěvníkům na horských kolech. Čas od času se vyplatí vyšplhat pár výškových metrů, abyste se po všem tom úsilí pokochali pohádkovými výhledy na okolní krajinu. Nejoblíbenější trasou na západě ostrova je single trek ze Sete Cidades kolem všech místních jezer až na horu Pico da Cruz. Trasa s mírným převýšením měřící něco kolem 26 kilometrů vám ukáže přírodní scenérii ze všech možných úhlů.

Pokud máte slabost pro Portugalsko podívejte se na FOTOREPORTÁŽ: Portugalský Národní park Peneda-Gerés a jeho 6 nejzajímavějších míst.

Na druhé straně ostrova v již zmiňovaném Furnas pak můžete na kole obdivovat kaldery, místní farnost v Pico dos Milhost a také park Terra Nostra. Jde údajně o jednu z nejkrásnějších botanických zahrad 18. století.

Canyoning uprostřed vodního ráje

Odvážnější povahy jistě ocení trochu adrenalinu při objevování místních vodopádů a horkých pramenů. Canyoning v Salto Cabrito patří k těm nejlepším místům, které lze na São Miguelu prozkoumat s přídechem nefalšovaného adrenalinového dobrodružství. Můžete se jen tak procházet podél vody, nebo slaňovat strmé stěny, skákat do křišťálově čistých přírodních bazénů a klouzat se po proudem zaoblených skalách uprostřed skutečného vodního parku.

Pozorování endemických druhů ptáků

Vedle akčnějších zážitků je tu ale ještě jeden méně sportovně náročný, ten ale stojí za to. Oblast Serra da Tronqueira je jednou z posledních a nejrozsáhlejších oblastí, kde se nachází velké množství endemických druhů vegetace. Asi nejkrásnějším z nich je malý azurově modrý hýl azorský (Pyrrhula murina). Nejaktivnější denní dobu tohoto jedinečného ptáčka jsou brzké ranní hodiny, takže je dobré si na pozorování poněkud přivstat.

Zkušenosti čtenářů

Oliver

Musím tedy uznat, že Azory vypadají opravdu famózně. Určitě si je přípíšu na seznam míst, které bych chtěl navštívit. My máme letos s manželkou naplánovanou dovolenou v Nízkých Tatrách a tam je také hodně pěkných míst. Vyrážíme zhruba za měsíc a už máme všechno nachystané. Poslední drobnosti jsem objednal minulý týden z https://www.fjallraven-shop.cz/ , tak jsem snad na nic nezapomněl.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí