NP Taman Negara

NP Taman Negara

Národní park Taman Negara se rozprostírá na ploše 4343 km² v pevninské části Malajsie na 4.–5. stupni. Někteří vědci odhadují jeho stáří na 130 milionů let a tvrdí, že je jedním z posledních pozůstatků původních ekosystémů na Zemi.

Je domovem více než 350 druhů ptáků, stovky druhů motýlů, hmyzu, ryb, více než 10 000 druhů rostlin a původních obyvatel Orang Asli. Teplota se tu pohybuje 26–30 stupni ve dne, v noci kolem 22, srážky jsou za rok 2200–3800 mm. Park má 14 řek, největší vrchol Gunung Tahan 2186 m n.m. Největší strom Tualang měří až 80 metrů, na jednom hektaru je až 80 typů stromů a 42 000 druhů hmyzu, nachází se zde rostlina s největším květem Rafflesia, největší brouk dorůstá až 6 cm, největší motýl až 25 cm a jen 2 % slunečního svitu projde skrz džungli.

Ze zvířat, která zde žijí, lze spatřit divoká prasata, sambry a štěkavé jeleny, gibony, makaky s prasečím ocáskem, hulmany, rejsky a létající veverky. Z ptáků nejčastěji zoborožce, dále potom orla malajského, orlovce říčního, mořského orla a bažanta pavího. Velká zvířata jako slony, tygry a tapíry lze vidět opravdu jenom stěží.

Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Správním střediskem a centrem národního parku je vesnička Kuala Tahan, vzdálená asi 80 ki­lometrů od vnitrozemského městečka Jerantutu, z čehož přes šedesát kilometrů absolvujeme z Kual Tembelingu motorovým člunem. Jízda lodí po řece Tembeling patří k nezapomenutelným zážitkům. Při troše štěstí je po cestě možno vidět domorodé negritské rybáře, jediné lidské obyvatele, kteří mají od správy parku povolení zde pobývat, jak rozhazují své sítě. Dále potom koupající se vodní buvoly, ve vodě i na břehu pospávající říční ještěrky, jež dosahují velikosti krokodýla – ten se tak daleko proti proudu nedostane, a možná spaříte i vydru. Z ptáků lze zahlédnout ledňáčka nebo zoborožce.

Zajímavou turistickou atrakcí jen kousek od správního střediska národního parku je tzv. canopy walkway, systém odvážných visutých mostů v korunách stromů. Některé části vedou až 50 me­trů nad zemí, jsou třeba i 30 metrů dlouhé a míří až do korun těch největších stromů. Zajímavý je také Bukit Teresek, kopec vysoký 400 m n.m., z kterého je nádherný výhled na horní část pralesa, která se táhne až do nekonečna. U Lubok Simphon je příjemné koupání v řece a v 3 km vzdálené jeskyni Gua Tellinga, která není dlouhá více než několik desítek metrů, se nachází stovky netopýrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí