Nezapomenutelná cesta z Kolumbie do Panamy aneb pět dní na plachetnici v Karibském moři

Nezapomenutelná cesta z Kolumbie do Panamy aneb pět dní na plachetnici v Karibském moři

Delfíni, sasanky, želvy, žraloci, dokonalé písečné pláže, panenské příroda. A pak taky mořská nemoc jak se patří. To všechno můžete prožít při plavbě Karibikem.

Každý cestovatel, který míří z Kolumbie do Panamy a naopak, řeší, jak se přes hranici dostat. Vnitrozemská hranice je totiž přehrazená hustým pralesem, ve kterém se kromě jedovatých hadů, pavouků, pijavic a jiné havěti pohybují i guerillové skupiny a pašeráci drog. Žádná celnice, žádná silnice, po které by jezdil mezistátní autobus. Takže nejrychlejším a nejběžnějším způsobem, jak se z jedné země do druhé dostat, je letecká doprava.

Ještě je tu ale jeden, i když trochu netradiční způsob dopravy. O to ale zajímavější a zábavnější – na plachetnici po moři. Mohlo by se zdát, že to bude způsob neobvyklý, ale ve skutečnosti na trase Panama-Kolumbie a naopak operuje dostatek kapitánů, kteří se převážením lidí z jedné země do druhé živí. V Kolumbii se vyplouvá z Cartageny. V Panamě je několik míst, odkud lze vyplout a připlout. Puerto Lindo, Portobelo nebo El Porvenir v San Blas. Cesta trvá většinou pět dní a zahrnuje několikadenní šnorchlování a relax v souostroví San Blas.

Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jak se na plachetnici dostat?

Některé hostaly v Cartageně nebo v Panama City nabízejí pomoc při rezervaci místa na plachetnici. Jelikož spolupracují s těmi spolehlivými kapitány, není se prakticky čeho obávat. Cena plavby se pohybuje od 400 do 550 dolarů. Mohlo by se zdát, že je to moc, hlavně pokud máte omezený rozpočet. Za letadlo byste sice zaplatili o polovinu méně (plus poplatky na celnici), ale během chvíle by jste byli na místě a nic zajímavého neviděli. V ceně plavby na plachetnici je strava, nocleh, vyřízení všech vstupních a výstupních poplatků a razítek do pasů a i půjčení šnorchlu.

K tomu poznáte další kousek světa, seznámíte se s dalšími cestovateli a zažijete nezapomenutelné okamžiky v panenské přírodě. A s největší pravděpodobností i mořskou nemoc. Jen málokdo bude mít během těch třiceti šesti hodin navigace z Cartageny k San Blas to štěstí, že jeho žaludek zůstane v klidu. Většině posádky se na den stane nejlepším přítelem kýbl. I když ne na všech plachetnicích je jich dostatek, tak jej možná budete s někým sdílet. A nebo se nahýbat přes palubu.

Z vlastní zkušenosti vím, že Kinedryl nezabírá. Ani hluboké nádechy a výdechy a sledování obzoru a sugesce, že mě mořská nemoc nepotká. Není od věci požádat kapitána o tabletku proti mořské nemoci a tuto část cesty prospat.

Delfíni a sasanky

Odměnou za počáteční utrpení pak budou nádherné pohledy na malé písčité ostrůvky s palmami a neuvěřitelně pestrý mořský život. Korály, sasanky, lastury, škeble, pestrobarevné rybky, mořské hvězdice, mořské želvy a dokonce i žraloci. To vše lze pod hladinou kolem ostrovů San Blas vidět. Po cestě možná potkáte delfíny. Od místních indiánů Kuna si pak můžete koupit na památku typické pestrobarevné výšivky “molas“. Na konci plavby budete litovat, že vám pobyt v ráji končí.

Pro mě byla plavba z Cartageny do El Porvenir v Panamě jedním z nezapomenutelných zážitků, na které často vzpomínám. Během zastávky u jednoho z 365 ostrůvků jsem objevila pro mě tu nejkouzelnější pláž, kterou jsem zatím kdy mohla vidět a navštívit. Klidně bych si celou plavbu zopakovala znovu. I s tou mořskou nemocí.

Zkušenosti čtenářů

TDC

Silnice mezi Kolubií a Panamou samozřejmě existuje,a to ta nejslavnější – jmenuje se panmericana. A těch geril v pralesech dneska už moc nenajdete. V podstatě dostat se z Kolubie do Panamy po silnici je naprosto jednoduché a bezpečné, teda kromě intenzivní šťáry celníků/policajtů na hranicích. Ale samozřejmě jet z Kolubie lodí také doporučuju, je to rozhodně jeden z nejhezčích zážitků co jsem si tam odsud přivezl.

Libor
TDC:

Píšeš nesmysly, žádná silnice tam není. Tady si můžeš přečíst cestopis od člověka, který to prošel přes džungli. Je to už starší, ale od té doby tam silnici určitě nepostavili:
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/amerika/panama/2731-do-darien-gap-v-nakladaku-se-sterkem-a-indianama-martin-jirman/

Ivan
TDC:

Zdravím, chystáme se z Kolumbie do Panamy autem. Je tam tedy ta silnice nebo né? Na mapě nic jako panamericu nevidím… To je něco nového?
Díky, Ivan

Libor
Ivan:

Auto aktuálně jedině v kontejneru, časem možná trajektem. Tak se zeptej TDC mailem, kde na ten blábol přišel. Tito cestovatelé jeli takto v říjnu 2012:
http://cundr.jurisfoto.cz/2012/10/pristavni-mesto-cartagena.html

Petr
TDC:

TDC samozřejmě píše nesmysly. Žádná silnice tam není.To ví i malý dítě.Nikdo ji totiž nechce. Ani Kolumbijci,ani Panamci – pominu-li odvěkou rivalitu těchto států, je to přirozený „špunt“ proti všem se tudy pokoušejí dostat z jižní do severní ameriky. Teď je to zrovna jedna z cest kudy to berou kubánci za svým snem. V panamě je jich dost v utečeneckým táboře u Yavizy. Tady máte volné termíny a ceny přepravy osob – Panama – Kolumbie na plachetnici. http://sailcolombiapanama.com/book-now/

Pavel Fuxa

Mám nějaké nové zprávy, osobně vyzkoušené. Znáte cestovku Pangeo tours? Dříve Jihotransa, ještě dříve Aquaclub. Jezdím tam léta. Potvrzuji, že v podstatě neexistuje normální silnice mezi Kolumbií a Panamou. Snad se tam dá někde projet, ale tak terénní motorkou. My jsme naše hotelbusy vždy přepravovali normální nákladní lodí, což je vopruz a velice nákladné. Letos však začal jezdit trajekt, zúčastnili jsme se historicky první plavby. Fotky jsou i na našem fc. Jezdí tam FERRY XPRES, je to v podstatě dceřiná společnost italské SNAV. Doufejme, že bude jezdit i nadále, napoprvé jelo na obřím trajektu 9 aut a asi 100 lidí. Tak to snad nezruší kvůli nerentebilitě. Pavel

Tomi Palenik

Pre tych co sa chystaju na cestu z Panamy do Kolumbie alebo naopak. Nie je to blog ale aktualne informacie a par tipov ako na to.

https://tomipalenik.wordpress.com/2016/01/30/z-panamy-do-kolumbie-ako-na-to/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí