Nejkrásnější treky kolem slavného kalifornského Golden Gate v San Franciscu

Nejkrásnější treky kolem slavného kalifornského Golden Gate v San Franciscu

Při své návštěvě San Francisca klidně vynechte Alcatraz – s davy turistů, vyprodaný v sezóně na týdny dopředu. Ale určitě vyrazte na Golden Gate Bridge, odkud máte při dobrém počasí nejen skvělý výhled na proslulé vězení, ale odkud taky můžete vyrazit na nečekaně dobré treky (s horským kolem i cyklo treky).

Celoroční mírné podnebí a více jak 40 kopců v okolí metropole činí ze San Francisca ráj trekařů. Najdete tu přírodní zázraky jako tyčící se sekvoje, bělostné útesy, svěží, zelenavá údolí a poloprázdné pláže.

Takže si nandejte trekingovou obuv (nebo alespoň dobrý pár tenisek), objednejte si Uber Pool (sdílený Uber, mnohem levnější než sdílený Lyft), nechte se dovézt na některý z výchozích bodů (Ocean Beach, Golden Gate Bridge ad. – viz níže) a pak si užijte den či půl den v překvapivě rozmanité přírodě přímo u hlavního „památkového taháku“ metropole.

Lands End Trail

Jeden z treků, který bych určitě doporučila, začíná na Ocean Beach. Je to místo, kde možná nebudete chtít plavat (s výjimkou teplého léta zapomeňte na své představy o kalifornských plážích; oceán je tady opravdu chladný a sanfranciský vítr – stejně typický jako sanfranciské mlhy – dělá svoje), ale můžete si dopřát BBQ či piknik (ovšem alkohol ani skleněné nádoby zde nejsou povoleny) nebo pouštět draka.

Ocean Beach je nejnavštěvovanější pláž v San Franciscu, kde můžete obdivovat úžasné výhledy na Tichý oceán a nedaleký Cliff House (půvabná restaurace s terasou), romantické ruiny Sutro Baths (zbytky extravagantního lázeňského domu postaveného v roce 1896, který v roce 1966 vyhořel; zachovaly se pouze zbytky vnitřního plaveckého komplexu, jenž obsahoval sedm bazénů se slanou vodou a 500 šaten) a podivnou Cameru Obscura postavenou na konci 40. let.

Z Ocean Beach se můžete vydat na Lands End Trail, klikatící se po skalnatých útesech nad oceánem, skrze stinné porosty cypřiše a eukalyptu a posléze otevírající velkolepé výhledy na pobřeží a Golden Gate Bridge (GGB) až k vyhlídce Lands End a pláži Baker Beach. Můžete dojít k Batteries to Bluffs Trail, který vede rovnoběžně s Lincoln Boulevard, je povětšinou tvořen schodišťovými a plochými úseky a dovede vás až k mostu Golden Gate.

NP Presidio

Léto je ideálním obdobím pro prozkoumání stezek národního parku Presidio, který se rozkládá hned vedle GGB (a jímž prochází již výše zmíněný Batteries to Bluffs Trail, Baker Beach ad.). V areálu Presidio si můžete užít 24 mil (cca 38 km) turistických stezek! Určitě si projděte nenáročnou třímílovou stezku (cca 5 km), která vás provede kolem čtyř uznávaných sochařských instalací Andyho Goldsworthyho: „Spire“, „Wood Line“, „Earth Wall“ a „Tree Fall“. Poloha Presidio na Pacific Flyway, silně migrační cestě pro ptáky, dělá turistiku v parku obzvláště vzrušující pro milovníky ptactva.

Sutro Baths, poblíž Ocean beach, odkud vedou treky až k druhé straně mostu
Sutro Baths, poblíž Ocean beach, odkud vedou treky až k druhé straně mostu

Jakmile přejdete most, otevřou se vám další stezky. Na Marin Headlands jsou jich desítky, které vás ohromí úžasným výhledem na oceán a GGB. Příroda je tu až překvapivě bohatá na nejrůznější květenu (především na jaře). Objevíte tu mnohé vyhlídky, z nichž některé možná znáte z amerických filmů, které vám nabízejí krásná prostranství pro odpočinek i malý piknik.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Golden Gate Bridge – Black Sands Beach

Moje nejoblíbenější stezka je pravděpodobně Golden Gate Bridge – Black Sands Beach (asi 12 km), fantastický výlet, který nabízí skvělé výhledy na Angel Island, Highway 101 a GGB. Trasa meandruje mezi působivými zelenými kopci a cílovou destinací je Black Sands Beach, dlouhá písečná pláž, kde narazíte pouze na několik málo návštěvníků (pokud vůbec na někoho) a kde můžete zrelaxovat a ochladit nohy ve studené vodě.

Miwok Trail

Další skvělou trasou, asi stejně dlouhou, je Miwok Trail na Rodeo Beach a Point Bonita, kde je maják a vyhlídka, která také nabízí pláže a výhledy na oceán.

Kalifornské San Francisco je nepochybně město, které stojí za vidění. Jeho architektura je úžasná, zejména „Malované dámy“, viktoriánské a edwardovské domy natřené v 60. letech 20. století ve třech nebo více barvách, které zdobí nebo vylepšují jejich architektonické kouzlo.

V oblasti se nachází mnoho dalších zajímavých tras, takže si stačí zajít do návštěvnického centra Marin Headlands Visitor Center a požádat o relevantní informace o nejlepších stezkách, které by vyhovovaly vašemu zdravotnímu stavu, zkušenostem a očekáváním.

Golden Gate National Recreation Area

Turisté, kteří hledají větší výzvy, možná budou chtít prozkoumat Golden Gate National Recreation Area, která navazuje na Marin Headlands. Působivá je i pouze dvoukilometrová okružní stezka Ocean View Trail – Lost Trail – Fern Creek Trail vedoucí skrze Muir Woods National Monument, pojmenovaný po Johnu Muirovi, slavném přírodovědci, který založil klub Sierra. Jak sám prohlásil, Muir Woods je „nejlepším lesním monumentem pro všechny milovníky stromů na celém světě“. Cesta vede skrze starodávné sekvoje a dojdete po ní na místo, odkud můžete shora vidět 600 až 800 let staré stromy.

Treky v kopcích kolem Golden Gate
Treky v kopcích kolem Golden Gate

V celé oblasti Marin Headlands a Golden Gate National Recreation Area se nesmí kempovat „na divoko“, ale je tu několik oficiálních kempů, kde můžete nocovat – vcelku i za slušné ceny.

Většina stezek je pojmenována a mají po cestě značky, takže se zorientujete i bez mapy. Pokud ovšem máte k dispozici aspoň mobil s maps.me offline nebo jinou podobnou aplikací, bude se vám určitě hodit a třeba se díky ní vyhnete momentům paniky, kdy se vám bude zdát, že jste se někde ztratili, zatímco budete stát několik set metrů od neskutečně krásné vyhlídky.

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatečné množství jídla a vody, slunce se do kopců za hezkých dní docela opírá a vyžízní i vyhladoví. Některé vrcholky jsou hodně větrné, takže si vezměte do výbavy i šátek nebo čepici a dobrou bundu, která vás ve větru zahřeje.

Angel Island

Pro ty z vás, kteří mají v oblibě ostrovy a chtěli by si jeden obejít v rámci celodenní túry, není ideálnější alternativa než státní park Angel Island. Na ostrov se dostanete trajektem Angel Island – Tiburon Ferry nebo Blue & Gold Angel Island Ferry. Stezka vás provede celým ostrovem a nabídne vám nádherné panoramatické výhledy na San Francisco.

Pokud máte na San Francisco více dní (třeba týden) a dostatek peněz na pronájem auta, vyjeďte si z metropole do státního parku Humboldt Redwoods (4 hodiny jízdy) a k pohoří Siskiyou (3 hodiny od Redwood). Oblíbeným je také Sequoia National Park (5 hodin). Jsou to úžasná místa, na která nikdy nezapomenete! Všechny informace, které k parkům a chování v nich potřebujete znát, najdete na oficiálních webech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí