Nejkrásnější medíny Sahelu: Sfax, Sousse a Mahdia

Nejkrásnější medíny Sahelu: Sfax, Sousse a Mahdia

Tunisko má nálepku plážové destinace. Zapomenout ale při jeho návštěvě na jedny z nejkrásnějších arabských medín by byla opravdu škoda. Právě díky nim je možné na pár chvil nasát atmosféru dávných časů.

Bludiště křivolakých uliček, směsice příjemných i méně příjemných pachů, stánky s čerstvou zeleninou nebo umě naporcovaným masem, hlasité vyvolávání prodavačů a zboží hrající všemi barvami. Nerovné a uzounké cestičky, často postrádající pořádné dláždění, nedovolí, aby se sem člověk dostal jinak než pěšky. Snad i proto působí staré medíny dojmem, že se v nich dávno zastavil čas

Nehovoříme o oné velké Medíně ležící 300 kilometrů severně od Mekky, kde se po útěku schovával Prorok se svými stoupenci. Medína byl také název pro tradiční arabské město. Dnes jsou tahle nádherná centra zpravidla obklopena moderní zástavbou pulzujících metropolí, atmosféra za branami starých opevnění se ale mnoho nemění.

Sousse

Moderně oblečené dívky se chichotají vtípkům místních mladíků, starší ženy s nadšením zkoušejí levné nekvalitní sandály z barevného plastu a zaměstnávají tak pouliční prodavače toužící spíše po ulapení některého z turistů. Náměstí Farhat Hached je jasným centrem třetího největšího města Tuniska, Sousse.

Přehlédnout celou opevněnou část měst je ideální z jedné z bašt klášterní pevnosti Ribát. Mohutná stavba z 9. století sloužila jako maják, k předávání zpráv, útočiště obchodníků i místního obyvatelstva. Touláme se po nevelkém nádvoří a pozorujeme hru slunečních paprsků deroucích se do uzoučkých okének přilehlých temných místností.  Stačí zavřít oči a najednou před sebou uvidíte velbloudy s nákladem, prodavače tretek i pouličních dobrot.

Však taky stačí popojít o pár ulic dále a ztratíte se mezi obchůdky s tradiční keramikou a výrobky z olivového dřeva obklopující nádhernou Velkou mešitu. Ve stínu mezi krámky posedávají v kavárnách a čajovnách muži různého věku, hrají karty a okukují příliš spoře oděné turistky.

Nejširší nabídku průvodců a map Tuniska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Moderní Sfax

„Běžně se sem vůbec nedostanu, nakupuju zásadně v supermarketu,“ skoro znechuceně podotýká třicetiletý Ilyes. Vystudoval turistický ruch, provádí po Tunisku senzacechtivé turisty a lehce pohrdná místní tradicí. I přes přístup mladé generace je ale na súku ve Sfaxu nesmírně živo. Na hlavách mrtvých ovcí se usídlila hejna much, nedaleko jsou do pyramid vyrovnaná jablka a broskve. Prodejci ryb si uprostřed kšeftů společně zpívají a ženy odvažují voňavé arabské koření.

Sfax je obchodním centrem země. Možná právě pro touhu po modernitě se ale z většiny města zcela vytratila ona pověstná arabská nálada. Medína sice zabírá jen opravdu malinkou část, ale její brány jako by byly bránami v čase.

Pohádková Mahdia

Sněhově bílá pevnost se tyčí nad váženým muslimským hřbitovem. V kontrastu s ošoupanými rybářskými lodičkami pohupujícími se na blankytně modrém moři tvoří okrajová část malinkého městečka Mahdía snad nejkrásnější místo v celém Tunisku. Klid vyzařující z tohoto místa jako by zaplavoval i uličky medíny.

Bílé stěny domů doplňují barevná okénka a zdobené kliky. Náměstí jsou zastíněna vzrostlými stromy a poseta plastovými židličkami, na nichž místní usrkují čaj s čerstvých mátových lístků.

Proč zrovna Sahel

Sahel znamená v arabštině „pobřeží“, ale také jednu z oblastí Tuniska. Právě tady se nedaleko nádherných pláží rozprostírají nejúžasnější města, ale třeba i třetí největší římský amfiteátr El-Djem. Právě středověké medíny v tomto kraji vám dovolí alespoň na pár chvíli přičichnout k pomalu se vytrácející atmosféře dávných arabských měst.

Zkušenosti čtenářů

Honza

Nevím… minulý týden jsem se vrátil z Mahdie a že by šlo zrovna o nekrásnější místo Tuniska. Všude špína jako po celém Tunisku.
Byl jsem v Tunisku po třetí a už asi nikdy více i když pláže a moře jsou nádherné.

Milan

Souhlas s autorkou, já tam byl v 07/2013 a Mahdia se mi líbila nejvíc. Hlavně náměstíčka s kavárnama v centru a krámky se starejma věcma. Samozřejmě je to věc názoru. A Sidi Bou Said v závěsu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí