Moje zkušenost z New Yorku aneb NYC z pohledu obyvatel

Moje zkušenost z New Yorku aneb NYC z pohledu obyvatel

New York City je vzrušující město. O tom není pochyb. Je to ale místo ideální pouze na cestování, nebo i k životu? Co vše New York nabízí? Při své cestě do New Yorku jsem nechtěl být jen obyčejným turistou, ale chtěl jsem ho poznat i z pohledu místních obyvatel.

První věc, na kterou je nutné se připravit při příletu do New Yorku, je vysoká pravděpodobnost, že váš let bude opožděn. A není to vinou leteckých společností, ale hustotou newyorského vzdušného nebe. Pokaždé, když jsem do New Yorku přilétal, jsme kroužili nad oceánem často i hodinu.

O velkých vzdálenostech mezi jednotlivými místy není třeba hovořit, je to jako v každém jiném městě. Zajímavé spíše je, že obyvatelé Manhattanu, a obecně mnoho Newyorčanů nevlastní auto, jelikož vinou častých zácep a dopravních omezení, by používání auta bylo silně neefektivní. Toto platí zejména pro obyvatele Manhattanu, kde vyvstává také problém s parkováním.

Proto téměř každý Newyorčan používá metro, jehož síť je velmi hustá a efektivní, nicméně zejména v letních dnech je cesta v newyorském metru silně nepříjemným zážitkem. A to ani kvůli přecpaným vlakům, ale zejména kvůli horku ve stanicích a chybějící klimatizaci. Na druhou stranu výhodou newyorského metra jsou časté expresní linky, které zastavují jen ve vybraných stanicích, a tudíž vám urychlí cestu, pokud se vydáte z Manhattanu i do jiných newyorských čtvrtí.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Luxusní noc u bankéře

Jelikož jsem v New Yorku vždy pobýval v rámci Couchsurfingu (tzn. bydlení u místních), tak jsem měl možnost poznat i newyorský způsob života. Abych si udělal lepší a objektivní obrázek, při první cestě jsem si vybral Ralpha, amerického bankéře, bydlícího v mrakodrapu na Manhattanu, zatímco při druhé cestě jsem si vybral postaršího pána z jižního Bronxu. Větší kontrast jsem si přát nemohl.

Ralph, můj první hostitel, bydlel v moderním obytném mrakodrapu jen ulici od Empire State Building, tudíž přímo v samém srdci Manhattanu. Zde se potvrdily veškeré mé představy z filmů, jelikož ve foyer domu stál za mohutným pultem vrátný v kvádru, kterému jsme museli sdělit svá jména, a on poté zavolal našemu hostiteli, aby si nás ověřil a mohl nás vpustit dále.

Čtěte také tuto zajímavou reportáž: 5 vyvrácenýc mýtů o New Yorku.

Celá budova byla uvnitř zdobená, s krásným lustrem uprostřed. Ralph bydlel ve 34. patře, z kterého jsme měli nádherný výhled na celý Manhattan. Celý byt měl obrovská okna (nicméně nedají se otvírat celá, pouze „ventilačka“, aby se zabránilo (ne)chtěnému vypadnutí). Byli jsme z toho přepychu naprosto užaslí, navíc jsme vyjeli ještě do předposledního 48. patra, kde se nacházela obrovská posilovna s výhledem na celý New York.

Věřím, že taková atmosféra a výhled by lákaly k posilování i zapřisáhlé nesportovce. Aby toho nebylo málo, střecha mrakodrapu sloužila jako terasa, kde jsme mohli odpočívat na ratanových sedačkách, lehátkách, či si sem objednat např. pizzu. My jsme pozorovali letadla kroužící nad Manhattanem, kterých bylo plné nebe. Na co ovšem nikdy nezapomenu, byl naprostý klid, který se na střeše mrakodrapu rozprostíral. Bylo to těžko uvěřitelné, když pod námi jsme viděli dopravní mumraj žlutých taxíků a policejních aut. New York je prostě město kontrastů…

Nocleh v Bronxu

Při mé druhé cestě do New Yorku jsem si našel ubytování u již zmíněného postaršího pána z jižního Bronxu. Při příjezdu na místo se mi opět naskytl další typický obrázek New Yorku. Sídliště plné hnědých výškových činžáků. V okolí dětská hřiště, park a obchůdky se spoustou čínských fast foodů. Nehledě na převážně černošské obyvatele jižního Bronxu jsem se zde cítil bezpečně a spokojeně. Všude byl klid, na rozdíl od šíleného shonu na Manhattanu. Na druhou stranu nevýhodou byla delší dojezdová doba do města. Přesto bych si dovedl představit v Bronxu, nebo např. v Brooklynu žít.

Navíc v Bronxu se určitě vyplatí navštívit známou ZOO nebo botanickou zahradu. Jak ZOO, tak botanická zahrada patří k největším a neznámějším nejen ve Spojených státech. Newyorčané zde rádi tráví volný čas a slunečné víkendy, proto zde budete potkávat celé newyorské rodinky.

Opusťte Manhattan

Pokud ale chcete poznat opravdový New York a také se domníváte, že všeobecně známé atrakce typu Empire State Building, OSN, či Socha svobody rozhodně stojí za návštěvu, ale nepomohou vám k objektivnímu a komplexnímu obrázku o New Yorku, doporučuji vám kromě ubytování u rodilých Newyorčanů alespoň malou procházku mimo Manhattan.

Pokud vás to např. do Bronxu netáhne, nebo prostě nemáte dost času, určitě se podívejte alespoň do Brooklynu. Stačí při přejití Brooklynského mostu neskočit hned na High Street na metro zpátky na Manhattan, ale udělat si chvíli čas na procházku po okolí. Takovým minimem může být procházka z Brooklynského válečného památníku (na konci Brooklynského mostu) směrem k přístavu, kde se můžete na chvíli posadit a vychutnat si pohled na Manhattan. Pokud máte více času, doporučuji piknik v Prospect Parku, což je obdoba manhattanského Central Parku a určitě také stojí za procházku.

Nicméně pevně věřím, že nejhezčí zákoutí objeví člověk náhodou, proto se alespoň na chvíli oprostěte od zaručených tipů z průvodců a nechte se vést sami sebou. Jestli to bude do Bronxu, Brooklynu či Queensu je na vás…Třeba objevíte spoustu zajímavých míst, budov atd., které na vás udělají mnohem větší dojem, či ve vás zanechají silnější zážitek, než manhattanské skvosty. O snazším kontaktu s místními ani nemluvě…

Zkušenosti čtenářů

Zuzka

dobrý den, jak jste hledal ubytování u rodin? máte nějaká www stránky? děkuji

Janka

Hezký den, my hledali a našli skvělé pokoje tady – https://www.airbnb.co.uk/, doporučuji!

Daniela

Prosím, dá se pořídit letenka do NY levněji než kolem 12.000? (mám hlídat nějaké akce, speciální letecké společnosti?) Děkuju moc! D

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí